Wpis z mikrobloga

@rzep: jak ich biali za morde nie trzymajato potem sa efekty, patrz RPA xD ale zaraz zleca sie matoly i beda pisac ze to wina bialych ura bura xD jak czasami slucham tego #!$%@? to jestem pod wrazeniem, ze ci ludzie wierza we wlasne slowa
@krazben: http://people.virginia.edu/%7Eent3c/papers2/Articles%20for%20Online%20CV/Nisbett(2012)%20.pdf

Autorzy przytoczonej przez ciebie pracy byli również krytykowani za rasistowskie tendencje w innych ich pracach i konsensus naukowy jest taki, że różnica w średnim IQ między "rasami" istnieje, ale po pierwsze jest mniejsza, a po drugie nie wynika z uwarunkowań genetycznych, tylko społecznych, czyli po prostu jest konsekwencją gwałtu na Afryce dokonanego przez białych w epokach kolonialnych i neokolonialnych. Zauważ jak przytoczona przez ciebie mapka koreluje z poziomem szkolnictwa.
@rzep: chyba srorke xD typ twierdzi ze w 12 wieku w polsce biegano po lasach xD,
na terenach ówczesnej polski znaleziony slady osadnictwa i kultury starszej niz 5000 lat, nawet nie dawno wykopy były o kolejnych znaleziskach w tym temacie.
Po za tym pytanie : dlaczego ma nie uwazac za lepsza od kultury somali?
Nie jest pytaniem gdzie wczesniej jakies elelemty cywylizacji sie pojawily, tylko czyja kultura tu i teraz jest
@Magromo: moze mam szczescie do unikania glupot ale nigdzie nie spotkalem sie z pisaniem ze cywilizacja to tylko w europie itp.
Ale trafiam na pisanie o mudzynach i ich osiagach a to juz zupelnie co innego. Bo to że bliski wschód czy chiny, w różnych momentach swojej historii miały wspaniałe cywilizacje, ogromne osiągnięcia nauki/kultury to chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć.
Podejrzewam że większość z was próbuje stworzyć chochoła którego później chcą
@turtelian: #!$%@?, nie no zajebiste porównanie, smartfon do poziomu cywilizacji. Hmmmmm niech no pomyślę.
Nie wiem czy dajesz sobie sprawę z tego iż obecna sytuacja jest wypadkową historii??

Wystarczyło by jedno, JEDNO wydarzenie potoczyło by się inaczej i już równie dobrze sytuacja mogła by być odwrotna do obecnej.

Dla przykładu, Amerykę zamiast Krzysztofa Kolumba 1492, odkrywa jakiś Mori Onze z polecenia Shogunatu w 1655. Jesteś w stanie ogarnąć jak by w
@rzep: jak ich biali za morde nie trzymajato potem sa efekty, patrz RPA xD ale zaraz zleca sie matoly i beda pisac ze to wina bialych ura bura xD jak czasami slucham tego #!$%@? to jestem pod wrazeniem, ze ci ludzie wierza we wlasne slowa


@Sweet_acc_pr0sa: Tak, bo żadnej z zachodnich firm czy krajów nie opłaca się słabość władzy na bogatych w zasoby naturalnej ziemi, i choćby wspieranie ruchów separatystycznych.
@RandomowyMetal: powiedzmy ze sie zgadzam ale to ciagle nie zmienia odpowiedzi na pytanie czyja kultura jest lepsza.

1. Ameryka była już wcześniej odkryta
2. jesteś blisko z tym shogunatem bo :
W rzeczywistości pierwszymi ludźmi, którzy dotarli do kontynentu amerykańskiego, byli mongoloidzi (tj. ludność rasy żółtej), przybyli z Azji. Za pierwszego przedstawiciela cywilizacji europejskiej, który dotarł do Ameryki, uznaje się Leifa Erikssona (na początku XI w.).
3. jak widzimy to nasza
@Sweet_acc_pr0sa: A ja inne państwa. Tam białych nie było? Zresztą, brak miejscowych elit zdolnych do odpowiedzialnych rządów w takich miejscach jest czymś dziwnym? Jakikolwiek okupant w historii dbał o miejscową ludność w tym względzie? Czy może głupimi po prostu łatwiej rządzić?