Wpis z mikrobloga

#liturgicznywykop

Dawno nie pisałem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Czym jest stuła? Czym różnic się od epitrachelionu i orarionu? Jaka jest symbolika tej szaty? Skąd się wzięła?


Stuła jest szatą liturgiczną w postaci długiego pasa materiału w kolorze liturgicznym dnia, który zakłada się na szyję i jego końce opuszcza luzem, krzyżuje, lub nosi po skosie przez ramię i klatkę piersiową.

Wschodnim odpowiednikiem stuły jest epitrachelion, który różni się tym, że z przodu jest zszyty. Przysługuje on prezbiterom i biskupom. Orarion jest szarfą noszoną przez diakonów i subdiakonów w obrządkach wschodnich. Podobno ma symbolizować skrzydła aniołów, ale w kwestii liturgii wschodniej moja wiedza jest skromna, więc tylko zaznaczam coś co mi się o uszy obiło i można prosto wyguglować.

Stułą jest symbolem funkcji, a nie święceń, dlatego ksiądz nie powinien jej używać w sytuacjach takich jak zbieranie tacy, gdy jest w asyście, a nie koncelebruje, czy kiedy odczytuje ogłoszenia parafialne. Zakładać ją kapłan może do każdej czynności liturgicznej i paraliturgicznej jakiej przewodniczy, ale zawsze na albę albo komżę, a nie na bezczela na sutannę.

Wyjątkiem jest papież. On może nosić stułę kiedy chce. I tyle.

Co ciekawe, jeżeli kapłan / diakon posługuje na mszy, nie pełniąc swojej funkcji to, jak już wspomniałem, stuły nie nosi, ale na moment przyjęcia Komunii Św. powinien ją założyć, przez wzgląd na tradycję. Wspomina o tym w Wykładzie Liturgii arcybiskup Nowowiejski. Mówi tez o tym Ceremoniał Liturgicznej Posługi Biskupów, przy okazji opisu wielkopiątkowej liturgii ku czci Męki Pańskiej, w trakcie której nie ma liturgii eucharystycznej, brak też więc i koncelebry – stąd najczęściej tego dnia taki przypadek ma miejsce. Dokument ten stwierdza:

315. Do liturgii ku czci męki Pańskiej należy przygotować (…) w prezbiterium (…) stuły czerwone dla prezbiterów i diakonów przyjmujących Komunię świętą (…).


Podkreślenie w prezbiterium wskazuje, że nie powinno się w takiej sytuacji tej stuły nosić bez przerwy. Dotyczy to również diakona, który nie wypełnia żadnej funkcji liturgicznej.

Formalnie stuła symbolizuje belkę krzyża, którą niósł Jezus, to symbol tego, że w sakramencie święceń człowiek przyjmuje jarzmo.
Są też detale. Np.: diakon, ponieważ ma mniejszy zakres obowiązków, dźwiga mniejsze jarzmo, toteż nosi stułę na jednym ramieniu. Z kolei prezbiter i biskup naszą na dwóch, gdyż jarzmo jest większe, spoczywa na nich większa odpowiedzialność.

W gruncie rzeczy o każdej jednej szacie liturgicznej można się bogato rozpisać. O ile kwestie przepisów mogą interesować takich freaków jak ja, o tyle symbolika może sprawić, że kiedyś tam inaczej spojrzymy na pewne aspekty przeżywanej liturgii.

Na zdjęciu: Papież Franciszek I z czerwoną stułą na ramionach
#gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #ciekaweciekawe #liturgia #kosciol #katolicyzm #wiara #religia
Scorpjon - #liturgicznywykop

Dawno nie pisałem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Czym jest stuła? Czy...

źródło: comment_X57MuJGsljDMpHfhxW84Nvlf6AhOy7pn.jpg

Pobierz
  • 36
  • Odpowiedz
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 103
@Scorpjon: Jeszcze pamiętam z lekcji religii że taki szalik księdza się nazywa stuła. Miałem może z 8 lat jak mi o tym powiedziała katechetka. Strasznie mocno mi się wbiło w pamięć to słowo. Ona wymawiała to z takim długim u, stuuła.

Stuuła. To słowo miało w sobie taki pierwiastek wyluzowania. Stuuła. Siedzi taki wyluzowany ksiądz w konfesjonale i podchodzi jakaś kobieta, wyznaje te swoje psoty i czeka co ksiądz powie. Jest
  • Odpowiedz
@Scorpjon:

Zakładać ją kapłan może do każdej czynności liturgicznej i paraliturgicznej jakiej przewodniczy, ale zawsze na albę albo komżę, a nie na bezczela na sutannę.


Jestem pewien że widziałem księży zakładających stułę bezpośrenio na stuannę, czy to jest jakoś rygorystycznie przestrzegane? []
  • Odpowiedz
@hellgihad: Ja też to widziałem i to nie raz.
Nie jest przestrzegane, aż tak. Ale nie w moich kompetencjach leży zwracanie na to uwagi. Swoją drogą, jeszcze nie widziałem by jakiś ksiądz tak zaryzykował przy swoim biskupie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@lordus2: dobre pytanie. Ostatnia opcja pewnie zostałaby pochwalona przez jakiś ortodoksów, ale mija się z sensem sakramentu, więc możemy ją odrzucić. Pierwsza jest niepraktyczna, a druga niepoprawna liturgicznie.

Dlatego powiem tak. Powinno się założyć tę albę / komżę i stułę, ale zapewne sam będąc w sytuacji tegoż księdza bym skupił się bardziej na tym, że mam człowieka od wyspowiadania, niż na tym jak jestem ubrany.

Poza tym Sakrament pokuty i pojednania
  • Odpowiedz
@Scorpjon: wiem, że można spowiadać bez stuły. Chciałem tylko wybronić księży, że są sytuacje jak pielgrzymka i jak się idzie ponad 30 km dziennie to alba/komża jest jednak dodatkowym obciążeniem. Co innego jak jest w kościele i ma pod ręką komżę. Salus animarum suprema lex.
  • Odpowiedz
@Scorpjon: jeszcze jedno pytanie. Jak na Mszy Świętej jest więcej niż dwóch diakonów i reszta sobie uczestniczy, ale będą udzielać Komunii Świętej to mogą mieć stuły założone od początku czy zakładają na czas samego udzielania Komunii, a potem znów zdejmują?
  • Odpowiedz