Wpis z mikrobloga

#fizyka #matematyka #nauka
Trafiłem na ciekawy komentarz na temat fizyki kwantowej i eksperymentu dotyczącego zachowania fotonów przy użyciu interferometru.
Ktoś bardziej ogarnięty zdementuje to?
Czy materia nieposiadajaca masy jest podatna na czas i czy gdyby zwolnić światło w innym ośrodku to czas będzie płynąć dla niego w taki sam sposób jak na materię, która ma masę?

Wołam @RFpNeFeFiFcL który zawsze się udziela w podobnych tematach
CreaOnion - #fizyka #matematyka #nauka
Trafiłem na ciekawy komentarz na temat fizyki ...

źródło: comment_xqEFMnO879M2Kr1e5EpSpKlY1WjwlSKw.jpg

Pobierz
  • 7
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@CreaOnion: ale co ma dementować?
Przecież to wiadomo od dawna, że czas płynie tym wolniej, im szybciej się poruszamy. Przy prędkości światła dla nas czas staje i "wydaje się" że podróż była natychmiastowa, a dla obserwatora upłynie ilość czasu zgodna z prędkością światła.
Nie ma też znaczenia masa, bo gdy rozpedzimy cząsteczkę do prędkości światła to zajdzie ten sam efekt. Tak samo w drugą stronę.
  • 0
@RozowaZielonka
To, że żadnej cząsteczki z masą nie rozpędzisz do prędkości światła, jednak wiemy teoretycznie, że czas zacznie zwalniać, jednak co ze samym światłem? Czy dla niego czas obowiązuje na takich samych warunkach co reszta cząsteczek? Zdementować miałem bardziej na myśli koncepcję wytłumaczenia, dlaczego foton zachowuje się jakby był w kilku miejscach na raz, ponieważ ta druga jego część przebywa w czwartym wymiarze.
@CreaOnion: ale kto powiedział że nie rozpędzisz cząstki do prędkości światła? po prostu nie umiemy jeszcze tego zrobić ale jest to mozliwe.
Nie, nie jest w kilku miejscach na raz..przecież o to chodzi i efekcie relatywistycznym, że czas biegnie inaczej dla obserwatora a inaczej dla podróżnika.
  • 1
@RozowaZielonka
Co do pierwszego, na dzień dzisiejszy teoria względności pokazuje, że do rozpędzenia cząsteczki potrzeba nieskończonej energii, ponieważ stale rośnie masa i co za tym idzie rośnie energia, jaka jest potrzebna. Ze wzoru E=mc2 po przekształceniu wiemy, że tego się nie da zrobić.
Jeżeli masz jakieś nowe i sprawdzone informacje, że jest udowodniona możliwość złamania tego prawa, proszę o źródło.

Co do drugiej rzeczy to nie wiem czy mówimy o tym samym,
jakby był w kilku miejscach na raz


@CreaOnion: Jest gorzej, foton jest we wszystkich możliwych miejscach, gdzie można go znaleźć (gdyby nie kwantyzacja przestrzeni z użyciem długości Planca to by był w nieskończonej liczbie miejsc), a nie "kilku".

@RFpNeFeFiFcL: Obalono istnienie dużych wymiarów przestrzennych, nie wiem czy koledze bardziej nie chodzi o wymiar temporalny, który w zasadzie wydaje się tożsamy z hipotezą wieloświata jako interpretacją mechaniki kwantowej. Więc teksty