Wpis z mikrobloga

Pisałem o tym już kilka razy, ale to dobra opowieść z morałem, a takie warto przypominać.

1960 rok: Friedrich Hayek, guru fundamentalistów rynkowych, publikuje książkę „Konstytucja wolności”. Oznajmia w niej, że prowadzące progresywną politykę kraje skandynawskie popełniają duży błąd i powinny uczyć się od takich państw jak wolnorynkowe Włochy. Ceną za ten błąd ma być zdaniem Hayeka gospodarcza stagnacja.

1977 rok: Hayek udziela wywiadu Reason Magazine. Pada pytanie o Szwecję. Jak to jest, że ten kraj nadal ma się dobrze, choć wedle założeń Hayeka powinien dawno wpaść w tarapaty gospodarcze? Hayek odpowiada, że szwedzki dobrobyt to tylko pozory: „W żadnym innym kraju nie widziałem tyle niezadowolenia społecznego co w Szwecji. Wśród Szwedów panuje silne przekonanie, że życie w ich kraju nie jest wiele warte”. Do dziś nie wiadomo, o co chodziło Hayekowi, sami Szwedzi wydawali się nieświadomy własnego niezadowolenia.

2016 rok: Łukasz Warzecha, obok Witolda Gadomskiego i Leszka Balcerowicza jeden z najwybitniejszym polskich spadkobierców myśli Hayeka, stawia kropkę nad „i” i ogłasza na Twitterze, że Szwecja, w przeciwieństwie do Polski, „jest narodem upadłym”.

2019 rok: W najnowszym rankingu szczęścia Szwecja zajmuje siódme miejsce. Pierwsza jest Finlandia, druga Dania, trzecia Norwegia – wszystkie kraje, którym Hayek wieszczył klęskę. Wychwalane przez niego Włochy są na 36 miejscu. Polska – naród nieupadły – na 40.

Morał jest prosty, wyraził go pięknie Joseph Stiglitz: fundamentalizm rynkowy jest religią, ponieważ nigdy „nie opierał się na nauce ekonomicznej ani dowodach historycznych”. Tak też powinien być traktowany w debacie publicznej. Myśmy niestety uwierzyli w Polsce w tę religię i oto mamy efekty. Zespół Thomasa Piketty’ego ogłosił właśnie wyniki najnowszych badań na temat nierówności społecznych w Europie (stan na 2017 rok). Na pierwszym miejscu Polska.


https://www.facebook.com/tomasz.markiewka.7/posts/2172577132808214

#neuropa #gospodarka #bekazprawakow #szwecja #skandynawia #hayek #wolnyrynek #antykapitalizm #socdem
  • 54
  • Odpowiedz
@munny: przecież ten artykuł tylko pobieżnie mówi o przyczynach kryzysu, ale trochę jednak mówi o polityce socjaldemokratów:

after years of imprudent regulation, short-sighted economic policy

Będę się posiłkować artykułami z wikipedii bo tam jest to dość zwięźle opisane. Szerzej opisany jest tutaj:
https://www.adb.org/sites/default/files/publication/156020/adbi-wp165.pdf
W latach 70 gdy Olof Palm z lewicowej Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej został premierem przyspieszone zostały socjalistyczne przemiany w Szwecji, nastąpił szybki wzrost regulacji szkodzących przedsiębiorstwom i gwałtowny
  • Odpowiedz
@tallman: @Revmir fajne te twoje dane, takie nie za podobne do tego co mówi MFW,
wydatki rządowe w Szwecji w latach 1950-1976 wzrosły z 18.28% do 32.34%, natomiast w latach 1977-1982 kiedy rządziła prawica wzrosły z 35.66% do 46.36%,
ciekawy jest też wzrost PKB w Szwecji (https://www.imf.org/external/datamapper/rgc@FPP/SWE) w latach 1950-1976, który średnio wyniósł 4,45% (min 0.11%, max 11.32%), natomiast w latach 1977-1982 średnia to 0,42% (min -3.54%, max 5.53%),
to
  • Odpowiedz
2019 rok: W najnowszym rankingu szczęścia Szwecja zajmuje siódme miejsce.


@naczarak: To tak jak z uchodźcami. Gdy ich zapytać czy są za przyjmowaniem to twierdzą, że tak, ale jak ich spytali na filmie czy przyjmą tego tu stojącego obok śniadego mężczyznę do swojego domu to nagle zaczęli mieć wymówki. xD
Po prostu lubią się oszukiwać, że jest świetnie.
  • Odpowiedz
@munny: @naczarak Jest jedna statystyka potwierdzająca że ten naród upada jak wiele innych europejskich. Jest nim współczynnik dzietności. Szwedka rodzi 1.5 dziecka podczas gdy "Foreign-born obywatelka Szwecji" rodzi 1.9 dziecka. Te współczynniki mówią że w 2100 liczba Szwedów spadnie do 5 milionów na 14 mln obywateli. Nie o tym mówił Hayek ale takie są efekty socjalistycznych systemów.
  • Odpowiedz
[https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&ved=2ahUKEwiG4LO4obnhAhVTAxAIHQbzBBoQFjABegQIAhAC&url=https%3A%2F%2Fiussp.confex.com%2Fiussp%2Fipc2017%2Fmediafile%2FPresentation%2FPaper2934%2FImmigrant%2520fertility%2520in%2520Sweden_Tollebrant.pdf&usg=AOvVaw33zRhMs2k6ADBWCtPMFVjE]
Za 2018 nie znalazłem ale dane za 2016 wskazują aż 0.44 różnicy w TFR między Native born a Foreign-born. Różnica realna jest jeszcze większa bo w "Native born" uwzględnione są kobiety innej narodowości ale urodzone w Szwecji. Przyjmując że Total TFR w Szwecji spadł jeszcze o 0.10 w 2018r. i zostawiając w NATIVE BORN kobiety tylko szwedzkiej narodowości można określić stosunek około 1.5-1.6 do 1.9 - 2.0 ale to
reinonak - [https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&ved=2ahUKE...

źródło: comment_Hgnoy8Wh403zaF7vZB94wMdZRLsrdP93.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@reinonak: pshykro, i po co tak kłamać
"Conclusion
This paper aims to provide a better understanding of foreign-born childbearing both before and immigration in Sweden. The study shows that foreign-born women have relatively few children at time of immigration. They then have fewer children than Sweden born in the same age and many immigrants are childless. The birth rates are higher during the first years in Sweden, but they decline gradu-ally
  • Odpowiedz
@munny: Gdzie ja skłamałem? Wszystko co napisałem jest potwierdzone statystykami. To że powyżej 40 lat TFR jest wyrównany to prawda tylko dlaczego nie przyjmujesz do wiadomości że przed 40 Szwedki rodzą mało a obcokrajowcy dużo więcej? To co wyciągnąłeś to nie konkluzja tylko pojedyncza statystyka. Nawet jeśli Szwedki rodziłyby wtedy więcej dzieci co pewnie spowodowane jest tym że tak późno decydują się na pierwsze potomstwo to czy to zmienia obraz całości
  • Odpowiedz
@munny: Po 40 tak i po kilku latach przebywania w Szwecji. Przed 40 nie rodzą tyle samo i ciągle przybywa nowych Foreign-born.
Wniosek jest taki że liczba białych Szwedów zmniejsza się bo nie ma zastępowalności pokoleń.
  • Odpowiedz
Świetny argument. Przekonałeś mnie.
Rozmowa z tobą przypomina rozmowy z płaskoziemcami. Ewentualnie jesteś trollem. Jeśli tak to gratuluje sprytu, dałem się nabrać.
  • Odpowiedz