Wpis z mikrobloga

Polska nie ma pieniędzy na 500+ i według mnie jest to zbyt duża kwota, odrealniona od zarobków i możliwości rządu. Chciałabym przytoczyć przykład Norwegii. Podatek dochodowy jest kroczący czyli im więcej zarabiasz tym więcej płacisz (dla przykładu na starcie płaciłam 24% obecnie ponad 36%), ci którzy zarabiają najwiecej mają około 40-45%. Średnia pensja to około 25-30 tysięcy netto (najniżej zarabiający to około 15-18, ale wszystko zależy od tego jak skonstruowana jest umowa oraz jaki jest etat - można pracować nawet na 15% etatu). Zasiłek na dziecko dostaje się na każde dziecko aż do ukończenia 18 roku życia. Wynosi on (dane na 01.02.19) 1054kr czyli mniej więcej 400zl. Jest to około 1/25 średnich zarobków czy 1/15 zarobków najniższych. W Polsce natomiast jest to 1/4 zarobków najnizszych (przy zarobkach 2tys netto) czy 1/8 przy średniej 4tys netto. Norwegia jest dużo bogatszym krajem niż Polska a mimo to nie stać ich na wypłacanie około 4tys koron na każde dziecko. #500plus #polska #norwegia #zarobki #pis
  • 118
@sjasmin: > "to jest socjalizm. Warto wspomnieć ze dzieci w szkołach maja DARMOWE podręczniki, jeżdżą na ferie czy inne takie. To jest pomoc, a nie pieniądze do ręki"

Mozesz mnie oswiecic o jakich feriach piszesz? Nic mi o tym nie wiadomo pomimo faktu posiadania dziecka chodzacego do norweskiej szkoly...
@fenis: Pytanie, czy tam wszelkie koszta są tak jak w Polsce rozłożone i na pracownika, i na pracodawcę. Jeśli tak, to lipa, jeśli nie, to tylko najbogatsi wpłacają do rządowej kasy tyle, ile każdy Polak (procentowo)( ͡° ͜ʖ ͡°)
@sjasmin a czemu nie.wspominasz o kosztach życia w Norwegii czy o tym ze dziecko mogą zabrać Ci za to ze ma próchnicę na zębach. Norwegia to niestety ale dalej dzicz kasa przyszła tak jak u Arabów z ropy...
@sjasmin: ale rządu to nie obchodzi, oni ze swojej kieszeni nie płacą, a w ten sposób kupują sobie kolejne lata przy korycie i tak to się kręci. Nie szukaj patriotów w rządzie bo ich tam nie znajdziesz. Ta sama bandyterka od dziesiątek lat tylko twarze się co jakiś czas zmieniają żeby najgłupsi wyborcy myśleli że coś się zmienia, i głosowali na kolejnych systemowców.
@chilon: rząd ich nie dyma? ( ͡° ͜ʖ ͡° zmienisz zdanie gdy porozmawiasz z Norwegami. Nie jest tak kolorowo jak mówią niektórzy. W sytuacji gdy przykładowo w 4 osobowej rodzinie pracuje tylko jeden z rodziców wówczas jest równie prze* e jak w Polsce biorąc pod uwagę koszty życia które są nie oszukujmy się najdroższe w Europie. Dojenie na każdym kroku, bramki, płatne wizyty lekarskie, podatki drogowe, średnio 35%
@kakagonzalez W żadnym znanym mi, normalnym kraju składki społeczne nie są jakiś debilny sposób rozłożone po pracowniku i pracodawcy. Albo pracownik zgadza się by pracodawca wszystkie jego składki odciągał z pensji i przekazywał do ichniejszego US (i wtedy jak czegoś brakuje to ścigają pracodawcę), albo pracownik ze wszystkiego się rozlicza sam i wtedy też wiadomo kogo ścigać.

W Polsce po prostu masz ukryte opodatkowanie swojej pensji, żeby łatwiej było ukryć przed ludźmi
@kolomanolo Wiesz co, w każdym kraju ludzie narzekają na podatki. ;) No raju na ziemi jeszcze nikt nie opracował, a wiadomo, że apetyt rośnie w miarę jedzenia.
Tylko kwestią jest ile w swoim kraju dostajesz (poprzez infrastrukturę, emerytury, dostęp do opieki medycznej) w stosunku do tego, co oddajesz.
Wg mnie w Polsce dostajesz nieproporcjonalnie mało, za to patola i ludzie pracą nieskalani wyjątkowo dużo.

Nie rozumiem zadziwienia, że w dwuosobowej rodzinie jak