Wpis z mikrobloga

Próbuję tranzystorem włączać/wyłączać ekran LCD dostosowany pod 3.3V z ESP. Z 2n2222 podłączając rezystorem do wyjścia ESP działa, ale ma za duży spadek napięcia, żeby zasilić ekran. Użyłem mosfet IRLB3034 - G bezpośrednio pod pin ESP, D pod GND wyświetlacza, S pod masę. Spadek napięcia jest na tyle mały, że wyświetlacz działa. Ale stan niski na G nie wyłącza ekranu. Przykładając jakikolwiek rezystor między masę a G go wyłącza. Ale podłączony na stałe nie włącza ekranu. Próbowałem wszystkich rezystorów jakich mam. Co jest nie tak?

#elektronika #arduino #esp8266
  • 17
@lecter69 mosfet ma pojemność na bramce która musi zostać rozładowana. Kontroluje się to przez wyjście pracujące w trybie push-pull albo przez włożenie na stałe rezystora między bramkę a źródło jeśli gpio może tylko wymusić stan wysoki
To że bramkę trzeba rozładować to już doczytałem, ale jakiego rezystora nie podłączę to ekran nie chce się włączyć. Po przejściu ESP na deepSleep (jak nie ma żadnego rezystora) jak podłączę jakikolwiek rezystor ekran się wyłącza.
@lecter69: teoretycznie około 100k z bramki do gnd powinno być ok.
GPIO w ESP mają skonfigurowane pull-upy.
Stan 1 to niedziałający wewnętrzny tranzystor.
Stan 0 to załączony wewnętrzny tranzystor który ściąga daną linię gpio do 0V
@lecter69: 1k jest dużo mniejsze niż wewnętrzny pullup.
Policz sobie jakie napięcie będzie przy górnym 22k a dolnym 1k... Za małe żeby przekroczyć Vgsth tranzystora
Vgsth z tego co zrozumiałem to jest minimalne napięcia na bramkę (ze specek wartość max), żeby tranzystor zaczął działać. Jak to ma się do rezystora między masą a bramką?
@lecter69: coś mi się wydaje że masz coś nie tak z z tym GPIO.

weź odepnij wszystko, podłącz pod GPIO rezystor 10k i zmierz napięcie kiedy jest ustawiony na 0 i 1.

Jak to ma się do rezystora między masą a bramką?

Rezystor pullup w ESP oraz rezystor między bramką a masą tworzą dzielnik napięcia.
Ok, podłączyłem wszystko jeszcze raz na nowej płytce. Przy 100k ekran działa, trochę miga na początku, ale spróbuję to ogarnąć. Dzięki za pomoc.
Ew. ostatnie pytanie. Doczytałem (w przypadku silników) żeby między vcc a gnd wstawić diodę np. 1n4148. W przypadku wyświetlacza też powinienem?
Mam nadzieję, że dobrze narysowałem. Całość jako tako działa, jednak dziś ekran zaczął znowu migać. Ale to chyba coś gdzieś nie styka, bo jak ruszam przewodami to jest jeszcze gorzej. Wczoraj napięcie na wyświetlaczu było 3.28V, dziś 3.23V. Dziś na wyjściu układu zasilania za ostatnim kondensatorem 3.25V, wczoraj 3.29V. Napięcia mierzone przy włączonym ekranie i ESP.
Ale chyba coś nie tak jest z nodemcu, bo na pinach 3V3 i GND po drugiej
Pobierz
źródło: comment_f2LciOeN526R8z7KBKdxIxkH1bB3wSXt.jpg
@lecter69: Dioda jest pomocna przy przełączaniu elementów indukcyjnych (popularny przykład w przypadku arduinowatych projektów to przekaźnik) - przy nagłym zaniku napięcia (np. wyłączenie przekaźnika) pojawia się odwrotnie spolaryzowana szpilka napięcia którą pochłania zwarcie wywołane przez diodę i zakłócenie nie jest przekazywane dalej. Jeśli w wyświetlaczu nie masz odpowiednio dużej cewki po stronie zasilania, to dioda nie jest potrzebna.
@lecter69: nie wyłącza się takich układów jak OLED odcinając masę a jak Pan @Analityk: powiedział - VCC. Poza tym lepiej w ogóle nie wyłączać w ten sposób tego OLEDa jeśli nie masz na 100% SCL i SDA w stanie hi-z. Sprawdź w datasheecie jak możesz uśpić OLED, prawdopodobnie uśpiony będzie pobierał pojedyncze uA i unikniesz kwiatków jak brak możliwości inicjalizacji po włączeniu zasilania.
@zenkowik: Z tą diodą to nie do końca jest tak, że zakłócenie zanika. Dioda chroni resztę układu przez szpilką napięcia, która mogłaby coś spalić po drodze ale zastosowania diody powoduje, że przez krótki czas płynie przez nią duży prąd, zatem di/dt sięga dużych wartości i to powoduje emisję zakłóceń elektromagnetycznych. Żeby pozbyć się zakłóceń należałoby zastosować tłumik R-RC szeregowo z diodą. Taki offtopic.
@lecter69: Nie wołałeś.
Co do schematu:
zamiast