Wpis z mikrobloga

@enceladus71: Konkretny szajs. Widzimy widmo emisji jonu strontu, czyli falę światłą o długości setek nanometrów podczas gdy promień atomowy stronty jest 1000 razy mniejszy. Słowem mamy punktowe źródło światła a nie widok atomu.
  • Odpowiedz
@Analityk: #protip - aparat fotograficzny rejestruje światło, niezależnie od tego czy z odbicia czy z emisji. Jak kogoś interesują detale, to sobie doczyta, a Ty się po prostu przypierdzieliłeś do ciekawego zdjęcia. Jak Ci plusów za mało, to wrzuć to samo u siebie, albo namów ludzi do cofnięcia plusa. Nie dla plusów to tu wrzuciłem, a jako ciekawostkę.

  • Odpowiedz
  • 0
@StaraSzopa skad on akurat 1000 wzial, to ja nie wiem, wiec autora tej informacji pytaj. Z opisu w linku wynika, ze pomiedzy elektrodami umieszczono jeden atom strontu, nie wiem czy dookola byla proznia, czy nie ale chodzilo mi o to, pozostale atomy ktore mogly sie tam znajdowac to raczej nie badany stront.
  • Odpowiedz
@enceladus71 @StaraSzopa @Analityk. Zdiecie zostało zrobione w temperaturze bliskiej 0 absolutnego w polapce próżniowej, między igłamk jest ok 2 mm, atom był naswietlany a następnie remitowal to światło. I raczej nie ma nam co tu się nad tym sprzeczac bo już są publikacji i temat był analizowany nie przez takich mirkow jak my ( ͡ ͜ʖ ͡)
  • Odpowiedz
atom był naswietlany a następnie remitowal to światło


@Hydrargyrum80: widzimy więc światło, które emituje atom a nie atom. Problem jest taki, że fala emitowanego światła ma jakieś 680nm a sam atom 200 pm, więc około 3000 razy mniej.

czyli w tym punkcie który widzimy na zdjęciu zmieściłoby się 1000 razy więcej atomów? (w przekroju)


@StaraSzopa: Dlaczego 1000? Na płasko milion a w objętości tysiąc milionów atomów. Przecież kula
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
@enceladus71: 1000 to liczba z czapy, ale widzimy tylko rzut na płaszczyznę. Pomijając jakieś marginalne zakrzywienia fal świetlnych na tym dystansie.

W ogóle mówienie, że widzi się jeden atom na tym zdjęciu to obciach. Lepiej napisać, że to wizualizacja obecności jednego atomu.
  • Odpowiedz