Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Czołem, Mirabelki i Mirki!
Natrafiłem na osobliwy problem, próbując zainstalować kartę GTX1050Ti w Dell Optiplex 780 (SFF), który stoi na najnowszej stabilnej wersji Ubuntu. Przy pierwszym uruchomieniu zaraz po zamontowaniu karty, komputer odpalił bez problemu na defaultowych sterownikach, nie identyfikując jeszcze karty poprawnie. Ponowne (i każde kolejne) uruchomienie kończyło się brakiem sygnału w wyjściu HDMI oraz nie wykrywaniem karty w biosie. Wentylatory karty kręcą się, jest sprawna (sprawdzałem w innym pc), gniazdo pcie również działa, podłączyłem tam inną kartę i wszystko działa. Wątpię w grymaszenie PSU, bo pomiary watomierzem wykazują zapas mocy (biorę poprawkę na fakt większego zużycia energii przez kartę przy odpalaniu komputera). W czym może tkwić problem? Nie bawiłbym się w to wszystko, ale fakt, iż pierwsze odpalenie zakończyło się sukcesem, nie daje mi spokoju.

#pc #linux #ubuntu #pcmasterrace #hardware #kiciochpyta
  • 7
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@szulmack: niestety nie pamiętam w tym momencie modelu, jakiś Silicon Image na chipsecie Intela, zamieniałem te dwie karty wielokrotnie licząc, że może to kwestia kurzu w gnieździe, itp.
Oryginalnie ów Dell chodzi na tym Silicon image'u, z ciekawości mając wolną chwilę w pracy i 1050ti pod ręką, włożyłem ją do tego della, całość ruszyła, więc zabrałem sprzęt do siebie żeby trochę dłużej przy nim pogmerać i zainstalować sterowniki. Po przybyciu do
@Lord_Gerwazy: Czyli wszystko działało, potem transport i nie działa. sprawdź jeszcze raz czy na karcie wszystko spoko jest z pinami może, jak masz alkohol izopropylowy to wyczyść i piny na karcie i gniazdo pcie, a właściwie to upewnij się też, czy z pinami od zasilania jest wszystko okej. Nie pamiętam jak to się robiło, ale jest też możliwość sprawdzenia firmwaru karty, jak ją odpalisz na innym kompie, AIDA64 chyba ma taką
@szulmack: Czyściłem alkoholem izopropylowym piny karty i gniazda, tutaj raczej wszystko w obu przypadkach.
1050Ti mają chyba szyfrowane lub w jakiś sposób blokowane firmware'y, ale to cenna wskazówka, sprawdzę to - dzięki!

@wykopek_n:

Jak w biosie jej nie widzi to sterowniki nie mają nic do tego

Mam tego świadomość, dlatego na temat sterowników wspomniałem jedynie tyle, że z zamiarem ich instalacji zabrałem komputer do domu :).

pewnie #!$%@?łeś coś przy