Wpis z mikrobloga

Mirki, jest ktoś w stanie powiedzieć jakiego typu czujnika używa to urządzenie do wykrywania dotyku?
Działa to na takiej zasadzie:
1. Przykładamy dłonie na żółte pady - urządzenie wchodzi w stan gotowości
2. Puszczamy minimum jedną dłoń - urządzenie zaczyna odliczać czas
3. Znów przykładamy dłonie - urządzenie kończy odliczać czas
Chcę zrobić coś podobnego, tylko teraz jakiego typu to czujnik? Czas reakcji jest niemal natychmiastowy, nie jest to żaden przycisk typu tact switch. Jedyny filmik jaki zdołałem znaleźć z wnętrznościami urządzenia to ten https://www.youtube.com/watch?v=M31Sq_psqwA&t=48s jednak nie za wiele na nim widać, w miejscu tych dotykowych padów jest coś w rodzaju magnesu(?). A może to zwykły czujnik nacisku? Wołam też #kostkarubika bo może ktoś z ciekawości rozkręcał i wie coś na ten temat.
#elektronika
Pobierz
źródło: comment_4Hj8wqsoN4dPKHuFG8Qp84DVxJXIj4Ax.jpg
  • 16
@dktr: pojemnościowy na flatflexie moim zdaniem. Tanie pralki z dotykiem mają tak zrobione przyciski tylko są poprowadzone na jednej taśmie
@morsisko: a te metalowe cusie to pewnie obciążniki żeby dziadostwo nie latało po stole czy coś
@dktr: @Tymian: A jest jakaś szansa że znajdę to w rozsądnej cenie? Po szukaniu pod hasłem "czujnik pojemnościowy" ceny zaczynają się od ~100zł

@arcio1: Tak, byłem na tym forum i kojarzę ten projekt przez mgłę, ale wtedy kompletnie nie interesowałem się mikrokontrolerami i pokrewnymi rzeczami, więc nie przywiązywałem zbytniej uwagi do szczegółów technicznych, a z tego co widzę to forum jest już totalnie martwe, bez żadnego dostępnego archiwum

@
@morsisko: tego się nie kupuje, tylko projektuje pole dotykowe na pcb/folii i pisze soft na procka.
STM32 i Kinetis mają od razu biblioteki do tego

z FSR też może być problem wyregulowana, dokładności, zakresu
@Sihill_pl: Raczej nie będzie tańsze. Czujnik pojemnościowy to żadna filozofia. Dajesz dwie blaszki pod plastikiem, to tworzy kondensator. Puszczasz na to napięcie AC i mierzysz jaki płynie prąd. Przytykasz palec, pojemność wzrasta, prąd przez to też wzrasta - profit ( ͡ ͜ʖ ͡)