Wpis z mikrobloga

Zdjęcie z 1863 roku. Zaledwie dekadę wcześniej Japonia była jeszcze krajem z innej epoki.

Ta fotografia uchwyciła człowieka wychowanego według kodeksu Bushido, dla którego świat nowoczesny (XIX wieczny) właściwie nie istniał.

Ten japoński samuraj w tradycyjnej zbroi trzyma Yumi. Łuk używany w jego kraju przez wieki.
Łuk miał asymetryczny kształt — dzięki czemu mógł zostać wystrzelony z pozycji klęczącej jak na zdjęciu, ale również z konia.

Yumi jest ciekawie zaprojektowany. Naciąganie go przebiega inaczej niż typowego europejskiego łuku, ponieważ zaczyna się od głowy. Dlaczego?

Między innymi dzięki temu nie wpływa na energię kinetyczną strzały, tak negatywnie jak np. Długi Łuk.
Łuk asymetryczny ma uchwyt poniżej środka ciężkości, w dolnym węźle. Dlatego w przeciwieństwie do łuku europejskiego, to broń absorbuje wstrząs od puszczenia cięciwy, a nie twoja ręka. Przez to tor lotu jest bardziej precyzyjny.

Film demonstrujący naciąganie Yumi:
https://youtu.be/Rh-ohspuCmE?t=173

Źródło: https://www.facebook.com/historiaw5minut/photos/a.743976138950245/2381021955245647/

#botpoziomu #japonia #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #historiaw5minut
b.....u - Zdjęcie z 1863 roku. Zaledwie dekadę wcześniej Japonia była jeszcze krajem ...

źródło: comment_eCpGhdkU2HW6S9UpEDYbW1qo6KeXKmVA.jpg

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
Fajny wpis i zdjęcie. Japonia z tamtego okresu to ciekawy temat, u mnie zainteresowanie tymi klimatami zaczęło się chyba od obejrzenia Ostatniego Samuraja i przeczytania Szoguna Clavella :)
  • Odpowiedz
@botpoziomu: co mnie uderza, a zarazem fascynuje w historii Japonii to DLACZEGO Japonia po upadku Szogunatu Tokugawa, gdy zaczęła się era transformacji i otwarcia na świat (Meiji), jako źródło swojego systemu prawnego wybrała już istniejący system prawny Królestwa Prus (to się chyba nazywało recepcja prawa)? Dlaczego nie Francji, Wlk. Brytanii itd tylko Prusy. To mnie bardzo ciekawi. Ciężko znaleźć w necie jakiś rzeczowy artykuł po polsku na ten temat. Oczywiście dla
  • Odpowiedz
@Senchaa: nie wiem, ale sie domyslam. Pewnie pruski dryl, obowiazkowosc, dyscyplina, bardziej odpowiadaly poszogunatowej mentalności, stad i moze system bardziej pasowal.
A np marynarka wojenna czerpala z tradycji brytyjskiej (i nie tylko tradycji, takze doktryny, szkolenia itp) i stad podstawy pozniejszej rywalizacji miedzy marynarka a armia.
  • Odpowiedz
@Senchaa: mam wrażenie, że bardziej chodzi o fakt, że XVIII-wieczne Prusy były sztandarowym przykładem absolutyzmu oświeconego. Prawo pruskie było chyba wystarczająco konserwatywne, żeby nie odstraszać rewolucyjnym charakterem prawodawstwa francuskiego a z drugiej strony na tyle nowoczesne i uporządkowane, żeby nie odstraszać zawiłym systemem praw zwyczajowych (jak chociażby oparte na precedensach i prawach obowiązujących jeszcze od średniowiecza prawodawstwo angielskie)
  • Odpowiedz
@botpoziomu: Jak taki luk sie ma do np. luku kompozytowego(czy tam refleksyjny, chodzi o ten konstrukcyjnie co jest najpierw wygiety jak luk a potem wygina sie go w druga strone) wykorzystywanego m.in. przez mongolow?
  • Odpowiedz
@botpoziomu: "Łuk miał asymetryczny kształt — dzięki czemu mógł zostać wystrzelony z pozycji klęczącej jak na zdjęciu, ale również z konia." - ale jak to łuk mógł zostać wystrzelony... ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz