Wpis z mikrobloga

Kilka dobrych lat temu, chyba jakieś 12 lat temu miałem małą przygodę z byciem marszandem. Mój brat uczył się w liceum plastycznym i miał fioła na punkcie Mleczarki Vermeera. Dosłownie. Kopiował ją chyba z 15 razy. Pierwsza była bohomazem, ale koło 10-13 to już była po prostu perfekcja. Postanowiliśmy sprzedać jedną z nich, padło na tę najlepszą, czyli ostatnią, czyli dopiero co namalowaną. Jako odważniejszy z braci i bardziej na ludzi otwarty, postanowiłem wyjść z obrazem na wrocławski rynek i spróbować to sprzedać. Miałem jakieś 16 lat. Wyszedłem na rynek i wystawiłem obraz pod witryną Mody Polskiej. To okno, w którym pojawiał się rewelacyjny mim co jakiś czas. Zwróciłem na siebie uwagę wszystkich artystów na rynku, tych od końskich łbów i żydków. Momentalnie podchodzili do mnie i pytali po ile to walę. Mówiłem, jeśli dobrze pamiętam, że 3 stówki. Pukali się w czoło. Trwało to jakieś 10-15 minut. Po 20 podeszła do mnie para włochów. Mój angielski przypominał arabski, ale jakoś się przywitałem. Zapytali mnie, po ile ten obraz w euro. Chwilę milczałem, zastanawiając się ile to będzie 300 zł w euro i walnąłem, że 70. Włoszka popatrzyła na obraz i powiedziała, że kupuje. Wtedy Włoch wyciągnął portfel i zaczął mi płacić. Kątem oka zauważyłem, że włoszka wyciąga rękę do obrazu i wydarłem się, że FRESH! Ale nie zdążyłem, pociągnęła paluchem farbę przez fragment obrazu. Kupili mimo to! Brat uwierzył w siebie i do dzisiaj zarabia na malarstwie, a ja mam satysfakcję :) Mina handlarzy z rynku - bezcenna. #takietamstory
mug3n - Kilka dobrych lat temu, chyba jakieś 12 lat temu miałem małą przygodę z bycie...

źródło: comment_jxLqUR5NRivPx5P4wdDUoY8crvLDaWd3.jpg

Pobierz
  • 5
@mug3n: kocham dziela tego malarza jak i starych holenderskich mistrzow: ciagle czeka mnie wycieczka do odnowionego Rijksmuseum- nie chcialo mi sie stac w gigantycznych kolejkach, ale za 15 euroskow zrobie sobie uczte dla oka:)
@mug3n: a ma może gdzieś te poprzednie wersje? Fajnie by było zobaczyć jak rozwijał technikę na przestrzeni lat, szczególnie, że można na jednym, konkretnym obrazie :)
@Kangel: Gdzieś tam ma, ale jedną z wcześniejszych :) resztę porozdawał - komunie, urodziny, wesela :D Jak chcesz, podeślę Ci na prv adres jego strony z galerią, co teraz maluje. Okres realizmu i klasycyzmu ma już za sobą, w każdym razie...