Wpis z mikrobloga

Cześć,
Kupiłem #drukarka3d #creality #cr10 i pierwszy wydruk kostki 2x2x2cm wyszedł mi taki.. Ścianki krzywe, pomiędzy warstwami różne przerwy że nie tworzą tak jakby całości, a dodatkowo można odbywać tak jakby po nitce. Drukowane w pla temp stołu to 60 a dyszy 200 ale miałem też próbę na 195 i to samo. Wszystko dobrze dokręcone jest i nie ma luzów. Co tu można poprawić żeby to ładnie drukowało? #druk3d #drukarki3d
Ps dysza 0.4, grubość warstwy 0.2, wypełnienie 20%, prędkość druku 60, a Wall speed 30
Pobierz
źródło: comment_ct3nIeG1vpWOWQOhclPVle4voChRy3OT.jpg
  • 64
miałem identyczny druk przy zapchanym hotendzie, ale jeśli masz nową drukarkę to raczej to nie ten sam problem, spróbuj grubość wartstwy 0,12
To generalnie wygląda jak wiele problemów naraz :/ np. :
- za mało filamentu (underextrusion) albo zapycha się dysza (fatalny filament w zestawie z drukarką?)
- X/Y gubi kroki albo masz epickie wibracje na osi Z
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kuba206: filament to połowa sukcesu. Kup tak jak podpowiada @FlameRunner .
Flow i prędkość możesz regulować z wyświetlacza.
Retrakcje najlepiej wyłącz (chwilowo).
Ja mam retrakcje ustawioną na 7,5mm i 25mm/s. Prędkość średnia druku szyszki to około 125mm/s. Drugi wydruk dostarczony przez tronxy. Druk na tronxy x5s krwią nie dawno zakupiłem. Z tym ze to nie moja pierwsza drukarka.
Pobierz
źródło: comment_WASikUnIkmexX5aDyaNKnPC707QloMRY.jpg
@munitalp: @FlameRunner: Jutro przetestuje z wyłączoną retrakcją, powiedzcie tylko gdzie zmienić te flow i na ile ustawić, bo ja wszystko ustawiam w curze i w drukarce nic nie zmieniałem.
I jeszcze jedno pytanie do @FlameRunner w tym filamencie ze strony jest napisane "Zalecenia Temperatura głowicy 200-235°C" więc na ile ustawić skoro miałem ustawione 200, a w pierwszym poście @munitalp napisał, że to za wysoka?
@kuba206:
Może faktycznie sprawdź troszkę starszą wersję Cura - widzę, że faktycznie coś jest na rzeczy z tą średnicą. Może akurat natknąłeś się na ten problem.

Może wydrukuj jakiś przykładowy model z karty dołączonej do drukarki? One powinny być działające.
@munitalp: ja mam jakąś starszą(prawdopodobnie coś koło 3.4) bo dość dawno pobierałem ale nie mam możliwości teraz sprawdzić bo mam to na innym kompie, to ta najnowsze w końcu jest ok czy nie :D?
Cześć, w filamencie od @FlameRunner i bez retrakcji jest lepiej ale to dalej nie jest to co powinno być, wydruk zrobiony w 210 stopniach i bez tej retrakcji. Dodatkowo sprawdzałem ręczny wysuw filamentu i w drukarce zadałem 100mm i na filamencie zaznaczyłem 10cm od wejścia i jak drukarka skończyła wysuwać to od wejścia do zaznaczenia raz było 4cm, innym razem 2cm, czyli zamiast wysunąć zadanych 10cm, wyszło 6 i 8cm. Możecie coś
Pobierz
źródło: comment_EfTUzcrMO4AMnfqWRRJGqreDDo1JBo2a.jpg
odatkowo sprawdzałem ręczny wysuw filamentu i w drukarce zadałem 100mm i na filamencie zaznaczyłem 10cm od wejścia i jak drukarka skończyła wysuwać to od wejścia do zaznaczenia raz było 4cm, innym razem 2cm, czyli zamiast wysunąć zadanych 10cm, wyszło 6 i 8cm.


@kuba206: Tu właśnie szukałbym przyczyny problemu. Nawet bym nic więcej nie drukował przed ogarnięciem tego. ;)

Nie wiem jaka jest tam głowica - ale jeśli rurka dochodzi aż do
Czy bywa sytuacja taka, że radełko się obraca, ale filament się nie przesuwa?


@FlameRunner: Sytuacja wygląda tak, nie znam tych fachowych określeń to powiem po mojemu, jak jest silnik krokowy, który prowadzi filament to silnik krokowy się zawsze kręci ale zauważyłem, że czasem te kółko, które jest po drugiej stronie filamentu czasem się nie kręci w momencie jak silnik się kręci i wtedy filament nie jest przesuwany. Jak zrobiłem test, że
Pobierz
źródło: comment_o5RmRbL7cK8KELqRRlhODIbjiUQyIy9T.jpg
@FlameRunner: Sprężynka jest i dość mocno dociska, dlatego mnie to dziwi, ale tak jak mówiłem jak palcami mocniej dociskałem to więcej wyszło tego filamentu. Więc tu jest ten problem z podawaniem/przesuwaniem filamentu tylko jak go rozwiązać? bo kostka jest równa w osi x/y/z ma te 2 cm.
@kuba206: Ciężko powiedzieć tak w ciemno. Może docisk jest za słaby i trzeba by go zwiększyć. Może radełko ma tępe ząbki i ledwo łapie filament. A może ekstruder jest dobry, ale gdzieś dalej idzie zbyt ciężko. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@kuba206: na tym zdjęciu na osi silnika masz mosiężną zębatkę "radełko" - ono jest zakładane na ośkę i powinno być dokręcone takim mikro-imbusikiem z boku, by zawsze napęd był przekazywany. Oś silnika ma "ścięcie" w jednym miejscu, tak by ten imbusik się oparł i skutecznie przenosił napęd. Może chińczyk nie dokręcił wcale, albo dokręcił - ale nie "w dołek" tylko bylegdzie - wtedy to się luzuje choćby od grzania się silnika,
@hrumque: Było dobrze dokręcone właśnie w tym wcięciu ale wszystko poluzowałem i znów przykręciłem, nie dało się mocniej. Dodatkowo to łożysk? co jest po drugiej stronie filamentu też odkręciłem i przykręciłem i ciągle było tak samo :(
@hrumque: @FlameRunner: Znalazłem na zagranicznym internecie coś takiego, "The spring at the extruder motor is WEAK! The roller is not being pressed hard enough to jam the filament into the brass toothed gear. The filament isn't being fed properly down the bowden tube." Może po prostu trzeba mocniejszą sprężynkę dać albo wydrukować takie coś https://www.thingiverse.com/thing:3033495 i dołożyć i może będzie działać lepiej?
Może po prostu trzeba mocniejszą sprężynkę

@kuba206: zawsze możesz zrobić test (taki jak wcześniej z tymi 100mm) ale ręcznie "dodając siły sprężynie" albo podkładając pod nią cokolwiek do testu.
Dobrze pisze @FlameRunner - warto zobaczyć jak to radełko "wcina się" w drut filamentu. Jakby się ślizgało bo za mała siła i się ślizga - to by był inny ślad, niż gdy jest dobrze fest dociskany i pchany, ale nie umie pchać
@FlameRunner przykrecilem jeszcze mocniej przy tym silniku co podaje filament i zaczęło się już lepiej drukować ;D jak zadałem 10cm to wyszło 9cm, a tu już zmieniłem ustawienia w drukarce żeby podawała ten 1 cm więcej i ładnie zaczęło drukować ale jeszcze można poprawić trochę bo górę tak sobie wydrukowalo. Później wstawię zdjęcie to zobaczysz fachowym okiem. Dzięki za pomoc!
jak zadałem 10cm to wyszło 9cm


@kuba206: Sprawdziłeś to chociaż kilka razy? Czy za każdym razem podaje tyle samo, a radełko nie ślizga się po filamencie? Po podkręceniu podawania, podaje te 10 cm za każdym razem? Jeśli tak, problem rozwiązany.