Wpis z mikrobloga

#linux #oswiadczeniezdupy #intel #nvidia #tearing #xorg

Hej.Ostatnio miałem spory problem z x.org - smużenie i przycinanie przy szybki scrollowaniu.Nikt z wykopu mi nie pomógł.A jak sam coś zrobiłem to smużenie znikało, ale były lekkie przeskoki i strasznie grzało laptopa przy szybkim scrollowaniu góra-dół na www.

Może komuś teraz się przyda.Moje karty to intel620 i Nvidia 940MX

Nie wiem dlaczego linux sobię domyślnie ustawiał nvidię do pracy ogólnej - podstawowej.Wcześniej robiłem taki błąd, że instalowałem zamknięty sterownik nvidia i instalował mi się graficzny program z ustawieniami, a w ustawieniach zaznaczałem kartę intela i po resecie chodziło już na intelu.Ale wcale nie trzeba tego robić, a wystarczy tylko stworzyć plik intel20.conf i to z automatu odłączy kartę nvidi z poziomu x.org

Karta intela wystarcza spokojnie do przeglądania www i oglądania w 1440p i jest ona podstawową kartą używana przez przeglądarki w windowsie.No i nie każdy ma dwie karty.
A oto prosty plik konfiguracyjny który trzeba utworzyć:
/etc/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf

Section "Device"
Identifier "Intel Graphics"
Driver "intel"
Option "AccelMethod" "sna"
Option "SwapbuffersWait" "true"
Option "TearFree" "true"
EndSection

Wcześniej brakowało mi jednej linijki i były te przycięcia.
  • 2
@hiperchimera: Ale ja na linuxie nie używam nvidi, bo podstawowa integra intel620 na cpu i5 7200 daje spokojnie radę do wszystkiego co robię.
A gdybym używał programów, gier to i tak bym odpalił windowsa, bo nie jestem masochistą.
Linuxa potrzebuję tylko do trzymania niewielkich plików i przeglądania internetu.Windowsa to już strach podłączać i do internetu, a tym bardziej aktualizować, bo zewsząd jakiś syf złapie.

Dla nvidi też jakoś da się zrobić,