Wpis z mikrobloga

Jak wygląda nadpłacanie kredytu hipotecznego? xD Np. zaciągając kredyt na 20lat na 100tys. w rezultacie mój kredyt razem z częścią odsetkową warty jest 200tys. zł. Idąc zgodnie z harmonogramem w ciągu 20 lat spłacam całe 200tys. zł. A nadpłacając spłacam szybciej część kapitałową co w rezultacie powoduje to, że np. spłacając kredyt po 5 latach, ten kredyt będzie tańszy i będzie np. mnie kosztować 125tys. zamiast 200tys.?

Czyli np. jeśli rata miesięczna wynosi 1000zł (600 kapitał/400 odsetki), a ja wpłacam 4000zł to spłacam - 3600zł kapitału i 400zł odsetek?

#kredyt #kredythipoteczny #nieruchomosci
  • 25
@obcx: nadpłacasz tylko kapitał, odsetki płacisz od aktualnego salda, obecnie max przez bodajże pierwsze 3 lata może być prowizja za nadpłatę. Kredyt możesz skracać albo zmniejszać ratę lub miks tego, zależy od banku.

@spnt: no chyba nie.
@obcx: to też zależy od banku - są takie gdzie każda nadpłata jest księgowana automatycznie jako nadpłata a są takie, gdzie musisz złożyć DYSPOZYCJĘ bo inaczej bank sobie to pobiera zgodnie z harmonogramem. Gdzie konkretnie tak jest to Ci nie powiem bo hipotek akurat mam tylko jedną, ale przy innych kredytach/pożyczkach to norma i trzeba tego detalu pilnować.
@Monsoon03: Nie ma takiej możliwości. W każdym banku można bezpłatnie spłacić kredyt hipoteczny po 3 latach. Przez pierwsze trzy lata niektóre banki pobierają dodatkową prowizję zwaną rekompensatą, inne nie.

@obcx: Nadpłacając kredyt nadpłacasz kapitał. Odsetki płacisz tylko za wykorzystany okres kredytu. W ING nie trzeba nic deklarować.
@xetrov: genialnie - bierzemy jeszcze kredyt ze stałym oprocentowaniem na 5 lat. Mimo, że jest trochę droższy to bardziej nam się opłaca, bo boję się kryzysu na przestrzeni najbliższych lat. Więc do 5 lat powinniśmy spłacić...
A nadpłacając spłacam szybciej część kapitałową co w rezultacie powoduje to, że np. spłacając kredyt po 5 latach, ten kredyt będzie tańszy i będzie np. mnie kosztować 125tys. zamiast 200tys.?


@obcx: tak i na kolejne pytanie też tak. Im więcej nadpłacisz, tym mniej zapłacisz sumarycznie odsetek.

U mnie w millenium nadpłacanie kredytu wyglądało jak wykonanie przelewu, bardzo prosta sprawa.