Wpis z mikrobloga

#rower

Witajcie, muszę zmienić koło w rowerze bo te fabryczne z crossa jest po prostu słabiutkie (32 otw. 28 cali). Ważę ok 100kg, w foteliku wożę 2 letniego syna. W zeszłym roku zaczęła mi pękać obręcz na nyplach i gwarancyjne dostałem taką samą. Nie chcę żeby historia się powtórzyła. Niestety piasta starego koła jest pod wolnobieg i tu się pojawia dodatkowy problem. Z tego co zdążyłem zauważyć, to tak generalnie nie da się już kupić sensownej piasty pod wolnobieg prawda ?

Mam pewien plan, ale nie wiem czy to w ogóle ma rację bytu. Chcę kupić takie koło:
https://rowerek.pl/product-pol-19315-Tylne-kolo-rowerowe-AlexRims-Ace18-FH-T610-36H-czarne.html

Do tego dołożę łańcuch i kasetę shimano na 8 rzędów w klasie acera. Dodatkowo wymienię tez manetkę, bo jest na 7 rzędów, ale przerzutkę planuję zostawić ACERA RD-M360 podobno działa z napędami 8 - rzędowymi. Do tego linki i pancerze, ale to wiadomo. Czy taka konfiguracja ma sens ? budżet jest jaki jest, cudów nie ma. Widać w tym jakiś racjonalizm ?

Tak naprawdę to niechętnie ruszam ten napęd - pasuje mi to co mam teraz na 7 rzędów, ale kompletnie nic dobrego mi się nie rzuciło w oczy na allegro pod wolnobieg. Może ktoś miał podobny problem i znalazł dobre koło pod wolnobieg ? zaznaczam, że nie jeżdżę po krawężnikach, preferuję asfalt i szuter, lekki teren leśny, jak to na trekkingu.

Pozdrawiam
  • 14
@gitarzysta możesz kupić kasetę 7s i założyć na koło które zalinkowałeś(nie wiem czy dobre, mi się udalo przekrzywić kolo na tej samej obręczy przy mniejszej wadze, ale o jakości i wytrzymałości będą raczej świadczyć szprychy i dobry zaplot). Prawdopodobnie trzeba będzie założyć podkładkę pod kasetę. Jak dostaniesz koło i przejdziesz kilkadziesiąt km to koniecznie daj do serwisu zeby dociagneli szprychy.
@WuERA podobno producenci powoli wycofują się z rozwiązań typu kasety na 7 rzędów i te części będą po prostu droższe w miarę upływu czasu. Nie wiem czy jest sens bawić się w coś takiego. Może to samo można powiedzieć o 8 rzędach, nie mam pojęcia, ale dziękuję za sugestie.
@gitarzysta ale co to dla ciebie za różnica, ze producenci sie wycofują(wycofali sie już dawno) z napędów 7 rzędowych? Części będą dostępne jeszcze bardzo długo, szczegolnie przez internet. W lokalnym sklepie też prędzej kupisz taką kasetę niz eagle 12 rzedowego:)
@gitarzysta:
Ma to sens. Manetki początkowo też nie musisz zmieniać bo pomijając brak jednego biegu wszystko będzie działać.
Koła pod wolnobieg nie kupuj. To akurat sensu nie ma.

Ale alexrims ace18 na ile jest szczególnie mocna obręczą. Szczególnie biorąc pod uwagę twoja wagę i fotelik.

Musiałbyś się zapytać sprzedawcy co w takim wypadku poleca.
@WuERA mam już trochę sieczke w głowie, może dlatego tak gadam - kupię siódemkę. Później i tak tylko łańcuch będę zmieniać, tak jak do tej pory. Dziękuję za pomoc. @bibsz musiałbym jeszcze znaleźć sprzedawcę godnego zaufania, niestety jeszcze nie trafiłem na kogoś takiego. Ace18 wydaje się być lepsza że względu na 36 otworów a nie 32, dodatkowo jest 3 a nie dwu komorowa. Dzięki za pomoc.
@gitarzysta:

jest też kapslowana wiec nie będzie pękać, dodatkowo jest lekka co też może być zaletą ale przy okazji dość wiotka i podatna na rozcentrowanie. Szczególnie biorąc pod uwagę wage twego zestawu. Pisze bo miałem. @WuERA: też o tym wspomina.
Możesz szukać pod hasłem obręcz pod sakwy.
@DzonyRambo mam wrażenie, że to był strzał w dziesiątkę. Za 300zl (proponowałem 400zl) Pan zaproponował: piasta Novatec D162SB Obręcze Remerx Grandrock Szprychy DT Champion. Zdecyduje się, myślę, że lepiej być nie może.