Wpis z mikrobloga

  • 38
@sokool klasyczny pożar sadzy w kominie. W takich przypadkach należy dzwonić do straży pożarnej, ponieważ pożar sadzy może spowodować pęknięcie komina i zapalenie się drewnianej konstrukcji poddasza, co w konsekwencji doprowadzi do spalenia sie całego domu. Pozdrawiam!
  • Odpowiedz
@SynuZMagazynu:

@sokool: pewnie nawet nie wiedza, że im sie komin pali, idź im powiedz


tego nie da się nie zauważyć, tak się kiedyś zdarzyło że paliły się nam w domu sadze. Huk był taki że zbudziłby zmarłego, aż się szyby w oknach trzęsły. Na szczęście nic poważnego się nie stało ( ͡º ͜ʖ͡º) ale od tej pory komin jest czyszczony regularnie
  • Odpowiedz
@sokool aby ustrzec się od powstania tego typu zagrożenia należy regularnie przeprowadzać przegląd kominiarski z czyszczeniem przewodu kominowego. Ponadto nie należy używać do ogrzewania domu drewna, które nie zostało wcześniej odpowiednio wysuszone. Nie należy również spalać w piecu tworzyw sztucznych.
  • Odpowiedz
@marek22: ale po czyszczeniu przez kominiarza czy samemu? wiesz u mnie kominiarz co roku się pojawia(jest to warunek w razie W do ubezpieczenia) i po jego czyszczeniu nie ma sadzy w ogóle
  • Odpowiedz
@sokool: Kiedyś na mojej wsi była taka sama sytuacja, poszedłem i powiedziałem właścicielowi domu. Sytuacja była już na tyle poważna, że właściciel wezwał straż pożarną. Strażacy mówili, że gdybym nie zareagował to doszłoby do tragedii. Przez pewien czas byłem bohaterem na wiosce, aż ludzie zapomnieli o całej sytuacji.
  • Odpowiedz
  • 0
@Shatter tak jak pisalem. Zależy od sytuacji, tlącej się sadzy / spieków nie usłyszysz jednak gdy masz skup ognia na dwa metry nad czapę komina trudno nie usłyszeć tego jak się pali. Koniecznie trzeba dzwonić na straż w takich przypadkach jak ten ze zdjęcia. To że zamkniesz piec i drzwiczki mało da. Trzeba możliwie najszybciej założyć sito kominowe i ugasić pożar. Samo tłumienie oczywiście pomaga, ale nie powstrzyma tlących się spieków
  • Odpowiedz
Wystarczy że masz beznadziejnej jakości węgiel. U mnie była taka sytuacja, że komin przeczyszczony a sadza się zapaliła.


@sokool: Warto poczytać co jest napisane w tym artykule, jak ważne jest utrzymanie komina w czystości. http://czysteogrzewanie.pl/komin/czyszczenie-komina/

Składa się na to nie tylko regularne czyszczenie, ale też odpowiednie palenie. Jeśli pali się drewnem, musi być sezonowane, czyli wysuszone.
Nie wolno kisić opału, czyli dawać za mało powietrza, to żadna oszczędność na spalaniu, kończy się wywalaniem sadzy i smoły
  • Odpowiedz