Wpis z mikrobloga

  • 309
Uwielbiam patrzeć jak działają niektórzy ludzie w korpo. XD Zaszli wysoko tylko jak się mówi wysoko rozwiniętym umiejętnościom miękkim takim jak np. kłamstwo.

Mam w pracy taka starsza analityk (ja jestem niżej dużo więc jej nie pomagam, bo ona dostaje potem gratulacje za moją prace a ja mam się od niej uczyć xD). Dostała zadanie przerobić plik, bo po zmianach w innych to się już dane nie zaciągały prawidłowo. I następuje funkcja wyszukaj.poziomo. Zaczynają się schody.

Pyta się mnie, co jest nie tak. Nie mając czasu zaglądać mówię, że to prosta funkcja, pewnie zakresy są nieprawidłowe. Zasugerowałam napisać formułę od nowa.

I zaczyna się. Koleżanka wyciąga zeszyt, przepisuje formułę do zeszytu ze wszystkimi zakresami, po kolei jak leci. Następnie usuwa formułę z komórki i uwaga. Przepisuje ją kropka w kropkę z zeszytu.

Jakie było zdziwienie jak nie zadziałało xD

Już 3 dzień kmini

#korposwiat #excel #heheszki #pracbaza #firstworldproblems
  • 114
  • Odpowiedz
@grzeszna: tak troszkę przepraszam odbiegnę od tematu, ale jak wygląda praca takiego analityka danych? Dostajesz załóżmy jakieś tam dane dotyczące jakiejś inwestycji, budujesz tabelę/importujesz dane, robisz formuły i tabele przestawne, obliczasz różne tam sprawy za pomocą tychże formuł i generujesz jakiś raport dla przełożonego? I to zajmuje powiedzmy 8godzin? I następnego dnia to samo na tych samych danych? Ale przecież już masz gotowe wszystkie formuły więc wystarczy tylko zaimportować świeży zestaw?
  • Odpowiedz
@MalpkaJeanPaul: zestaw danych to tzw. model danych. Mozesz zbudowac model ze zrodla zewnetrznego i aktualizaowac wartosci poprzez dodawanie np. kolejnych rekordow, lecz analiza polega na porownaniu tredow, wielkosci srednich, miesiac do miesiaca, rok do roku, narastajaco w roku itd.
  • Odpowiedz
  • 21
@MalpkaJeanPaul Tak mniej więcej. Ja akurat jestem analitykiem finansowym. Mamy raporty które wysyłamy co miesiąc i są zautomatyzowane. Ale duża część to szukanie nowych możliwości do analizy, szukamy odpowiedzi na pytania osób zarządzających, tworzymy nowe analizy a powiem Ci, że tych obszarów jest od groma. Dodatkowo w moim dziale tworzymy przewidywania finansowe na przyszłość razem z operacją. Ale tak, tworzysz sobie jakieś wycinki z bazy danych i robisz je czytelne dla każdego,
  • Odpowiedz
@dr_Cyban: @grzeszna: dziękuję za odpowiedzi, przepraszam jeśli moje pytania wydały się dla Was infantylne. Najbardziej właśnie mnie ciekawiło co się robi po zrobieniu takiej analizy danych, co robicie przez resztę dnia/tygodnia/miesiąca. A tu widzę, że jest tego naprawdę sporo. Wolałem zapytać właśnie osób które na co dzień w tym siedzą i zasięgnąć informacji u źródła :). Dziękuję.
  • Odpowiedz
@MalpkaJeanPaul Jestem analitykiem w MDM Material, u mnie wyglada to tak ze dostajemy requesty na maila ze zmianami jakie mamy wprowadzic i klepiemy to w SAPie. Naszym zadaniem jest sprawdzac czy dane ze soba pasuja, nie ma zgrzytow czy irracjonalnych wartości. Sa tez raporty na przyklad z dodawania nowych materialow. Z excela to glownie formuly typu vlookup itp. Pracuje u najwiekszego producenta elektronarzedzi na swiecie, wiex uwierz mi w 5 osobowym zespole
  • Odpowiedz
@grzeszna: jakiś czas temu widziałem plik excelowski u mnie w korpo, do powszechnego użytku, gdzie operacja sumy komórek została zapisana z wykorzystaniem sumy pojedynczych komórek, a nie zaznaczenia zakresu "od do". Ktoś po prostu przeklikał kilkadziesiąt komórek ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 23
@stranger13 ja to się naogladalam tyle rzeczy, że mnie już nic nie dziwi. Nawet niedawno laska z 10letnim doświadczeniem nie wiedziała, że istnieje funkcji ctrl+f i wtedy można wyszukać. Szukała ręcznie czytając wszystko aż znajdzie xD
  • Odpowiedz
jakiś czas temu widziałem plik excelowski u mnie w korpo, do powszechnego użytku, gdzie operacja sumy komórek została zapisana z wykorzystaniem sumy pojedynczych komórek, a nie zaznaczenia zakresu "od do". Ktoś po prostu przeklikał kilkadziesiąt komórek ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@stranger13: Skad wiesz? Ja np. tego typu Excele generuje w systemie.
  • Odpowiedz
@MalpkaJeanPaul @grzeszna

Ale tutaj mówimy nie o analityku danych, tylko stanowisku, na którym wykonuje się pewne analizy, bo jest to powiązane z istotą stanowiska. Ta baba nic nie umie, jest starszym analitykiem, ale - jak mniemam - finansowym, czyli nie jest analitykiem danych. Oczywiście, powinna to umieć, ale mam na myśli, że ciężko nazwać to stanowisko analitykiem, dlatego jest w stanie funkcjonować nie mając pojęcia o analizie, bo to tylko element jej
  • Odpowiedz
  • 0
@Lehu31 napisałam, że jestem analitykiem finansowym a nie danych i dokładnie wiem czym to się różni ;) opisałam tylko co robi analityk finansowy. A analityk danych to akurat mój wymarzony zawód i się do niego kształcę. Tylko tutaj to już trzeba ogarniać statystyke, matme na wysokim poziomie, programowanie itd. Chociaż u mnie w pracy też jakaś część to pytania o to co mówią te dane finansowe. Jak masz miliony faktur z wielu
  • Odpowiedz
@grzeszna: oj, nie traktuj tego jako hejt, to było takie CC, głównie odpowiadałem temu koledze, który pytał o pracę analityka danych. Po prostu chciałem wskazać dlaczego ta kobieta w ogóle może utrzymywać się na pokładzie z taką wiedzą.
  • Odpowiedz