Wpis z mikrobloga

#zydzi #historia #ciekawostkihistoryczne

Teresa Landy, pseud. Silvester, tl, Quidam, Piotr Szary (ur. 23 września 1894 w Warszawie, zm. 5 stycznia 1972 w Laskach) – krytyczka literacka, animatorka życia kulturalnego, filozofka, myślicielka katolicka, tłumaczka, franciszkanka.

Przed wstąpieniem do zakonu

Urodziła się w Warszawie jako Zofia Landy. Była krewną Michała Landego. Skończyła w 1911 roku prywatną szkołę dla dziewcząt, prowadzoną przez Jadwigę Kowalczykównę i Jadwigę Jawurkównę[1]. W latach 1913-1916 była słuchaczką filozofii na paryskiej Sorbonie. Poznała tam Raissę i Jacques’a Maritainów. Po powrocie do Polski pracowała jako nauczycielka.

W 1917 roku (pod wpływem rozmów z księdzem Władysławem Korniłowiczem) przyjęła chrzest. Brała czynny udział w pracy na rzecz „Kółka” księdza Korniłowicza. W dalszym ciągu pracowała w gimnazjach w Warszawie i Pułtusku.

Życie w zakonie

W 1928 roku wstąpiła do Zgromadzenia ss. Franciszkanek Służebnic Krzyża w Laskach, a 15 sierpnia 1936 złożyła śluby wieczyste. Podczas okupacji hitlerowskiej, ze względu na żydowskie pochodzenie, ukrywała się w domach Zgromadzenia w Żułowie i Kozłówce na Lubelszczyźnie. Niemal przez całe życie związana była z Zakładem dla Niewidomych w Laskach (w latach 1926-1939 jako kierowniczka szkoły dla niewidomych).

Była bliską współpracowniczką matki Elżbiety Czackiej. Razem z nią opracowała tzw. skróty brailowskie. Przez kilka lat była mistrzynią nowicjatu w Laskach. Prowadziła też wykłady z filozofii św. Tomasza dla środowisk akademickich. Zmarła w Laskach po długiej chorobie.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Teresa_Landy