Wpis z mikrobloga

Nie wiem jak można mówić "dostałam okres" zamiast "dostałam okresu" xD
Przecież to razi w oczy tak samo jak: "Jaki perfum wybrać?" Żaden perfum, PERFUMY. Nawet jeśli jest to jeden flakonik to są to perfumy.
Koleżanka pisze, że źle się czuje, bo "dostała okres" - to jest jakiś prezent? czy jak? xD
Okres to dolegliwość jak choroba: dostałam kataru, dostałam okresu.
Drogie dziewczyny, wysławiajcie się poprawnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#rozowepaski #logikarozowychpaskow #polskijezyktrudnyjezyk #grammarnazi
  • 61
@crazykokos: przecież tego się nie da inaczej wytłumaczyć. Okres to rzeczownik i podlega odmianie jak każdy inny rzeczownik.

@gansevudei: A to skąd się bierze jako nazwa kobiecej dolegliwości nie ma nic do rzeczy. Jeśli ma to znaczenie, to dlaczego dostałam okresu, a nie przetrwałam okres albo minął okres, nadszedł okres? Jak można dostać fragment miesiąca? Rozumiem ze rozwiniecie tego skrótowca to „dostałam okres miesiąca”

Pytam bo interesują mnie kobiece ciała
@crazykokos zawsze mama się że mnie śmiała jak mówiłam, że dostałam okresu (jakoś ta formą była dla mnie naturalna)
Po latach zobaczyłam w odcinku Mówiąc Inaczej (?) wyjaśnienie, że jest właśnie tak jak mówisz. Okres jest jak choroba, przypadłość. Dostałam kataru, raka, okresu (nie katar, rak, okres)
@Agemaker: nie jest. Czyli na stronach odnośnie poprawnej polszczyzny, gdzie wyjaśniają, że poprawna forma to "dostać okresu" mówią nieprawdę? Osoba po filologii polskiej w programie "Mówiąc inaczej" też się myli?
Jeśli rzeczownik nazywa dolegliwośc to w połączeniu z czasownikiem dostać występuje w dopełniaczu.
@Agemaker: "Co mam zrobić, żeby dostać okres?; Kiedy powinnam dostać pierwszy okres po porodzie?; Czy można dostać okres zbyt wcześnie? " wszystkie te formy są niepoprawne.
Zwrot dostać okres jest kontaminacją zwrotów mieć okres i dostać okresu.

"Dodatkowo owemu uchybieniu sprzyja to, że czasownik dostać w innym znaczeniu – ‘otrzymywać coś’ – rządzi właśnie biernikiem. Skoro poprawnie jest dostać paczkę, dostać nagrodę, dostać pierścionek, mniej sprawne językowo Polki myślą, że także