Wpis z mikrobloga

  • 122
Z ciekawostek z życia kotów. ( ͡° ͜ʖ ͡° )*:
Wiecie, że każdy kot miauczy inaczej i na ten dźwięk nie ma stałego wzorca, którego można dokładnie ustalić? Oczywiście istnieje jakiś schemat, ale nie jest on idealny.

Koty szybko orientują się, że ludzie częściej reagują na dźwięki niż na mowę ciała, więc wykorzystują tą wiedzę, aby się z nimi efektywnie komunikować. Jeżeli kot spostrzeże, że po danym sygnale dźwiękowym doszło do oczekiwanej reakcji ze strony człowieka, to prawdopodobnie powtórzy ten sygnał komunikacyjny następnym razem i będzie oczekiwać analogicznego efektu. Można założyć, że koty używają prostych komend w stosunku do ludzi oraz upraszczają swoje sygnały komunikacji w taki sposób, w jakim ludzie nauczyli się je odczytywać. Udowodniono też, że koty nauczyły się „manipulować” ludźmi w celu osiągnięcia ważnego dla siebie celu. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Sussex w 2009 roku wykazały, że koty potrafią miauczeć imitując częstotliwość dźwięku, który jest wydawany przez ludzkie niemowlęta podczas płaczu. Wykorzystanie tego elementu akustycznego ma na celu pobudzenie człowieka i skłonienie go do niezwłocznego spełnienia konkretnej czynności (na przykład podania jedzenia). ( ͡ ͜ʖ ͡)

#humorobrazkowy #heheszki #smiesznekotki #ciekawostki #nauka #przyroda #zwierzeta #biologia
Satesu - Z ciekawostek z życia kotów. ( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:・゚
Wiecie, że każdy kot miauc...

źródło: comment_qCk1dhVsE8NIZfiHUhJaW5oLTBmX3fbz.jpg

Pobierz
  • 27
  • Odpowiedz
via Android
  • 8
@qhardyq akurat to fragment pisany przeze mnie, ale mogę podać książki i artykuły na których bazowałam. Fragment z pracy inżynierskiej ;)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 6
@Satesu: Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Sussex w 2009 roku wykazały, że koty potrafią miauczeć* imitując częstotliwość dźwięku, który jest wydawany przez ludzkie niemowlęta podczas płaczu. Niom to prawda, dodatkowo miauczeniem koty, przynajmniej moje, wołaja się wzajemnie na jedzenie :3
  • Odpowiedz
via Android
  • 2
@KrwawyPacyfista Już poprawione ;) Dziękuję za zwrócenie uwagi. Gdzieś udało mi się znaleźć informacje, że koty wolnożyjace potrafią (chyba) dźwiękiem określić również rodzaj zdobyczy. Także wracając do grupy w której żyją inne koty już wiedzą co będzie na obiad. (σ ͜ʖσ)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 32
@Satesu: W ogole koty to niesamowicie inteligentne i empatyczne stworzenia. Ostatnio czytałem artykul stwierdzajacy istnienie kociej pamieci epizodycznej, rozroznianiu okolo 160 słow oraz odróżnianiu akcentow oraz intonacji mowy. Wychodzi na to, ze kitki wiedza kiedy na nie sie krzyczy kiedy mowi normalnie a kiedy mamy po prostu doła.
  • Odpowiedz
@Satesu: Ciekawym faktem jest, że słyszymy jedynie niewielki procent wszystkich kocich odgłosów naiwnie myśląc, że kot w tym czasie akurat NIE miauczy ;) Koty to przezwierzęta (ʘʘ)
  • Odpowiedz
via Android
  • 3
@KrwawyPacyfista jak wiele innych zwierząt ;) pisałam ostatnio pracę inżynierską na temat komunikacji i zachowań społecznych kotów. Najciekawszym faktem było chyba to, że koty bardzo chętnie nawiązują różnorodne relacje z innymi. Mówi się, że kot jest typowym samotnikiem przywiązującym się do miejsca. Oczywiście to nie jest prawda i okazuje się, że koty tworzą różnorodne grupy społeczne i wzajemnie sobie pomagają w różnych sytuacjach.
  • Odpowiedz
via Android
  • 16
@alcest Ludzie słyszą dźwięki o częstotliwości do 20 kHz, natomiast koty posługują się sygnałami do 65 kHz. Przy wysokiej częstotliwości używanego dźwięku zauważalny przez ludzi jest jedynie otwarty pyszczek kota.
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@KrwawyPacyfista Jeżeli nie ma stada nie ma hierarchii. Wiem o co Ci chodzi, ale lepiej unikać tego słowa. Bardziej dziela się na osobniki dominujące i submisywne lub mają określana rolę w grupie i relacje lepsze/gorsze z innymi.
  • Odpowiedz
via Android
  • 2
@KrwawyPacyfista Akurat zainteresowanie tymi puchatymi drapaczami to moje hmm hobby? Studia dają mi możliwość rozwijania tego, ale bezpośrednio nie dotyczą tylko kotów ^^
  • Odpowiedz
koty nauczyły się „manipulować” ludźmi


@Satesu: xD No ba, pierwsza manipulacja każdego z moich kotów polega na mizianiu się w łózku żeby zaraz potem zaprowadzić do miski xD Nakarmiony, to #!$%@? w ciebie człowiek xD
  • Odpowiedz
via Android
  • 9
@Seid Ludzie mają tendencję do porównania kota do psa. Jest to smutne, bo są to zupełnie różne gatunki. Łatwiej jest zrozumieć psa natomiast nieumiejętność zrozumienia kotów działa na ich niekorzyść. Pierwszymi oznakami, że twój kot traktuje Ciebie jak najlepszego przyjaciela to: przebywanie blisko Ciebie, kontakt wzrokowy i mrużenie oczu, odwracanie się tyłem, ocieranie się (mój zapach i twój zapach musi być podobny, bo jesteś moją "rodziną"), kładzenie się na plecy itp. Są
  • Odpowiedz