Wpis z mikrobloga

#windows #linux #kiciochpyta

Mirki. Pytanie nietypowe i pewnie komentarze będą typu "poebao?" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jednak do rzeczy: 32 GB RAMu to dużo. Ciężko czasem zutylizować tyle pamięci. Jest jeszcze plik wymiany - a nuż się przyda.
Pytanie brzmi: czy da się jakoś skutecznie i bez BSODów przerzucić plik wymiany do dysku RAM? Tak, żeby kosztem pojemności RAMu zwiększyć sobie poduszkę bezpieczeństwa i mieć nieco większą szybkość działania pliku wymiany.
  • 17
  • Odpowiedz
@grappas:
Ale po co? Wyłaczasz całkiem i tyle. Poza tym o jakiej poduszce bezpieczeństwa mówisz? Jak 16 GB wydzielisz na ramdysk na plik wymiany to i tak jak się zapełni RAM i ten ramdysk to masz BSODa.
  • Odpowiedz
@grappas: trochę teorii: plik wymiany to właśnie taką poduszka bezpieczeństwa która jest uruchamiana w momencie gdy braknie ramu aby nie wywalić systemu. W Linux bardzo łatwo ustawić priorytety kiedy plik ma być używany oraz można go łatwo całkowicie wyłączyć. W Windows musisz poszukać.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@grappas: wiesz do czego służy SWAP? kiedy zabraknie RAM-u system aby nie wywalić BSOD. albo innego błędu korzysta z dysku jako "zapasu" - to co chcesz zrobić to bezsens totalny... jeśli sępisz miejsca na dysku, ustaw sobie 100MB swapu jako bezpiecznik i tyle...
  • Odpowiedz
@yuim: @hiperchimera:

Pytanie brzmi: czy da się jakoś skutecznie i bez BSODów przerzucić plik wymiany do dysku RAM? Tak, żeby kosztem pojemności RAMu zwiększyć sobie poduszkę bezpieczeństwa i mieć nieco większą szybkość działania pliku wymiany.


Czy ja tam zadałem pytanie "Czy jest sens...?". Nie, pytałem czy się da. Czy ktoś już próbował. Jeżeli nie znacie odpowiedzi, bądź nie chcecie spróbować, to jaki jest sens waszych wypowiedzi?
  • Odpowiedz
Pytanie czy się da?

tak na linuksie da się to zrobić

@grappas inna sprawa, że trzymanie swap na ramdysku jest nielogiczne i nie ma najmniejszego sensu, gdyż pamięć swap z zasady ma być używana w momencie gdy braknie pamięci ram. Zatem w momencie gdy to zrobisz, nie pozostawiasz systemowi innej opcji jak brutalne ubijanie procesów co może się skończyć zrestartowaniem systemu, jego zawieszeniem itp.
  • Odpowiedz
@grappas:

Czy ktoś już próbował

Nikt normalny na Linuksie czegoś takiego nie robi.

Jeżeli nie znacie odpowiedzi, bądź nie chcecie spróbować, to jaki jest sens waszych wypowiedzi?


Twój post to jest mniej więcej jak napisanie na forum o mechanice samochodowej czy koło zapasowe w samochodzie osobowym można #!$%@?ć z bagażnika i zamontować jako piąte. Pewnie można ale to jest absurd i nie dziw się że ludzie tak Ci odpisują.
  • Odpowiedz
Pytanie brzmi: czy da się jakoś skutecznie i bez BSODów przerzucić plik wymiany do dysku RAM? Tak, żeby kosztem pojemności RAMu zwiększyć sobie poduszkę bezpieczeństwa i mieć nieco większą szybkość działania pliku wymiany.


@grappas: Wait, what? Ale po co skoro plik wymiany służy wymianie danych z ramu? To lepiej go całkowicie wyłączyć.

Po za tym w linuksie możesz mieć realnie swap w ramie np po to by ten swap w ramie
  • Odpowiedz
@grappas: W sumie, żeby ci wytłumaczyć czemu ludzie tutaj na ciebie naciskają, to chcesz przenieść plik przeciwdziałający skończeniu się pamięci ram bezpośrednio do pamięci ram jednocześnie zapychając ją tym plikiem.

Swapfile w ramie jeśli nie jest wykorzystywany to jedyne co robi to zajmuje ci ram pustą przestrzenią, której system nie może wykorzystać. Jeśli z kolei będzie wykorzystany to też zajmuje ram bo by aplikacja mogła korzystać z własnej pamięci musi ona
  • Odpowiedz
@Kryspin013: Nie musisz mi naprawdę mi tego tłumaczyć. Wiem do czego to wszystko służy. Mam pełną świadomość, że chcę sobie zepsuć komputer, pomimo iż zostanę wyszydzony i nazwany od najgorszych ( ͡° ͜ʖ ͡°). Interesuje mnie tylko rozwiązanie. Nie porady. Niepotrzebnie się rozpisałeś ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Tak w linuksie jest ramdisk. Nazywa się tmpfs. W windowsie nie ma.


Na windzie jest ImDisk,
  • Odpowiedz
@grappas: Rozpisałem się bo napisałeś coś o poduszce powietrznej a to co sam chcesz zrobić raczej jedynie zmniejszy ci stabilność systemu. Więc jak coś to napisałem ci wyżej.

Albo tmpfs -> swapfile co może okropnie zadziałać ale możesz łatwo przetestować

Albo oficjalne rozwiązanie: zram co nawet bym polecał. Ale on też zamiast zwiększać szybkość w pewnym momencie ci ją zmniejsza np jakbyś ustawił zram na połowę ramu xD

Swoją drogą tak
  • Odpowiedz