Wpis z mikrobloga

Przymierzam się do wynajęcia domu i mam w związku z tym kilka pytań. Obecnie kończę odświeżanie parteru, który idzie na wynajem (góra nie ma ogrzewania i tam nie będzie wejścia dla wynajmujących, nic tam nie ma).

Chodzi natomiast o to, że nigdy nie wynajmowałem nikomu domu ani samemu nie wynajmowałem w Polsce jako druga strona. Nie wiem ile rzeczy kupować a ile pozostawić po stronie wynajmującego.

Dwóch ekspertów w moim życiu sugeruje zupełnie odwrotne opcje. Pierwszy mówi, żeby robić jak najwięcej, bo ktoś przyjdzie i doceni a drugi mówi, żeby nic nie kupować.

Np. jest jakaś stara pralka #!$%@? rdzą i myślałem, żeby kupić i postawić jakąś używaną to ten drugi typek mi mówi, że wynajmujący sami sobie to kupią. W kuchni nie ma np. kosza na śmieci i nie wiem czy takie coś kupować czy jak to rozwiązywać. Jeśli ktoś przyjdzie, kupi i zechce, żebym mu oddał to już wole kupić samemu coś z dobrym stosunkiem jakość/cena.

To samo jeśli chodzi o pierdoły typu zasłony/ firanki. Jakieś tam zasłony są, bez firanek, ale legitniej wyglądałoby po wymianie na nowe.

Są jakieś ogólne zasady co leży po stronie wynajmującego a co po stronie właściciela nieruchomości? Nie mam obecnie zdjęć zbytnio do pokazania także się musicie kierować tym co napisałem ewentualnie coś dopytać.

Będę wdzięczny za protipy.

#polska #wynajem #nieruchomosci #dom #finanse #pytanie #pieniadze
  • 2
@jegertilbake: umowa na najem okazjonalny w pierwszej kolejności nie jest idealna ale lepsza niż o zwykły najem. Dużo zależy od lokalnego rynku. Jeśli popyt jest duży to możesz olać renowacje większą bo i tak przyjdą, jak nie to musisz trochę zainwestować żeby uatrakcyjnić to ale przez to zysk ci spadnie. Z drugiej strony lepiej to niż grzać powietrze
@jegertilbake: Kwestia umówienia się. Jeżeli długoterminowo, to z reguły jest tak że za duże rzeczy odpowiadasz ty, za drobniejsze (powiedzmy do 500 zł) osoba wynajmująca. Pamiętaj tylko że wynajmujący może odpowiadać za sprzęt w domu, naprawić go/wymienić, ale nikt Ci przecież nie będzie kupował za swoje i zostawiał.

Moim zdaniem powinieneś zainwestować w porządną pralkę, lodówkę, zmywarkę i inne niemobilne rzeczy. Mikrofalówka, toster i inne drobiazgi to też będzie miły gest.