Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Mireczki i mirabelki, czy ktoś byłby w stanie pomóc w moim głupim nie potrzebnym problemie?
(przykład)
Mam np. 10 przekaźnikow (nie ważne jak zasilane), każdy z nich posiada wolny zestyk zwierny/rozwierny(wiadomo podczas załączenia cewki w przekaźniki, stan zestykow zmienia się), i teraz chciałbym wykorzystać jedna parę zestykow do sprawdzenia czy przekaźnik dostał napięcie czy "pracuje".

No i z przekaźnikow wyprowadziłbym je do "urządzenia" które będzie zbierać informacje z tych 10 przekaźnikow. Czyli 2 przewody które dostaje z danego przekaźnika maja przejście lub też nie ( przekaźnik dostaje napięcie zwiera, przewody maja przejście, przekaźnik nie ma napięcia zestyk rozwiera się, nie mają przejścia - wiadomo). I teraz chciałbym by np. Dany przekaźnik zależnie od jego stanu pokazywaloby mi to na komputerze np na jakieś prostej stronie np. Localhost #pdk
Przekaźnik 1 - 1 (włączony)
Przekaźnik 2 - 0 (wyłączony)

Chciałbym to zrobić naprawdę tanim swoim kosztem - jakieś arduino czy cus? Niż wydawać pewnie z 1000zl na jakieś programowalne przekaźniki lub inne plc.

Pewnie odzewu nie będzie bo taka godzina ( może spróbuję jeszcze raz w innej godzinie - ale spać nie mogę i łapią mnie dziwne rozkminy) . Ściana tekstu też wyszła, ale może jakaś dobra dusza trafi się co chciałaby pomoc, wyjaśnić jak uderzyć temat itp.

#arduino #elektronika #elektryka #informatyka #plc #raspberrypi
  • 11
  • Odpowiedz
@Bialy_Mis: nodemcu za 20-30zł i na nim stronka. Kilka kabelków do przekaźników i tyle. Przekaźniki mają sygnał w ilu V? Można podpiąć pod wejście sygnałowe zamiast kombinować dalej.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@IceGoral: 220 dc 24 dc 12 dc samo zasilanie tych przekaźnikow (z różnych napięć sa zasilane - takie rozwiązanie za dużo by zmienić na jednakowe) przewody myślałem by puścić po prostu na wolnych stykach przekaźnika, czyli bez napieciowo - więc coś co by sprawdzało czy 2 przewody maja przejście między sobą czy też nie i na tej podstawie oznaczało, jako włączone /wyłączone - taka moja głupia rozkmina czy możliwe, jaki koszt
  • Odpowiedz
@Bialy_Mis: a inne pytanie. Przekaźniki co włączają/wyłączają? Jeżeli światło to może prościej puścić czujniki światła? Arduino może mierzyć maksymalnie 55V przez pin analogowy.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@IceGoral: ogólnie to bardziej elektryczne. Czyli chciałem wziąć sobie z no styku np. Stycznik, jakiś wyłącznik i zrobić sobie podgląd na stronie przez telefon. Nie potrzebuje tym sterować, a jedynie by wykorzystać styki nc/no i zrobić prosty podgląd na telefonie
  • Odpowiedz
@Bialy_Mis: nie ma z tym żadnego problemu, by zrobić to tak, jak piszesz, arduino, ESP8266, każdy z nich to da radę zrobić, a w przypadku ESP możesz to ogarnąć nawet nakładkami typu ESPEasy, gdzie potrzebną funkcjonalność sobie wyklikasz myszą.
  • Odpowiedz
@Jarek_P: Wiem zadam proste pytania, ale moze zrozumiem coś i będe miał jakieś informację które mi pomoga :)

Teraz pytanie mam taki zwykly przekaznik 230v jakis tam stary zamontowany np. W skrzynce rozdzielczej elektrycznej np. Zalacze swiatlo, to przekaznik dostaje napiecie no i zestyki zmieniaja sie. I jak podlaczyc to do arduino by wykrywalo mi ze wykorzystalem przewody 2-3 ? bo reszte rozumiem juz wtedy "napisac kod" ktory bedzie sprawdzal czy
BialyMis - @JarekP: Wiem zadam proste pytania, ale moze zrozumiem coś i będe miał jak...

źródło: comment_b0wtmYgqbvKXAboDnznhRtq8agEo3w5u.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Bialy_Mis: te styki są wolne, nigdzie indziej nie podłączone, tak? W takim razie wystarczy np. 3 podłączyć do masy arduino, a 2 do portu. Jeśli arduino będzie tuż przy przekaźniku, tyle wystarczy, jednak jeśli między nimi będzie jakiś dłuższy przewód, zwłaszcza idący w zakłócającym otoczeniu (obwody 230V, wysokoprądowe DC), to tuż przy arduino jeszcze warto dać między port a masę kondensator 100nF i diodę zenera C5V6 katodą do portu - to
  • Odpowiedz