Wpis z mikrobloga

Czy warto pić wino? TAK! Ale nie to co myślicie ( ͡º ͜ʖ͡º)
Wino warto pić ze względu na ogromną ilość przeciwutleniaczy w nim zawartych. Ilość przeciwutleniaczy najlepiej pokazuje wartość ORAC, i tak, w 1 kcal:
– wino białe ma małą ilość 5 μ mol TE
– wino różowe również niewiele 12 μ mol TE
– wino czerwone już całkiem sporą ilość 43 μ mol TE
– natomiast wino czerwone bezalkoholowe, uwaga... 601 μ mol TE!

Krótko mówiąc, czerwone wino bezalkoholowe jest jednym z najwspanialszych "soków" jaki możemy pić. Mowa tu jednak o prawdziwym bezalkoholowym winie, bez dodatku cukru i słodzików :) 750 ml takiego "soku" dostarczy nam ponad 5-dniową zalecaną ilość przeciwutleniaczy - tj. ponad 27 tys. μ mol TE

#ciekawostki #zdrowie #salaterka
  • 10
  • Odpowiedz
@salaterka-pl: to akurat chyba każdy już dzisiaj wie, że w winie są przeciwutleniacze. tym się głównie zachwala walory prozdrowotne wina. bo jak nie tym, to czym? hormeza, ewentualnie potencjalny pośrednio korzystny wpływ na relacje społeczne i to tyle, co mi teraz przychodzi do głowy
  • Odpowiedz
@salaterka-pl: ja wiem, czy nie wplywa? sam fakt, ze wyglada i pachnie jak wino, pije sie z kims i z kieliszka albo do odpowiedniego jedzenia i momentu imo wplywa. nie chodzi przeciez tylko o %, ale całą oprawę/rytuał. trochę jak z piciem kawy. mozna isc z kims na bezkofeinowa i tez miec z tego przyjemnosc i nawiazac jakas relacje
  • Odpowiedz
@wiewi0: dane przedstawione są w Atlasie odżywczym (https://atlasodzywczy.pl/) a wyliczone na podstawie: David B. Haytowitz and Seema Bhagwat, Nutrient Data Laboratory, Beltsville Human Nutrition Research Center (BHNRC), Agricultural Research Service (ARS), U.S. Department of Agriculture (USDA), USDA Database for the Oxygen Radical Absorbance Capacity (ORAC) of Selected Foods, Release 2, May 2010
  • Odpowiedz
@salaterka-pl: http://www.orac-info-portal.de/download/ORAC_R2.pdf czyli to jest źródło danych użytych do obliczeń.

Gdzie są dane dotyczące czerwonego bezalkoholowego wina? w rubryce "14 - Beverages" widzę tylko kilka win czerwonych, jedno białe i jedno różowe"

Próbuję dotrzeć do danych źródłowych bo różnica między winem czerwonym alkoholowym i bezalkoholowym wydaje mi się bardzo duża. Staram się zrozumieć z czego to wynika.
  • Odpowiedz
@salaterka-pl: wino bezalkoholowe ma 14-krotnie mniejszą wartość energetyczną niż jego alkoholowy odpowiednik?

wino bezalkoholowe jest produkowane właściwie w ten sam sposób co tradycyjne, tylko na końcu usuwany jest alkohol. To dodatkowa operacja, a każdy dodatkowy etap w procesie produkcyjnym powinien powodować spadek ogólnej zawartości przeciwutleniaczy.

Tak duża różnica jest dla mnie nielogiczna, dlatego chciałbym zobaczyć twarde dane.
  • Odpowiedz
@salaterka-pl: przyjmijmy, że czerwone wino ma 85kcal w 100g. Zawiera 12% obj alkoholu. Czyli w 100g wina jest 9,6g alkoholu. 1g alkoholu to 7kcal, czyli alkohol wnosi do 100g naszego wina 67kcal. Wino po całkowitym usunięciu alkoholu ma tylko 4,7 raza mniejszą wartość energetyczną.

A według podanych przez ciebie danych jego wartość ORAC/1kcal jest 14 razy większa. Stąd moje wątpliwości.
  • Odpowiedz
@wiewi0: dane wina bezalkoholowego brałem z bazy USDA: https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/14553?fgcd=&manu=&format=&count=&max=25&offset=&sort=defaultℴ=asc&qlookup=Beverages%2C+Wine%2C+non-alcoholic&ds=SR&qt=&qp=&qa=&qn=&q=&ing=

Jest faktycznie bardzo nisko kaloryczne (6 kcal na 100 ml). Mimo to, przeciwutleniacze są o wiele łatwiej przyswajalne bez alkoholu, więc nawet przy bardziej kalorycznych winach (20 kcal na 100 ml) ilości te mogą być równie wysokie.
  • Odpowiedz