Wpis z mikrobloga

Przegląd allegro nr I
postanowiłem, że pod tagiem #monetabizancjum będę wrzucał wybór ciekawszych ofert monet bizantyńskich z allegro, a nuż ktoś skorzysta.

1.
https://allegro.pl/bizancjum-moneta-ladna-i7696363050.html
Słaby stan, ale dodekanummia pojawią się na naszym rynku raczej rzadko. W tym przypadku moneta warta nawet 40pln.

2.
https://allegro.pl/4063-bizancjum-x-xiiw-pol-folisa-i6208464430.html
Ciekawa przebitka, opis oczywiście zły, tutaj mamy Herakliusza. W lewym polu rewersu za otokiem element pierwotnego bicia: ANNO. Cena jest ok.

3.
https://allegro.pl/1-zz-bizancjum-justyn-i-justynian-folis-527-i7684896757.html
Przed tym przestrzegam, opis jest błędny, ponieważ nie jest to wspólna emisja Justyna i Justyniana. Jeśli pójdzie drożej niż jest teraz, to ktoś się da naciąć.

#numizmatyka #allegro
michelney - Przegląd allegro nr I
postanowiłem, że pod tagiem #monetabizancjum będę ...

źródło: comment_napwDpKfI2rsDirKP4vOuD92jJJABB6k.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@michelney: Byłbym ostrożny przed zakupem numeru 2 czyli follisa. To zielone "coś" przypomina nieco korozję solną, albo z angielska "bronze disease".

Korozja solna to niezwykle uporczywe paskudztwo atakujące stopy miedzi w wyniku kontaktu z solą (głównie morską). Jak już raz wskoczy na monetę, może się w każdej chwili aktywować i pożreć całą. Co gorsza, powstałe w wyniku korozji kryształki odyrwają się samoistnie i mogą przeskoczyć na inne monety, rozpoczynając tym
  • Odpowiedz
  • 0
@The_Orz masz rację, tych wykwitów już się nie usunie bez uszkodzenia fragmentów krążka. Gra niewarta świeczki, jakoś w poszukiwaniu przebitek tracę ogląd na takie oczywistości :D dzięki
  • Odpowiedz
@michelney: Usunięcie nieraz kończy się zrobieniem dziury w monecie. Najgorsze jest jednak to, że ta korozja jest "zaraźliwa". Mikroskopijne kryształki korozji złuszczają się i jeśli trafią na jakiś stop miedzi (czyli np. inne monety w kolekcji) to mogą wejść z nim reakcję i rozpocząć kolejne ognisko korozji. I tak dalej. Kiedyś na serio myślano, że "bronze disease" jest powodowane przez jakiś nieznany szczep drobnoustrojów.

Żadna okazja nie jest warta takiego
  • Odpowiedz