Wpis z mikrobloga

Męczy mnie ostatnio jedna myśl. Jeśli światło ma maksymalną prędkość to lecąc statkiem z duża prędkością i świecąc przed siebie powinnismy obserwować przesunięcie fali w stronę promieniowania UV. Wnioskując, możemy wyliczyć z jaka prędkością porusza się ziemia względem jakiegoś bezwzględnego środka wszechswiata czy coś w tym stylu badając przesunięcie fali rozchodzących się w różnych kierunkach na ziemi. Ofc wiem ze tak się nie da ale chce się dowiedzieć dlaczego. Ktoś wie?
#fizyka #rozkmina #nauka
  • 18
@bobberowiec: Prędkość światła jest bezwględna. Lecąc statkiem z dużą prędkością i świecąc przed siebie światłem, jego prędkość w stosunku do statku to nadal c. Prędkość światła nie zależy od układu odniesienia i zawsze wynosi c. Wynika to z szczególnej teorii względności.
@bobberowiec: Nie da się bo jak napisał @ember prędkość światła jest stała i bezwzględna od układu odniesienia.
To o czym myślisz to widmo spektroskopowe i w taki sposób zaobserwowaliśmy rozszerzanie się wszechświata, większość gwiazd emituje do nas częstotliwości światła przesunięte ku czerwieni.
@bobberowiec:

Ofc wiem ze tak się nie da ale chce się dowiedzieć dlaczego. Ktoś wie?


Da się. Można zmierzyć prędkość względem fotonów CMB, i umówić się że to "specjalny" układ odniesienia, w którym rozwiązanie równań ogólnej teorii względności jest łatwiejsze niż w innych. W tym układzie odniesienia Ziemua porusza się z prędkością 368 km/s.

Nie zmienia to faktu, że można też wybrać dowolny inny układ odniesienia i dalej używać tych samych
@young_he Efekt dopplera. Jak karetka jedzie do Ciebie to częstotliwość sygnału i fali dźwiękowiec się zwiększa przez co słyszymy ją głośniej. Gdyby jechała z prędkością dźwięku, fale dźwiękowe by jej nie wyprzedzały tworząc fale uderzeniowa. Po przejechaniu karetki 1m za ciebie wcale bus jej nie usłyszał. To samo jest z falami elektromagnetycznymi( np światłem) Znając normalna częstotliwość tego dźwięku jesteśmy w stanie określić karetka się oddala czy przybliża od danego miejsca. Możemy
@Neratin: ten punkt odniesienia dla którego prędkości ziemi jest taka jak podałeś to jest powiedzmy punkt 0,0,0? W którym wszystko się zaczęło? Już zadałem to pytanie komuś przed chwila ale widzę ze wiesz p czym mówisz wiec i Ciebie chciałbym zapytać. Statek wyrusza z ziemi z prędkością 0,5c i swieci do przodu. Czy te fotony poruszają się z prędkością 1,5c?
@ember: wiec jeśli ziemia się porusza to emitując promieniowanie z jednego miejsca na ziemi i badajac je z 4 stron świata możemy w stanie stwierdzić jak szybko ziemia się porusza i jeśli jest w tworze który krąży wookol „środka” wszechświata to jeszcze gdzie jest ten środek.
@bobberowiec: Dobra po ostatnim pytaniu zrozumiałem o co Ci chodzi i nie, nie da się tak. Nie istnieje "środek" wszechświata, ani bezwzględny układ odniesienia, ani bezwzględna prędkość - słynny eksperyment michelsona-morleya obalił teorię stacjonarnego eteru.

Wszystko jest względne, stąd teoria względności. Doppler shift występuje między źródłem a obserwatorem, jeśli żródło i obserwator względem siebie są statyczni to nie wystąpi, nawet jeśli w jakimś układzie odniesienia będą się poruszać z ogromną prędkością.
@bobberowiec:

ten punkt odniesienia dla którego prędkości ziemi jest taka jak podałeś to jest powiedzmy punkt 0,0,0? W którym wszystko się zaczęło?


Nie (albo tak, zależy jak na to patrzeć). W każdym punkcie wszechświata widać sferę CMB, z trochę różniącym się rozkładem temperatur, bo w każdym punkcie "wszystko się zaczęło".

Wszechświat był kiedyś bardzo gęsty i gorący wszędzie, potem jego gęstość i temperatura spadała, i 300 tys. lat po Wielkim