Wpis z mikrobloga

Pisałem o tym już kilka razy, ale to dobra opowieść z morałem, a takie warto przypominać.

1960 rok: Friedrich Hayek, guru fundamentalistów rynkowych, publikuje książkę „Konstytucja wolności”. Oznajmia w niej, że prowadzące progresywną politykę kraje skandynawskie popełniają duży błąd i powinny uczyć się od takich państw jak wolnorynkowe Włochy. Ceną za ten błąd ma być zdaniem Hayeka gospodarcza stagnacja.

1977 rok: Hayek udziela wywiadu Reason Magazine. Pada pytanie o Szwecję. Jak to jest, że ten kraj nadal ma się dobrze, choć wedle założeń Hayeka powinien dawno wpaść w tarapaty gospodarcze? Hayek odpowiada, że szwedzki dobrobyt to tylko pozory: „W żadnym innym kraju nie widziałem tyle niezadowolenia społecznego co w Szwecji. Wśród Szwedów panuje silne przekonanie, że życie w ich kraju nie jest wiele warte”. Do dziś nie wiadomo, o co chodziło Hayekowi, sami Szwedzi wydawali się nieświadomy własnego niezadowolenia.

2016 rok: Łukasz Warzecha, obok Witolda Gadomskiego i Leszka Balcerowicza jeden z najwybitniejszym polskich spadkobierców myśli Hayeka, stawia kropkę nad „i” i ogłasza na Twitterze, że Szwecja, w przeciwieństwie do Polski, „jest narodem upadłym”.

2019 rok: W najnowszym rankingu szczęścia Szwecja zajmuje siódme miejsce. Pierwsza jest Finlandia, druga Dania, trzecia Norwegia – wszystkie kraje, którym Hayek wieszczył klęskę. Wychwalane przez niego Włochy są na 36 miejscu. Polska – naród nieupadły – na 40.

Morał jest prosty, wyraził go pięknie Joseph Stiglitz: fundamentalizm rynkowy jest religią, ponieważ nigdy „nie opierał się na nauce ekonomicznej ani dowodach historycznych”. Tak też powinien być traktowany w debacie publicznej. Myśmy niestety uwierzyli w Polsce w tę religię i oto mamy efekty. Zespół Thomasa Piketty’ego ogłosił właśnie wyniki najnowszych badań na temat nierówności społecznych w Europie (stan na 2017 rok). Na pierwszym miejscu Polska.


https://www.facebook.com/tomasz.markiewka.7/posts/2172577132808214

#neuropa #gospodarka #bekazprawakow #szwecja #skandynawia #hayek #wolnyrynek #antykapitalizm #socdem
  • 54
tutaj cytat z "Konstytucja wolności" Friedrich August von Hayek, 1960:
"Całkowicie to potwierdzają niedawne europejskie doświadczenia. Jedną z rzucających się w oczy cech okresu powojennego jest tempo, w jakim za sprawą egalitarnej polityki bogate europejskie społeczeństwa straciły dynamizm, jeśli nie znalazły się wręcz w stagnacji, podczas gdy uboższe, ale wysoce konkurencyjne kraje wykazują wielką dynamikę i rozwój. Pod tym względem kontrast między rozwiniętymi państwami opiekuńczymi, Wielką Biytanią i krajami skandynawskimi, z jednej
@naczarak: To, że jego prognozy się nie sprawdziły, nie neguje jego innych wyciągniętych wniosków. Jestem tego zdania, że zazwyczaj się przesadza mówiąc o socjalizmie w niektórych krajach względem innych. Prawda jest taka, że wpływy do bużetu państwa względem pkb między najbardziej wolnorynkowymi, a najbardziej socjałowymi krajami w europie to różnica rzędu zaledwie 20-kilku %. Należy też dodać, że nie tylko wysokość podatków sprzyja przedsiębiorczości, ale też skomplikowanie prawne i regulacje, przy
@naczarak: Co ty tu odstawiasz za manipulacje, to w ogóle szkoda strzępić...
Wywiad:

Reason: If big government is really the culprit, why do Sweden and many Scandinavian welfare states seem to be prospering?


Hayek: Well, we mustn't generalize. Sweden and Switzerland are the two countries which have escaped the damages of two wars and have become repositories of a large part of the capital of Europe. In Switzerland, there is still
niepodszywamsiepodbiauka - @naczarak: Co ty tu odstawiasz za manipulacje, to w ogóle ...
no popatrz, ciągła tendencja spadkowa xD


@Revmir: Bo tak działa wolny rynek. Szwecja jest gospodarką rynkową, która się mocno reformowała, by pozbyć się stagnacji, o której wspominał Hayek. Eh... Ja to przytaczam, by obalić fałsz opa. Wywiad miał miejsce w latach 70 i Hayek mówił tylko to co sam zaobserwował (jak widać słusznie).
@munny: Ja argument, a w kontrze "xD". Ktoś tu mówił: "ignorance is bliss ;)"
gdzie francja, niemcy, belgia, kanada, włochy, końca nie widać

@munny: Fundamentalnie, to kompletnie nie ma znaczenia w tej dyskusji.
Fałsz i manipulacja opa polegała na zarzuceniu Hayekowi mówienia nieprawdy.
Dane jasno wskazują, że Szwecja przeżywała wtedy czas rekordowej ilości samobójstw, więc (co prawda to tylko przesłanka), ale wskazuje na to, że Hayek mówił prawdę, twierdząc, że ludzie nie wyglądają na zadowolonych z życia w Szwecji.
Przytaczanie rankingów z 2019 o szczęśliwości,