Wpis z mikrobloga

#ateizm #nowyateizm #nauka #religia #filozofia #przemyslenia

Nowy ateizm głosi, że współcześnie nauka wymaga mniej przyzwalającej postawy wobec religii, przesądów i religijnego fanatyzmu niż do tej pory.


źródło: Wikipedia

I tu dochodzimy do sedna sprawy, bo współczesna nauka wcale nie jest taka nieomylna, a bywa i tak, że coś uważanego za prawdę naukową jest w rzeczywistości kwestią wiary. Nie uważam więc aby należało stygmatyzować kogokolwiek za poglądy. Jeżeli natomiast mamy do czynienia z racjonalnymi dowodami to jestem jak najbardziej za kierowaniu się dowodami zamiast kierowania się światopoglądem. Obiektywnie rzecz biorąc wszystko czego nie sprawdziliśmy osobiście lub czego nie doświadczyliśmy na własnej skórze (chociaż i to może być mylące) jest w pewnym sensie kwestią wiary. Mówimy, że wiemy, że oddychamy powietrzem i że wiemy, że to tlen, azot, dwutlenek węgla itd.
Przeważnie nikt z nas nie widział nawet wyników badań, które mogły by to potwierdzić, więc tak na dobrą sprawę w to wierzymy, ale jednocześnie twierdzimy, że to jest wiedza, bo sprawdził to ktoś inny.
Na etykietach mamy wypisane składniki jednak co jest faktycznie w opakowaniu nikt z nas nie sprawdza, bo przecież nie mamy do tego sprzętu. Czasami jednak da się wyczuć, że sok z jednej partii towaru o tej samej zawartości cukru (na opakowaniu) jest bardziej kwaśny, a sok z innej partii jest wyraźnie słodszy. Czy zorientował byś się gdyby w sałatce było 12% marchwi zamiast 15%? Etykieta nie jest źródłem wiedzy, a źródłem wiary, bo wierzymy, że producent umieścił w opakowaniu towar o parametrach jakie deklaruje na etykiecie. Praktyka pokazuje jednak, że zdarzają się różne odstępstwa od tych deklaracji.
Co zatem z objawieniami czy śmiercią kliniczną. Czy jest to również wiedza, bo przecież są osoby, które tego doświadczyły, a żaden z nas tego samodzielnie nie sprawdził?

WIEM, ŻE NIC NIE WIEM, BO WSZYSTKO JEST KWESTIĄ WIARY ( ͡° ͜ʖ ͡° )*:

na zdjęciu: "Czterej Jeźdźcy Ateizmu"; Richard Dawkins, Daniel Dennett, Sam Harris , Christopher Hitchens, Victor J. Stenger
tojestmultikonto - #ateizm #nowyateizm #nauka #religia #filozofia #przemyslenia

Now...

źródło: comment_MgNse2HM6wDs3W2ISOjyr1cdaynycYHG.jpg

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
WIEM, ŻE NIC NIE WIEM, BO WSZYSTKO JEST KWESTIĄ WIARY


@tojestmultikonto: W takim razie proponuję Ci przestać wierzyć w elektrony (no bo przecież ich nie widziałeś) i zamknąć własnoręcznie jakiś obwód elektryczny o wysokim natężeniu prądu.
  • Odpowiedz
WIEM, ŻE NIC NIE WIEM, BO WSZYSTKO JEST KWESTIĄ WIARY


@tojestmultikonto: Odróżnij wiarę opartą na racjonalnych przesłankach ("wierzę, że mój samolot doleci do celu, bo większość samolotów dolatuje do celu") od wiary opartej na chciejstwie/braku wyobraźni/ignorancji/innej wierze ("wierzę, że po śmierci coś jest, bo nie umiem sobie wyobrazić, że nic tam nie ma").
  • Odpowiedz
@tojestmultikonto: Póki co to Twój argument jest inwalidą bo dowody na istnienie elektronów są.

Czasami jednak da się wyczuć, że sok z jednej partii towaru o tej samej zawartości cukru (na opakowaniu) jest bardziej kwaśny, a sok z innej partii jest wyraźnie słodszy


Bo przy stałej zawartości cukrów inna jest zawartość
  • Odpowiedz
@tojestmultikonto:

człowiek doszedł do tego, że jednak jeden umysł to za mało, aby sprawnie ogarniać rzeczywistość. Nauka jest intersubiektywna. Doświadczenia religijne też za takie można by było uznać, ale jakbym się uparł, to mam możliwość naukowego wykazania istnienia elektronów. W przypadku doświadczeń religijnych już takich możliwości nie mam.

Od "wiary" w skład sałatki, a wiarą w np. reinkarnację istnieje przepaść, chociaż z obu przypadkach słowa "wierzyć" można użyć. Dlatego w
  • Odpowiedz
Odróżnij wiarę opartą na racjonalnych przesłankach ("wierzę, że mój samolot doleci do celu, bo większość samolotów dolatuje do celu"


@KomosaBiala: To aby na pewno jest racjonalna przesłanka? Co mówi nam fakt, że dotychczas większość samolotów nie rozbiła się w kontekście tego, czy ten jeden konkretny tego nie zrobi?
  • Odpowiedz
To aby na pewno jest racjonalna przesłanka? Co mówi nam fakt, że dotychczas większość samolotów nie rozbiła się w kontekście tego, czy ten jeden konkretny tego nie zrobi?


@Turysta_Onanista: Mówi nam o prawdopodobieństwie. Gdy nie jesteśmy w stanie zdobyć wiedzy, a musimy podjąć decyzję, wiara oparta na prawdopodobieństwie jest zupełnie racjonalna - bardziej racjonalna, niż tkwienie w miejscu przez brak pewności.
  • Odpowiedz