Wpis z mikrobloga

Polska nie ma pieniędzy na 500+ i według mnie jest to zbyt duża kwota, odrealniona od zarobków i możliwości rządu. Chciałabym przytoczyć przykład Norwegii. Podatek dochodowy jest kroczący czyli im więcej zarabiasz tym więcej płacisz (dla przykładu na starcie płaciłam 24% obecnie ponad 36%), ci którzy zarabiają najwiecej mają około 40-45%. Średnia pensja to około 25-30 tysięcy netto (najniżej zarabiający to około 15-18, ale wszystko zależy od tego jak skonstruowana jest umowa oraz jaki jest etat - można pracować nawet na 15% etatu). Zasiłek na dziecko dostaje się na każde dziecko aż do ukończenia 18 roku życia. Wynosi on (dane na 01.02.19) 1054kr czyli mniej więcej 400zl. Jest to około 1/25 średnich zarobków czy 1/15 zarobków najniższych. W Polsce natomiast jest to 1/4 zarobków najnizszych (przy zarobkach 2tys netto) czy 1/8 przy średniej 4tys netto. Norwegia jest dużo bogatszym krajem niż Polska a mimo to nie stać ich na wypłacanie około 4tys koron na każde dziecko. #500plus #polska #norwegia #zarobki #pis
  • 118
@ostoja: w Polsce średnie opodatkowanie całkowite wynosi 43% że wszystkich podatków. A w Norwegii 57% a tutaj nadal będą ludzie #!$%@?ć że jest w Polsce wysokie. Chociaż przez ostatnie lata dramatycznie wzrosło przez ukryte podatki od Pisu ale za PO było coś koło 38% takie państwo minimum jak Szwajcaria ma 33% a Niemcy 52%

Mówię o średnim opodatkowaniu nie jakieś progi podatkowe sumowanie 32% z VAT 23% i cholera wie jakie
@alfka masz dużo racji. Staramy się w pracy o podwyżkę, gdybyśmy chcieli 1000 złotych netto, to realnie pracodawca wywala ponad 1500. Kurła moje pieniądze. Bez sensu.
@sjasmin: Dalej będzie po prostu tak, że #!$%@?ą podatków, wzrosną koszty wszystkiego, 500+ niemal na pewno nie będzie waloryzowane. Takim sposobeb, dzięki inflacji, 500+ będzie taką jałmużną jak obecnie zasiłek pielęgnacyjny dla niepełnosprawnych, który dopiero teraz po jakichś 15 czy 20 latach został podniesiony ze 153 zł/m-c.
@fenis: jak 40% całkowitej daniny od najbogatszych to dramat to jak nazwiesz podobny procent daniny (dochodowy, ZUS, NFZ, emerytalna, podatek od ściągany pracodawcy) ale od polskiej głodowej pensji, która nie wystarczy nawet na wynajęcie jakiegoś normalnego mieszkania?

Innych hejtujesz a swojego #!$%@?łka nie znasz.

Dramatyczne to mogą być podatki we Francji, gdzie najbogatszym bierze się 75%. Partia Razem miała dla Polski podobny pomysł i nie dziwota, że ich poparcie rzadko przekracza
@sjasmin: Przede wszystkim, to Norwegia jest bardziej "socjalistycznym" krajem niż Polska, a mimo to panuje tam większy wskaźnik wolności gospodarczej niż u nas.


@Englishman388 Bo Skandynawia wbrew polskim pozorom wyrosła na kapitalizmie i protestanckim podejściu do pieniędzy.

Do tego nie wiem czy norwegia jest bardziej socjalistyczny od Polski. Nawet tam nie ma emerytury za dzieci. Plus nawet tam nie ma zasiłku na dziecko w wysokości 1/3 minimalnej pensji na dziecko przez