Wpis z mikrobloga

W gorących jest wpis użytkownika @TrzyWesoleOgorasy który pokazuje ewidentny błąd na etykiecie marmolady (suma składników produktu przekracza 100%) a co jest w komentarzach? Dwa najbardziej plusowane komentarze (ponad 1000 plusów):
1. użytkownika @tomeczek11 który nie odróżnia procentów od gramów, wg. którego w jednym produkcie może być 108% składników i bardzo tego broni (1209 plusów na moment tworzenia wpisu przeze mnie)
2. użytkownika @uabit który nie odróżnia składu procentowego od tego że na 100 gramów produktu zużyto ponad 100 gramów surowca, w dodatku podważa inteligencję OPa (1618 plusów na moment tworzenia wpisu przeze mnie)

Oczywiście w komentarzach jest masa osób które myślą i przyznają rację OPowi ale nie brakuje też kretynów.

Ludzie, jeśli do 100g wody wlejemy 8g soku to nasz napój nie będzie miał 108% składników, tylko wody będzie ~92,6% a soku ~7,4% soku, czyli w sumie 100%.

Od dziś nie dziwią mnie wyniki na maturze z matematyki podstawowej na poziomie 15%.

#gotujzwykopem #mirko #dzbany #januszematematyki
Zwykly_Czlowiek - W gorących jest wpis użytkownika @TrzyWesoleOgorasy który pokazuje ...

źródło: comment_fkR4Qo7yYUsxDxasuGZsXVeqNRm9d0KY.jpg

Pobierz
  • 197
  • Odpowiedz
@Zwykly_Czlowiek: Po prostu znormalizowali na masę produktu. Boże, czego Ty tutaj nie rozumiesz?
108 kg wsadzili, 100 wyszło. Wsadzili 108 procent produktu, wyszło 100. Nie widzą ile w trakcie stracili ze śliwek a ile z jabłek wody. Więc podają z normalizacją na masę produktu. To takie proste.
Wyzywasz wszystkich, ale chyba do tej 6 klasy podstawówki jednak nie poszedłeś, bo nie wiesz, że procenty nie kończą się na 100.
  • Odpowiedz
  • 0
@gleorn Narysuj sobie wykres kolowy który zobrazuje skład produktu i pokaż 108%.
To koło to jest produkt = 1 = 100%, nie mniej, nie więcej.
Procenty się nieraz kończą na 100, np. w przypadku marży.
  • Odpowiedz
@Zwykly_Czlowiek: Ale, żeby to zobrazować, potrzebujesz 2 wykresy kołowe. Wykres przychodu i rozchodu. W trakcie procesu tracisz wodę, nie wiesz ile z czego. Jak Ci się ma to sumować do 100%, jeżeli nie wiesz z czego ile wody tracisz? Narysować Ci to?
  • Odpowiedz
  • 0
@gleorn ten kocioł gdzie wszystko wrzucisz to będzie 100%. Zróbmy jakiś mix owoców Wrzuć tonę jabłek, dwie tony bananów i 7 ton gruszeki, załóżmy że woda odparuje i zostanie 5 ton gotowego produktu, produkt będzie się składał w 10% z jabłek, 20% z bananów, w 70% z gruszek a nie w 20% z jabłek, 40% bananów, 140% gruszek.
  • Odpowiedz
@Zwykly_Czlowiek: Ale sprzedajesz nie pulpę którą wrzucasz do kotła, tylko to, co po odparowaniu. Skąd wiesz, który składnik zagęścił się jak bardzo? Tej pary wodnej nie uwzględniasz na produkcie przecież.
  • Odpowiedz
@gleorn: @Zwykly_Czlowiek: matko ta dyskusja jeszcze trwa xD

@gleorn: narysowałem dwa wykresy kołowe, wyszło mi że mieszance suszonych przypraw każdy z użytych 10 składników został użyty trzydziestokrotnie no i każdy stanowi 3000% składu, dlatego że nikt nie wie ile wody odparowało z pieprzu, a ile z kolendry. Jednakowoż gdybyś do tych przypraw wrzucił dwa liście jakiegoś świeżego zielonego gówna które waży tyle co cała paczka tych
  • Odpowiedz
Ale sprzedajesz nie pulpę którą wrzucasz do kotła, tylko to, co po odparowaniu. Skąd wiesz, który składnik zagęścił się jak bardzo? Tej pary wodnej nie uwzględniasz na produkcie przecież.


@gleorn: jak nie uwzględniasz pary wodnej, to skąd wiesz że do wyprodukowania nie wiem, gum do żucia marki Halls nie użyto 8 metrów sześciennych wody która po odparowaniu zniknęła, zaginęła na zawsze, ale jednak początkowo była składnikiem "pulpy" i stanowi w
  • Odpowiedz
  • 0
@Zwykly_Czlowiek Informacja o ilościowej zawartości składnika, określonej w procentach, jest ilością składnika w momencie ich użycia w procesie produkcyjnym.

Natomiast jeżeli ilość składników użytych do wytworzenia gotowego
środka spożywczego przekracza 100%, to informację o ilościowej zawartości słowników podaje się poprzez określenie masy tego składnika użytego do przygotowania 100 g gotowego środka spożywczego - czyli przez „sporządzono z ... g owoców na 100 g produktu”.

Tak wynikało z rozporządzenia w sprawie znakowania środków spożywczych
  • Odpowiedz
  • 2
@gleorn no tak jak mówisz, jest to ciężkie do policzenia ale do pokazania procentowo łatwe. Masz 100g marmolady na którą zużyto: jabłka 92g, truskawki 6g, porzeczki 5g, śliwki 5g, łącznie na 100g produktu zużyto 108g owoców, zgadza się?
Żeby obliczyć ile % danego owoca znajduje się w 100% produktu pomnóżmy masę każdego składnika razy 100/108 i wyjdzie nam: jabłka ~85,19%, truskawki ~5,55%, porzeczki ~4,63%, śliwki ~4,63%, łącznie 100%. Proporcje między składnikami
  • Odpowiedz
@gleorn: nie podaję, ale jestem sobie w stanie przypomnieć inne produkty w których się podaje i te % są wyznacznikiem jakości produktu. Np. zawartość owoców w jogurcie lub soku w soku. To był tylko ekstremalny przykład.
  • Odpowiedz
keczup składa się łącznie ze 100% a w skład tych 100% wchodzi 113% koncentratu, a resztę procentów stanowią pozostałe składniki


@tomeczek11: Pomidory zawierają wodę. Aby zrobić z nich koncentrat, zazwyczaj te pomidory gotujesz - wtedy woda paruje. Jeśli woda z pomidorów odparowała (zniknęła), to ona nie wchodzi w skład ostatecznego produktu (koncentratu), bo została utracona podczas procesu produkcji. Dlatego może być tak, że do wyprodukowania 1kg koncentratu zużyjesz 1,5kg pomidorów
  • Odpowiedz
w składzie pokazany jest stosunek półproduktów do całego produktu, jeden produkt to całość, czyli 100% ale składa się z półproduktów w ilości 108%


@tomeczek11: Chyba zaczynam rozumieć twój problem. Po prostu nie kumasz kompletnie procentów i myślisz, że to 100% bierze się od tego, że skład jest podawany na 100g ( ͡° ͜ʖ ͡°) Już wyjaśniam.

Jeśli 108 g produktu składa się z 92 g jabłek, 6 g truskawek, 5 g porzeczek i 5 g śliwek, to aby policzyć, jaki % tego produktu stanowią na przykład jabłka, to ty nie dzielisz 92 g na 100 g, tylko na 108 g - bo taka jest całkowita masa produktu. Ty najwyraźniej uznałeś, że "zawsze dzieli się na 100 g", a tak nie jest - i niby dlaczego miałoby być? Skoro całkowita masa produktu, stanowiąca sumę półproduktów, wynosi 108 g, to z jakiej paki mielibyśmy dzielić przez 100 g? Co dałoby nam wyliczenie takiej wartości? Nic, bo podzielenie przez 100 w
  • Odpowiedz