Wpis z mikrobloga

Okej, próbuję się przenieść z gimpa na photoshopa ale nie ogarniam tu kompletnie skrótów a jest ich od #!$%@? i wszędzie inaczej ponazywane. Jak robić tak prozaiczną rzecz jak przesuwanie widoku? W gimpie domyślnie przytrzymując scroll.





#photoshop
  • 9
@vind: Aby przesunąć widok, należy wcisnąć przycisk SPACE na klawiaturze i trzymając go nadal wciśniętym, należy wcisnąć i przytrzymać lewy przycisk myszy na polu pracy i manipulować nią w pożądanym kierunku. Po przesunięciu w odpowiednie miejsce pola pracy klawisze te należy zwolnić. To PS ustalił w świadomości użytkowników jakiś tam standard skrótów używanych w innych programach graficznych a nie Gimp ;)
kto i po co daje skrót do przybliżania/oddalania jako alt+scroll zamiast po prostu scroll XD


@vind: po to że zawsze scroll to przesuwanie góra dół a nie zoom xD nawet w przeglądarce tak masz xD
@funeralmoon: Działa, dziękuję bardzo.

To PS ustalił w świadomości użytkowników jakiś tam standard skrótów używanych w innych programach graficznych a nie Gimp ;)


Wiem, dlatego staram się nauczyć tych photoshopowych, a nie zmieniać na te wyuczone.

@niech_ktos: Nie powiedziałbym tak, jest programem całkowicie darmowym i jak na darmowy program oferuje bardzo duże możliwości. Nie znam żadnej alternatywy dla Gimpa jeżeli ktoś nie chce płatnego programu. Szczególnie, że nie używam tego
@niech_ktos: Ja bym powiedział że Gimp jest dla ludzi oszczędnych i takich, którzy nie wiedzą że są lepsze rozwiązania ;)
@vind: Jak najedziesz mychą na jakieś narzędzie i chwilę poczekasz to pojawi się tekst z jego nazwą i przypisanym klawiszem skrótu - to chyba najszybsza metoda zapamiętania skrótów na klawikordzie.
Jak najedziesz mychą na jakieś narzędzie i chwilę poczekasz to pojawi się tekst z jego nazwą i przypisanym klawiszem skrótu - to chyba najszybsza metoda zapamiętania przypisanych klawiszy.


@funeralmoon: A to wiem, staram się zapamiętywać w ten sposób, dzięki.

@niech_ktos: Dodam jeszcze, że jeszcze nigdy w żadnym programie z przybliżaniem alt+scroll się nie spotkałem akurat, z tym samym scrollem to była moja sugestia. Standardem stosowanym od office'a, przez autodeska i
@vind: Najczęściej używane:
Jeżeli jakieś narzędzie ma na ikonie małą strzałkę to po dłuższym kliknięciu rozwija się lista pozostałych trybów tego narzędzia - przełączanie się między tymi trybami można też uzyskać wciskając SHIFT + skrót klawiszowy)
Np. pod G jest wypełnienie zwykłe i gradientowe.

B - pędzel (podczas używania pędzla wciśnięcie ALT zmienia go na próbnik kolorów - przydaje się podczas malowania)
E - gumka
G - wypełnienie (wiadro z farbą)