Wpis z mikrobloga

#liturgicznywykop

Dawno nie pisałem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Czym jest stuła? Czym różnic się od epitrachelionu i orarionu? Jaka jest symbolika tej szaty? Skąd się wzięła?


Stuła jest szatą liturgiczną w postaci długiego pasa materiału w kolorze liturgicznym dnia, który zakłada się na szyję i jego końce opuszcza luzem, krzyżuje, lub nosi po skosie przez ramię i klatkę piersiową.

Wschodnim odpowiednikiem stuły jest epitrachelion, który różni się tym, że z przodu jest zszyty. Przysługuje on prezbiterom i biskupom. Orarion jest szarfą noszoną przez diakonów i subdiakonów w obrządkach wschodnich. Podobno ma symbolizować skrzydła aniołów, ale w kwestii liturgii wschodniej moja wiedza jest skromna, więc tylko zaznaczam coś co mi się o uszy obiło i można prosto wyguglować.

Stułą jest symbolem funkcji, a nie święceń, dlatego ksiądz nie powinien jej używać w sytuacjach takich jak zbieranie tacy, gdy jest w asyście, a nie koncelebruje, czy kiedy odczytuje ogłoszenia parafialne. Zakładać ją kapłan może do każdej czynności liturgicznej i paraliturgicznej jakiej przewodniczy, ale zawsze na albę albo komżę, a nie na bezczela na sutannę.

Wyjątkiem jest papież. On może nosić stułę kiedy chce. I tyle.

Co ciekawe, jeżeli kapłan / diakon posługuje na mszy, nie pełniąc swojej funkcji to, jak już wspomniałem, stuły nie nosi, ale na moment przyjęcia Komunii Św. powinien ją założyć, przez wzgląd na tradycję. Wspomina o tym w Wykładzie Liturgii arcybiskup Nowowiejski. Mówi tez o tym Ceremoniał Liturgicznej Posługi Biskupów, przy okazji opisu wielkopiątkowej liturgii ku czci Męki Pańskiej, w trakcie której nie ma liturgii eucharystycznej, brak też więc i koncelebry – stąd najczęściej tego dnia taki przypadek ma miejsce. Dokument ten stwierdza:

315. Do liturgii ku czci męki Pańskiej należy przygotować (…) w prezbiterium (…) stuły czerwone dla prezbiterów i diakonów przyjmujących Komunię świętą (…).


Podkreślenie w prezbiterium wskazuje, że nie powinno się w takiej sytuacji tej stuły nosić bez przerwy. Dotyczy to również diakona, który nie wypełnia żadnej funkcji liturgicznej.

Formalnie stuła symbolizuje belkę krzyża, którą niósł Jezus, to symbol tego, że w sakramencie święceń człowiek przyjmuje jarzmo.
Są też detale. Np.: diakon, ponieważ ma mniejszy zakres obowiązków, dźwiga mniejsze jarzmo, toteż nosi stułę na jednym ramieniu. Z kolei prezbiter i biskup naszą na dwóch, gdyż jarzmo jest większe, spoczywa na nich większa odpowiedzialność.

W gruncie rzeczy o każdej jednej szacie liturgicznej można się bogato rozpisać. O ile kwestie przepisów mogą interesować takich freaków jak ja, o tyle symbolika może sprawić, że kiedyś tam inaczej spojrzymy na pewne aspekty przeżywanej liturgii.

Na zdjęciu: Papież Franciszek I z czerwoną stułą na ramionach
#gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #ciekaweciekawe #liturgia #kosciol #katolicyzm #wiara #religia
Pobierz
źródło: comment_X57MuJGsljDMpHfhxW84Nvlf6AhOy7pn.jpg
  • 36
Jak usłyszałem, że moi rodzice chcą się dorzucać do kupienia wyjściowych szmat(wybaczcie za brak znajomości nomenklatury) dla księdza za pomoc w komunii to powiedziałem, że chyba ich #!$%@?ło. Oczywiście imba była odpowiednia do wulgarności mojej wypowiedzi. Tyle lat minęło, a nadal uważam, że za wygłoszenie czarów i kawałek opłatka nie zasłużył na coś takiego( ͡° ͜ʖ ͡°)
@amator_marynowanego_czapi: Nie ma na to konkretnych przepisów ( ͡° ͜ʖ ͡°) jest tylko kilkanaście systemów wypracowanych stricte praktycznie. Np.: w mojej parafii, gdy jest dużo księży do rozdzielania Komunii Św to na stelach (tych ładnych ławkach w prezbiterium) mamy przygotowaną wyliczoną ilość stuł, dla każdego z księży. I gdy jest Baranku Boży to ceremoniarz, czy tam inny lektor podaje stuł księżom, albo sami podchodzą i je biorą.