Wpis z mikrobloga

Grzeczność językowa na wsi nakazywała dawniej, by osobom starszym i szanowanym dwoić. DWOJENIE polegało na tym, że używało się form liczby mnogiej, choć mówiło się do jednej tylko osoby, np. "Gdzieście byli dziadku? Powiedzcie, babciu".

Gdy mówiono do więcej niż jednej osoby, wtedy używano form na -ta, "niesieta, nieśta, nieśliśta". Taki stan rzeczy panował dawniej w gwarach Polski, co pokazuje mapka opracowana na podstawia "Atlasu polskich innowacji dialektalnych" Karola Dejny (mapa 95).

Zwyczaje językowe zmieniają się nieustannie: dziś już mało kto dwoi, a współcześnie ścierają się formy mówienia typu "co babcia robi?" i "co babcia robisz?".

A Wy jakich form używacie❓

#polska #gwara #wies #jezykpolski #gruparatowaniapoziomu
#mapporn
Edward_Kenway - Grzeczność językowa na wsi nakazywała dawniej, by osobom starszym i s...

źródło: comment_t6uV4UyxAfrkWqFSo8SIRl8Zko94U2UK.jpg

Pobierz
  • 90
  • Odpowiedz
@Edward_Kenway: ciekawe also przeklejam z wikipedii:

Per wy– formuła zwracania się do drugiej osoby w drugiej osobie liczby mnogiej. Do sformułowania zwrotu używa się konstrukcji pluralis maiestatis. Częsta w dawnej polszczyźnie, była używana w zwrotach grzecznościowych (wy, panie; wy, ojcze; wy, matko itp.) i oznaczała szacunek. Po rozpowszechnieniu się w polszczyźnie zaimków Pan, Pani, Państwo z czasownikiem w 3. osobie, forma "per wy" straciła na znaczeniu, a stała się nielubiana
  • Odpowiedz
@Edward_Kenway: Na Polesiu jeszcze niedawno jak się powiedziało do kogoś starszego formą „co robisz, babciu?” zamiast „co babcia robi?” to oznaczało zniewagę i brak szacunku. Zresztą - do dziś mówię „czy mama może podać mi książkę?” zamiast „mamo, podasz mi książkę?”. Czasem używa się liczby mnogiej :)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Edward_Kenway: a to nie jest przypadkiem jakaś naleciałość z rosyjskiego? Tam też mówi się per 'wy' do osób starszych i oznacza to jakąś formę szacunku. Mam rodzinę przy samym Bugu i tam to norma.
Z kolei w Poznaniu i okolicach nigdy tego nie słyszałem. Poza tym tak jak pisał @Naturmensch: tą forma przybrała na popularności w czasach PRL, co też może świadczyć o jakimś rusycyźmie, bo dzisiaj chyba nikt już
  • Odpowiedz