Wpis z mikrobloga

Będę się starał o pozycje w IT ale dostałem info ze będą badać moje zdolności analitycznego myślenia. Czy posiadacie może jakiś zbiór zadań albo metodologie która mogę się posłużyć żeby dobrze wypaść? Czy macie może jakieś szkolenia na youtube, egghead, pluralsight czy gdziekolwiek żeby moc się nauczyć? #it #programowanie #programista15k #matematyka
  • 21
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
@MysGG: nieee to na entry level xd nie mam żadnych skillsow w It ale powiedzieli ze do wszytskiego mnie przygotują wiec chce się tam sprawdzić. Wiec wole pytania ile piłek jest w tym pokoju aniżeli jak zrobić pętle jakas xd
  • Odpowiedz
  • 0
@Maka_Albarn: w 2. Najpierw ważymy po trzy i jeżeli waga jest równa to znaczy ze jedna z 2 których nie wazylismy jest cięższa i wtedy potrzeba kolejnego ważenia. Ale jeżeli jedna z 6 przeważy na jedna stronę to wtedy musimy wziąć te trzy. Dodać jedna która wazy tyle samo i wyłonić zwycięzcęz. Jeżeli ciężar będzie po stronie do której dołożyliśmy nowa kule to znaczy ze tamta jest cięższa, jest problem
  • Odpowiedz
@wybur: prawie,prawie :)

widzisz jak zostaly ci 3 kulki to wystarczy 1 porownanie

bierzesz dwie z tych trzech na wage =>szlka sie przechyli tzn. ze przechylila sie s trone ciezszej, szlka sie nieprzechyli => ta ktora nie poszla na wage jest ciezsza
  • Odpowiedz
@wybur: inne zadanie podobnego typu. masz ksiazke telefoniczna nieznanego kraju w ktorym nie wiesz jak rozkladaja sie nazwiska w alfabecie. Otrzymujesz nazwisko do znalezienia w ksiazce. Jak je znajdziesz przy zalozeniu ze masz jak naj mniej razy przrzucac kartki ksiazki telefonicznej by jej nie zniszczyc?
  • Odpowiedz
@wybur: i jeszcze dosyc popularne zasanie do rozwiazania (z pogranicza analityki i matematyki)

Zespół kosiarzy dostał polecenie, by skosić dwie łąki, z których jedna była dwa razy większa od drugiej. Przez pierwsze pół dnia wszyscy kosiarze kosili większą łąkę. Po tym czasie połowa kosiarzy trochę się znudziła i poszła kosić drugą, mniejszą łąkę. Grupa, która pozostała nadal kosiła łąkę bez przerwy i do zmroku skosiła ją całkowicie. Kosiarze, którzy kosili
  • Odpowiedz
@wybur: proste zadanie programistyczne
1)masz tablice która zawiera numery od 0 do długosci tablicy - 1

przechodzisz tablice na zasadzie pod adresem A[0] jest 3 wiec idziesz do A[3] i tak dalej
znajdz dlugosc cyklu w tablicy w najbardziej optymalny asymptotycznie sposob
2)liderem tablicy okreslamy element ktory wystepuje w niej na wiecej niz polowie miejscach, znajdz lidera w tablicy w najbardziej optymalny sposob
3)majac tablice policz ile zawiera podciągow 010(podciag
  • Odpowiedz
@wybur: aż mi się przypomniało zadanie o 12 kulach.
Mamy 12 kul, 11 o tej samej wadze i jedna lżejsza lub cięższa od pozostałych(nie wiemy).
Zadaniem jest znalezienie tej kuli i stwierdzenie czy jest lżejsza czy cięższa. Oczywiście mamy tylko wagę szalkową.
W spoilerze podaję liczbę ważeń, ale polecam najpierw chwilę pomyśleć nad tym.

  • Odpowiedz
@sezzart: Ważysz po cztery kulki, więc po pierwszym ważeniu masz informacje, w której czwórce znajduje się poszukiwana kulka. Z czterech, które Ci zostały w 2 ważeniach zostaje Ci ta właściwa.
  • Odpowiedz
@sezzart: jest to dość nieoczywiste, znalazłem te zadanie w dość starej książce. Gdy przeczytałem rozwiązanie to wybuchł mi mózg ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Podpowiedź
  • Odpowiedz
@sezzart: pewnie można to zrobić podobnie jak przy udowadnianiu że do posortowania 3 liczb potrzeba 3 porównań. Tworzymy "przeciwnika" który podaje prawdziwe ale złościwe odpowiedzi. Rozważmy tylko sensowne ważenia, czyli po tyle samo kulek po obu stronach:
Pierwsze ważenie: (po ilu kulach stawiamy na każdej stronie)
Po jednej: mówimy że szalka jest w równowadze, musiny znaleźć kulkę wśrod 10 + wiedząc że których nie speawdzamy 2 są standardowej wagi
Po dwóch: również szalka w równowadze, znamy wagi 4 kulek(standardowe) i musimy znaleźć w 1 ważeniu kulkę spośrod 8.
Po trzech: mówimy że szalka jest w równowadze, musimy znaleźć kulkę spośród 6 jeszcze nieważonych.
Po czterech: mówimy że szalka jest przechylona, musiny znalezc kulke spośród 8 w
  • Odpowiedz
@Blomex: prościej jest zauważyć że waga ma tylko 3 stany, dwa ważenia dają nam 9 różnych stanów. Z zasady szufladkowania wiemy więc że musi istnieć conajmniej jeden stan ktory posiada dwie monety
  • Odpowiedz