Wpis z mikrobloga

  • 162
Szanowne Mirko, proszę o wyplusowanie, gdyż to co widzę, nie daje mi spokoju. Proszę o pomoc! Przychodzę do Was z taką oto zagadką do rozwiązania. Wyglądając dzisiaj rano za okno, dostrzegłem dziwne zjawisko. Fragment chodnika jest nieodśnieżony (czy też śnieg się w tym miejscu nie rozpuścił). Rozpuścił się jednak na trawie, łącząc pasem w kształcie półkola dwie chodnikowe bezśnieżne strefy! Dlaczego śnieg nie rozpuścił się w środkowej strefie chodnika? Dlaczego rozpuścił się na trawniku i dlaczego tworząc akurat taki kształt? Czy możliwe, że idą tamtędy jakieś rury, akurat w taki sposób? Tak dużo pytań, tak mało odpowiedzi!
#ciekawostki #nauka #kiciochpyta
kapaxa - Szanowne Mirko, proszę o wyplusowanie, gdyż to co widzę, nie daje mi spokoju...

źródło: comment_J8tpp25kqSKnELsF6fSgoNqQjYisM1BB.jpg

Pobierz
  • 65
zastanawia tylko fakt jak marna maja izolacje i w zwiazku z tym jakie musza byc straty ciepla...


@gorzki99: u mnie na osiedlu jest to samo - całe trawniki podgrzewane stoją bez śniegu, a wokół śnieg od tygodni XD
@kapaxa: Kompensacje wydłużeń termicznych na przewodach ciepłownicznych. Wykonuje się je co pewien obliczony dystans na rurach, w kształcie najczęściej litery U. W miejscach w których rury wychodzą poza chodnik, śnieg się rozpuszcza, prawdopodobnie źle wykonana izolacja na rurach.
@gorzki99: Nie da się zaizolować rur na 100%. Zwiększając grubość izolacji zwiększa się jednocześnie pole przekroju, a co za tym idzie powierzchnię oddawania ciepła. Daje się taką izolację żeby dawała możliwie najlepszy efekt. To samo jest z budynkami. Straty ciepła będą zawsze, ale 5m styropianu się nie opłaca dawać.
https://www.is.pw.edu.pl/~michal_strzeszewski/ioiw/krytyczna.pdf
zastanawia tylko fakt jak marna maja izolacje i w zwiazku z tym jakie musza byc straty ciepla...

@gorzki99: może specjalnie nad chodnikiem brak izolacji aby sam się odśnieżał?
Taki sprytne rozwiązanie, smart city pełną gębą ( ͡° ͜ʖ ͡°)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Hohaj: Kompensacja. Rury od temperatury odkształcają się, więc robi się taki zakrętas, żeby gdzieś upchać rurę. Kiedy się skróci w stanie zimnym, te "U" się lekko odegnie. Gdyby tego nie było, rury by pękały na łączeniach, bo by się skracały za bardzo.
@kapaxa: fachowo nazywa się to samokompensacją wydłużeń, rury kładzie się a temperaturze otoczenia a potem puszcza się tamtędy wodę o wysokiej temperaturze, więc rura się wydłuża

Są to kompensacje typu U (jak na zdjęciu), typu Z oraz typu L (zwykły zakręt), każdy ma określone dlugosci i warunki w jakich może być zastosowany. Można zastosować kompensatory mieszkowe, które przejmują wydłużenia ale są drogie i mniej opłacalne
@noniemogeno: niby Cie rozumie ale nie do konca - po drodze do poprzedniaj roboty byl chodnik - w zimie super bo nigdy na nim lodu nie bylo-jak sie domyslasz pod chodnikiem rury cieplownicze - jakies 3 lata temu wielka inwestycja-wymiana rur - no i fajnie tylko ze teraz chodnik skuty lodem jak inne :))
@kapaxa: Mam cos podobnego obok siebie, idzie przez chodnik, kawalek parkingu, trawnik i znowu parking ( ͡° ͜ʖ ͡°) Wrzucilbym fotke, ale boje sie ze zaraz sie okaze ze mam tu stado somsiadow i mnie wystalkuja po kacie zdjecia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jako ciekawostke dodam ze na Islandii sa miejsca gdzie maja podgrzewane chodniki i ulice - wykorzystuja do tego wode z