Wpis z mikrobloga

Mam pytanie do katolików:
Mówi się, że katolicyzm nie ma nic do ewolucji ale jednak kk uznaje, że rodzicami wszystkich ludzi są Adam i Ewa, tak dosłownie Adam i Ewa (encyklika Humani Generis Piusa XII) co jest sprzeczne z teorią ewolucji.
Macie na to jakąś odpowiedź? a może to ja nie wziąłem czegoś pod uwagę?

#katolicyzm #religia #kosciol #gimboateizm
  • 20
  • Odpowiedz
rodzicami wszystkich ludzi są Adam i Ewa,[..] co jest sprzeczne z teorią ewolucji.


@michu12345: W sumie dlaczego to jest sprzeczne? Wszyscy ludzie mają(mamy) jakiegoś tam wspólnego przodka. Który raczej nie był człowiekiem, tylko "nieco" wcześniej, ale jednak. Zatem stwierdzenie, że ludzie mają wspólnych rodziców (jakkolwiek by ich nie nazwać), samo w sobie nie jest sprzeczne z ewolucją ;)
  • Odpowiedz
@LegionPL: myślę, że to nie możliwe; papież dokładnie zaznaczył, że pierwszych rodziców trzeba rozumieć dosłownie
@kubako: mamy wspólnego przodka ale to nie znaczy, że cały nasz gatunek pochodzi od jednej pary, genetyka temu przeczy, są badania naukowe
  • Odpowiedz
@michu12345: w pewnym punkcie "drzewa ewolucji" tak było. Na pewno nie na poziomie ludzi, może nawet nie na poziomie małp. Ale gdzieś tam odpowiednio daleko wstecz to mamy wspólnych przodków nie tylko jako ludzie, ale też z innymi zwierzętami, grzybami, roślinami, bakteriami itp.
  • Odpowiedz
@kubako: w pewnym punkcie tak ale papież precyzuje, że byli to Adam i Ewa i wszyscy ludzie to ich potomkowie

For the faithful cannot embrace that opinion which maintains that either after Adam there existed on this earth true men who did not take their origin through natural generation from him as from the first parent of all, or that Adam represents a certain number of first parents.

@Pol12345: sprytne,
  • Odpowiedz
@michu12345 Po 1 jest to przypowieść, a takowej nawet katolicy nie biorą na serio, gdyż z założenia nie jest to prawdziwa historia. A po 2 i najważniejsze, kościół już od dawna uznaje teorie ewolucji za prawdziwą.
  • Odpowiedz
@ToiletShark:

Po 1 jest to przypowieść, a takowej nawet katolicy nie biorą na serio, gdyż z założenia nie jest to prawdziwa historia


nie wiem czy przeczytałeś to co napisałem ale powtórzę katolicy przyjmują na serio, że ludzie pochodzą od jednej pary (Adama i Ewy) nie jest to żadna metafora...
po 2 to nie możemy sobie z teorii ewolucji wybierać tego co nam się podoba, a odrzucać tego co nam nie pasuje.
  • Odpowiedz
powtórzę katolicy przyjmują na serio, że ludzie pochodzą od jednej pary

Taaa... a niektórzy Amerykanie wierzą, że Barak Obama jest reptilianinem. Nie mogę mówić za wszystkich katolików, ale ja tak nie uważam. Oficjalnie Watykan też potwierdza prawdziwość teorii ewolucji, więc nie wiem w czym widzisz problem.
  • Odpowiedz
@ToiletShark: nadal nie wiem czy czytasz to co napisałem...
nie obchodzi mnie to w co wierzą poszczególni katolicy, tylko to w co powinni wierzyć wg wiary katolickiej,
podałem encyklikę Humani Generis w której papież pisze w co mają wierzyć

Oficjalnie Watykan też potwierdza prawdziwość teorii ewolucji

hmm ciekawe, podasz źródło? kk nie zaprzecza ale też nigdy nie potwierdził

nie wiem w czym widzisz problem

ehh przecież pisałem kościół katolicki zakłada monogenizm
  • Odpowiedz
@michu12345 gościu, o co ci właściwie chodzi? Odpowiedziałem na pytania, które zadałeś. A na twoje ateistyczne urojenia, takie jak traktowanie wszystkich chrześcijan jako debili, którzy wierzą, że podchodzimy od Adama i Ewy, nic nie poradzę
  • Odpowiedz
@ToiletShark:

gościu, o co ci właściwie chodzi?

piszę po raz ostatni: chodzi mi o konflikt ewolucji (która zakłada poligenizm) i katolicyzmu zakładającego monogenizm (patrz encyklika Piusa XII humani generis)

A na twoje ateistyczne urojenia, takie jak traktowanie wszystkich chrześcijan jako debili, którzy wierzą, że podchodzimy od Adama i Ewy, nic nie poradzę

rozumiem, że to ad personam skierowane jest w kierunku Piusa XII? pewnie nieźle by się uśmiał gdyby usłyszał, że
  • Odpowiedz
@michu12345 ile razy mam ci jeszcze powtórzyć, że Kościół już od jakiegoś czasu oficjalnie potwierdził prawdziwość teorii ewolucji. To, że 100 lat temu ludzie wierzyli w takie rzeczy, to nic dziwnego, szczególnie, że jakieś 80% społeczeństwa było analfabetami. Jak chcesz się dowiedzieć dlaczego ludzie wtedy tak myśleli to zostaje ci cofnąć się w czasie do tamtego okresu i się ich zapytać.
  • Odpowiedz
@ToiletShark:

ile razy mam ci jeszcze powtórzyć, że Kościół już od jakiegoś czasu oficjalnie potwierdził prawdziwość teorii ewolucji.

nie musisz ani razu bo znam bardzo dobrze historię akceptacji teorii ewolucji przez kościół

encyklika ta jest z roku 1950 więc nie jest to stara rzecz, podtrzymał ją nawet Jan Paweł II
tak jak napisałem kościół mówi że ewolucja jest ok i to daje do opinii publicznej ale jednocześnie zakłada monogenizm (nie, nic
  • Odpowiedz
@michu12345 w sumie to nie wiem w tym temacie zbyt wiele, więc mówię że swojej perspektywy. Dla mnie wygląda to tak, że Kościół zaakceptował teorię ewolucji i nie ma żadnego problemu. Ja też nie wierzę w to, że podchodzimy od jednej pary, a ty jesteś kolesiem, który twierdzi, że wszyscy chrześcijanie w to wierzą. Taka jest moja perspektywa.
  • Odpowiedz
@ToiletShark: nie jestem kolesiem który twierdzi, że wszyscy chrześcijanie tak wierzą
ba! strzelałbym, że jest takich mniejszość ( ͡° ͜ʖ ͡°) mówię tylko, jakie jest stanowisko kościoła katolickiego w tej sprawie
  • Odpowiedz