Wpis z mikrobloga

@brzusio: Mierząc w googlach masz długość nabrzeża przeładunkowego (tu, gdzie pokazałeś) 200m. Do tego - jak "podniesiesz wzrok", to zobaczysz drugie nabrzeże przeładunkowe z drugiej strony rzeki i łącznie Ci się zrobi 600 m. Do tego widać 2 baseny portowe obecnie zagospodarowane jako przystanie jachtowe.
Do tego widać pozostałości po starym porcie (długość nabrzeża ponad 2 km) do ewentualnego wskrzeszenia.

Odnośnie tego, że nieużytkowany przez ponad 70 lat port jest zamulony
@brzusio: Wyśmiewasz się z pomysłu portu w Elblągu chociaż historia pokazała że jak najbardziej jest to pomysł sensowny. A teraz idź na inny wątek i ponarzekaj że w Polsce nic się nie może udać bo Polacy to zawistnicy...
@krzychol66: pozostałe nabrzeża z tego co wiem należą do firm prywatnych. Nie wiem też jak jest z ich stanem.
Wiadomo, że wszystko by wymagało gruntownego remontu, jeśli nie przebudowy.
Pytanie czy warto.
@drMuras: coś co kiedyś się sprawdzało i miało sens niekoniecznie musi działać w dzisiejszych czasach.
W mojej ocenie pomysł przekopania Mierzei Wiślanej jest absurdalny, bardzo drogi i niepotrzebny. W ramach kiełbasy wyborczej (pod flagą walki z Rosją) wydaje się lekko miliard złotych.
Bezpowrotnie zostanie zniszczona przyroda na sporym odcinku mierzei. Ogromne pieniądze pójdą na pogłębienie i oznakowanie toru wodnego. O odbudowie portu w Elblągu nawet nie mówię.
A wszystko po co?
A gdzie logistyka portu w Elblągu? Gdzie kolej i drogi, które odbiorą towary?


@brzusio: Do węzła S7 z kapitanatu portu Elbląg masz 4,7 km.
(edit: 3,8 km do początku ślimaka wjazdowego)
Bocznicy kolejowej w porcie rzeczywiście nie ma, niemniej w samym mieście kolej i dworzec masz.

A wszystko po co? Z Gdańska da się dopłynąć na Zalew Wiślany. W Elblągu jest fabryka turbin energetycznych, a te turbiny są spławiane wodą. Jakoś
@krzychol66: wszystko masz rację. Mi sie po porstu pojawiają wątpliwości, czy warto (tak zwyczajnie, finansowo).
Wydanie ogromnych pieniędzy tylko po to, żeby te małe jednostki pływały do tego Elbląga, gdzie pod nosem są dwa ogromne porty z planami rozbudowy na najbliższe kilkanaście lat.
Co do aspektów strategicznych i wojskowych to nie wiem, bo się na tym kompletnie nie znam.
@krzychol66: chyba bym po prostu wolał, żeby pieniądze z budżetu poszły na coś innego. Chociażby na remonty istniejącej infrastruktury wodnej, której na Żuławach jest sporo. Mosty, śluzy...
Ja mam takie jakieś przekonanie, że ten przekop to naprawdę tylko i wyłącznie chwyt wyborczy.
@brzusio: W sumie fajnie jak zrobią ten port. Więcej kasy z podatków będzie trafiać do nas na remont dróg. Szczególnie by się przydało Olsztyn - Ostróda i północna obwodnica Olsztyna.
Wydanie ogromnych pieniędzy tylko po to, żeby te małe jednostki pływały do tego Elbląga, gdzie pod nosem są dwa ogromne porty z planami rozbudowy na najbliższe kilkanaście lat.


@brzusio: Popatrz na to inaczej: po przekopaniu mierzei w okolicach Skowronek potrzeba utrzymać aż bądź tylko 24 km toru wodnego (z czego tylko 12 km na Zalewie Wiślanym).
Bez przekopania mierzei trzeba by było utrzymywać ponad 40 km drogi wodnej z Elbląga do
@brzusio: Argument walki z Rosją jest wyssany z palca, bowiem PO również planowało dokonanie tej inwestycji w 2022 roku. Jachty śródlądowe mają po 1- 0,5 metra zanurzenia wiec Zalew będzie dla nich idealnym akwenem.
@drMuras: jachty śródlądowe mają zazwyczaj składane maszty, więc już teraz mogą się dostać na Zalew bez problemów.
Pływałem mieczówką po Zalewie i ze względu na sieci (oznakowane, bądź nie) nie jest to jakoś super komfortowe.
Argument z turystyką średnio do mnie trafia. Poza tym taka inwestycja, żeby mieczówką po Zalewie popływać?
@krzychol66: > Popatrz na to inaczej: po przekopaniu mierzei w okolicach Skowronek potrzeba utrzymać aż bądź tylko 24 km toru wodnego (z czego tylko 12 km na Zalewie Wiślanym).

Bez przekopania mierzei trzeba by było utrzymywać ponad 40 km drogi wodnej z Elbląga do granicy państwa żeby móc płynąć czymkolwiek przez Cieśninę Pilawską. I cóż, że metr czy 2m płytszej, skoro 2x dłuższej?


Nie wiem czy utrzymanie głębokości nie wychodzi dużo