Wpis z mikrobloga

Tydzień temu zabutelkowałem, butelki stoją w 24-25 stopniach (no innych warunków nie mam), dzisiaj patrze a tu karton mokry, od butelki po jakimś tyskim czy książęcym odpadło denko (najwyraźniej przez przypadek użyłem cienkiej bezzwrotnej- reszta butelek zwrotne). Wsadziłem jedną butelkę do lodówko, ochłodziłem do 14 stopni, po otwarciu syk i połowa piwa wykipiała tzn piana sie podnosiła.
Co teraz zrobić? Tydzień refermentacji wystarczy? Zostawić jeszcze? Będzie się jeszcze gazowało czy już się nagazowało ile miało przez wysoką temperaturę?
#piwowarstwo
  • 42
  • Odpowiedz
@dutrasilva: angielskoje porterskoje, na 11 litrów dodałem 52 gramy białego cukru, piwo miało wtedy jakieś 23 stopnie. z kalkulatora tego cukru było na 2 vol
  • Odpowiedz
@rdsx: zdecydownie trzeba odbezpieczyć. Otwieraczem lekko unosisz kapsel tylko tak, żeby zaczęło syczeć, jak przestanie albo piana podejdzie do końca szyjki przestajesz i kapsel się zamyka (jeśli to zrobisz odpowiednio delikatnie). Tak ze wszystkimi butelkami i trzeba to będzie powtórzyć za jakieś 2-3 dni, możliwe że za kolejne 2-3 dni znowu będzie trzeba powtórzyć, zależy od przegazowania.
  • Odpowiedz
@xnor: przez 2 tygodnie nie spadało blg, robiłem też tydzień cichej (albo trochę dłużej). Z jakiego kalkulatora korzystać? Myślisz, żeby jeszcze te piwo trzymać w domu czy je wynieść do szopy?
  • Odpowiedz
@phila_eagles: @xnor:
odbezpieczone, rzeczywiście było źle, na szczęście żadna butelka nie wybuchła w ręce. Zostawić je jeszcze tydzień i np we wtorek je znowu odgazować czy wynieść już do szopy?
  • Odpowiedz
@rdsx: Surowca do refermentacji dałeś raczej mało, tak typowo dla angielskich piw. Prawdopodobne są dwie wersje wydarzeń: 1) zakażenie i jakieś nowe grzybki dojadają to czego te pierwsze zjeść już nie mogły, 2) drożdże nie zjadły wszystkiego co mogły podczas fermentacji i po podniesieniu temperatury (bo zakładam, że fermentacji nie miałeś w 25 C), ruszyły na nowo do jedzenia.
  • Odpowiedz
@phila_eagles: piwo w smaku raczej smaczne i o czystość też dbałem. Fermentowało w 22-23. No przez jakieś 2,5 tygodnia nie spadało blg. Jak się zabezpieczyć przed tym co napisałeś w 2?
  • Odpowiedz