Wpis z mikrobloga

Przypomniała mi się ta genialna zarzutka sprzed 6 lat:
https://www.wykop.pl/link/1350883/porownanie-czasu-przejazdu-koleja-w-roku-1912-i-dzis/

O co się rozchodziło? Otóż @zgredzio16 znalazł archiwalny rozkład pociągów z 1912 roku. Co tam wyczytał?
Ano, że pociąg odjeżdża z Gdańska o 6:15, a przyjeżdża do Warszawy o 11:07, a zatem czas podróży wynosi 4h52m, podczas gdy w 2012, gdy dodawano znalezisko, najszybszy pociąg na tej samej trasie jechał 5h12m.

A zatem prosty wniosek, przez 100 lat czas podróży pociągiem wzrósł.

Okej, co było takiego niezwykłego w tym znalezisku, spytacie. Ano to, że 400 osób wykopało znalezisko, zanim ktoś zauważył że w 1912 pociąg odjeżdżał o z Gdańska o 6:15 rano, a przyjeżdżał do Warszawy o 11:07 wieczorem (na nasze: 23:07; wtedy godziny podawano zawsze w systemie 12-godzinnym). Więc czas podróży wynosił nie 4h52m, tylko 16h52m.

Jakoś 400+ osobom nie zapaliła się lampka ostrzegawcza, że w czasach parowozów i jednotorowych linii, pociąg podróżujący między 2 zaborami, w dodatku o różnych rozstawach szyn, pokonywał taką trasę w 5 godzin.

Sponsorem zarzutki jest kakao owsiane Wedla. XD

#wykop #pkp #ciekawostki #historia #kolej
źródło: comment_oFRUKnMpRvROY2ssSmafpFjy3BnTD4Ff.jpg
  • 25
@InformacjaNieprawdziwaCCCLVIII: Ale co ciekawe te czasy odjazdów rosną dosyć równomiernie poza odjazdem z Marjenburga (Malborka) a Iłłowa (To chyba Iława?), gdzie nagle z 7.25 robi się 5.23, ale wciąż pogrubione (czyli rzekomo z 19.25 robi się 17.23). Pociąg stałby wtedy na granicy ~22 godziny? Czy ~10, gdyby tutaj był gdzieś błąd w tym pogrubieniu? Wtedy wciąż samej jazdy byłoby ok. 7-8h. Co z tym pogrubieniem cholera. Chyba nie umiem tego czytać.
Pociąg stałby wtedy na granicy ~22 godziny? Czy ~10, gdyby tutaj był gdzieś błąd w tym pogrubieniu?


@Pawu1on: stacją graniczną jest Mława, dlatego jest godzina między przyjazdem a odjazdem w tym mieście. Ale skąd to dziwne przesunięcie między malborkiem a Iławą, tego nie wiem. Może zmiana rozstawu kół i związany z tym dłuższy postój techniczny? Ale wtedy 22 godziny wydają się być przesadą, więc może jak piszesz błąd w pogrubieniu? Może
@efek: No tak, pogrubienie nie "przeskakuje" o północy, było tam napisane.
Więc odjazd z Marjenburga o 19.25 a z Iłłowa (czy tak się odmienia, i czy taką nazwę rzeczywiście nosiła wówczas Iława?) o 5.23. Zatem postój tam był w nocy, niecałe 10h (bo i droga między miejscowościami trochę zajęła, więc pewnie 9h przerwy). Czyli gdyby nie był potrzebny ten długi przestój, to z 16h52m trasy byłoby ok. 7h50m, co też nie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Jak jest pogrubione, to wtedy kury śpią ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@efek: ciekawe czemu już tak nie piszą ( ͡° ʖ̯ ͡°)

@InformacjaNieprawdziwaCCCLVIII: bo teraz kury się "produkuje" i kiedyś widziałem film z USA, gdzie trzymali kury non stop w ciemnościach, bo miały tylko rosnąć aby zakończyć swój żywot w KFC.. ale to inny temat.
Przypomniała mi się ta genialna zarzutka sprzed 6 lat:


@InformacjaNieprawdziwaCCCLVIII: moim zdaniem to nie była zarzutka (celowe i świadome wprowadzanie innych w błąd) ale po prostu pomyłka i nieświadomość (niewiedza) autora. Dowodzić temu mogą te komentarze (nie wiem czemu ale nie mogę dodać tu linka do nich więc rzucam screena):

cholera, ale wtopa, już więcej nie będę analizować rozkładów jazdy o godzinie 3 w nocy :<

Dodałem nowe znalezisko ze sprostowaniem:
źródło: comment_MS9AKFB7I2a7iXdmQWl1wBacIePPtRrP.jpg