Wpis z mikrobloga

  • 1689
#zolnierzewykleci Moja babcia jak dowiedziała się jakis czas temu, że beda w szkolach promowac postawe zolnierzy wykletych to pytala: Czy to znaczy , ze beda uczyc krasc zboze i gwalcic dziewczyny?
  • 241
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kaczor: dopytaj babci czy to usłyszała ze kradną i gwałcą, czy była świadkiem takich wydarzeń?
Żołnierze wyklęci są kontrowersyjni, ale w sferze decyzji wyroków na ludności, a oskarżenie ich o pospolite bandyctwo jest to zwykłym pomówieniem. Które powtarza twoja babcia.
Wtedy była ostra nagonka władz, aby ludzi zniechęcić do przyłączenia się lub pomocy. Obawiano się wybuchu powstania przeciw komunistycznej władzy.
  • Odpowiedz
@12zimnychpiw: babcia słyszała (była niewywieziona na syberie wrócili tuż po fakcie) ale znamy/znaliśmy też ludzi osobiście
przez ŻW terroryzowanych i tak jak pisałem wcześniej spisane i nagrane wspomnienia są u znajomych historyków, może je opiszę je i tu wrzucę - to jest myśl
  • Odpowiedz
@kocurowy: Mowa tutaj o polskim podziemiu które czyniło to w całym kraju i o czym wspomniałem piszą o AK i innych grupach partyzanckich, kłania się czytanie ze zrozumieniem z którym widać ciężko.

Podobnie tezy o dogadywaniu się z UPA świadczą, że nie masz kompletnie pojęcia o tamtym okresie czasu. Tłumaczenie tego osobnie niezbyt zorientowanej jest bez sensu tak więc polecam książki (choćby Grzegorza Motyki) ale tak, Armia Krajowa i inne
  • Odpowiedz
chcesz to podpytam o listę z okolicy - tak jak pisałem są spisane wspominania mieszkańców okolicznych wsi


@kaczor: Czekam na dokumenty :) sprawy z reguły swoją drogą nie były jednowymiarowe, u mnie chociażby była akcja, że Matka wydała na śmierć własnego syna który okazał się konfidentem UB (Małopolska).
  • Odpowiedz
@RatKing: tak, bo wróg tak robił + kolaboranci mieli srać w gacie, obawiać się o życie rodziny! Jeśli zdradzali Ojczyznę i kolaborowali to jednocześnie sami skazywali swoich bliskich na śmierć. Ja nie widzę w takim działaniu niczego złego - należy odwodzić ludzi od idei zdrady, chyba, że mają bliskich w dupie. Wojna to wojna, zdrajców trzeba karać.

@kocurowy: Według relacji więzionych podczas swojej pracy miał ostrzegać konspiratorów o
  • Odpowiedz
@kaczor: moja babcia tez wspominala o grasujacych i ukrywajacach sie po lasach bandach. Ludzie zwyczajnie sie ich bali. Czesto byli 'zolnierze' ktorzy postanowili zajac sie bandyterka podczas gdy inni odbudowywali kraj z ruin.
  • Odpowiedz
znam inną: Polacy to byli antysemici bo na Podlasiu w 1939/1940 w Rajgrodzie i Sztabinie urządzili pogromy tak, że Wermacht żydów bronił - znam naocznych świadków


@kaczor: Czyli jednak moje przeczucia co do Ciebie się potwierdziły
  • Odpowiedz
@B0RG: "zastrzelili mężczyzn, potem puścili serię do kobiety z dzieckiem w wieku dwóch lat. Kule zniosły kobiecie połowę głowy, potem ją i dziecko ze złością kłuli bagnetami" bohaterstwo ... prawie jak UPA
  • Odpowiedz
@kaczor: Znam, zawiera sporo błędów (choćby z Piaseckim) ale dla raportów z CIA z tego okresu to znamienne (choćby podważane ich raporty na temat Hitlera), aczkolwiek sama działalność CIA w Polsce jest jak dla mnie przykładem jak dobry wywiad posiadali Sowieci, to oni w końcu zinfiltrowali komórki CIA w Polsce sami je tworząc i z CIA korespondowali, nawet odebrali zrzuconych w latach 50-tych agentów.
  • Odpowiedz
@kaczor: Bawisz się w wizję historyczną skupioną wokół Wyborczej próbując ją udowadniać najpierw za pomocą babci a potem innych jednostkowych przypadków. I piszesz jeszcze o jednowymiarowości i propagandzie.
  • Odpowiedz
Jako student historii potwierdzam, że wśród wyklętych są TEŻ bandyci. Poczytajcie czym są mity historyczne.


@YouShallNotPass: Byli bandyci, byli bohaterowie i o tym toczy się dyskusja ponieważ Wyklętych chciano przedstawić jednowymiarowo jako tych "złodziei i gwałcicieli" a prawda jest zgoła inna i bardziej skomplikowana, zresztą jak cała historia okresu II wojny światowej i ludzkich wyborów zaraz po niej. Oceny można powiedzieć są bardzo indywidualne bo osobiście dobrze ocenię Polaków odbudowujących
  • Odpowiedz