Wpis z mikrobloga

To jeszcze raz, jaki jest sens bycia VATowcem w przypadku mojego pracodawcy? On powiedzmy pobiera od klienta z US 100 000zł za moją robotę, czyli rozumiem wystawia mu taką fakturę z dopiskiem że VAT to 0%.
On jest VATowcem, dlatego wystawiam mu fakturę na 12300zł brutto, czyli mam 10 000zł netto.

1. Czemu mu się opłaca być VATowcem? Bo może on sobie odliczyć ten VAT tak samo jak ja gdy pracuję dla klienta z US i kupie sobie laptopa (państwo zwraca mi VAT), tak?
2. Jeśli tak jest, to ja mam to w dupie czy generuje koszty (bo nic nie trace), ale jak on nie będzie generować to jest stratny, tak?

#dzialalnoscgospodarcza #informatyka #programowanie #niebieskiepaski #pytanie #firma
  • 3
@journeyguy VAT jeśli mnie pytasz to 1. Nie może np nie być vatowcem są określone rodzaje działalności które mogą mieć obrót 5 zł na Msc i muszą być na vacie. 2 w przypadku profilu biznes biznes nie da się nie być bo nikt cię nie weźnie wysmieja cię jak powiesz ze nie jesteś VAT i im rachunek zrobisz. 3 próg roczny przekroczony i też vatowiec z automatu. Koleś nie wystawia dla USA