Wpis z mikrobloga

Jakiś czas temu zmieniłem OS na linuxa i wciąż walczę z konfiguracją pythona. Chciałem mieć najnowszą wersję, więc zrobiłem altinstall 3.7, ale nie mogłem zainstalować ani pip, ani innych modułów, bo wszystko było wrzucane do systemowego 3.6.5. Dziś przyjrzałem się wirtualnym środowiskom i zainstalowałem Pyenv według tego tutoriala, ale nie wiem jak z tego teraz korzystać (°° . Zainstalowałem wersję 3.7.0 przez pyenv i po wpisaniu w konsoli versions są dwie opcje do wyboru: system i 3.7.0. Jeżeli ustawię 3.7 na global to będą jakieś problemy? Jak mam to ustawić, żeby każdy nowy program korzystał z tej samej wersji i żebym mógł instalować nowe moduły w jednym miejscu? Na tym tutorialu gościu stworzył nowy folder, ustawił pyenv shell na wersję, która go interesowała, stworzył virtualenv, aktywował i zaczął instalować moduł. Jak to można wykorzystać w jakimś edytorze, np. geany? #python #naukaprogramowania
  • 11
@Griffith: pipenva uzywaj do tworzenia virtualenva, on sam wtedy Ci podepnie pythona którego chcesz. Wtedy jeżeli program np geany ma możliwość wybrania interpretera pythona, to wskazujesz ścieżke do pythona który jest w nowo utworzonym virtualenwie, zazwyczaj w 'jakaś_ścieżka/bin/python3'
@Griffith:
sposób bez pipenva
which python3.7 Sprawdzasz gdzie masz zainstalowanego pythona3.7
Wyświetli Ci się ścieżke do pythona 3.7, pewniei będzie coś podobnego do '/usr/bin/python3.7'

Wpisz virtualenv w konsoli, jeżeli nie wywaliło błędu że nie ma takiej biblioteki, to teraz podpinasz virtualenva z odpowiednim pythonem, ze ścieżką wziętą z poprzedniego kroku.

virtualenv --python=/usr/bin/python3.7 jakas/sciezka
w jakas/sciezka wpisz gdzie chcesz aby virtualenv sie stworzył

i teraz aktywujesz virtualenva, abyś mógł go używać i
@chester: @maledorak: Panowie, podpowiedzcie mi jeszcze jedną rzecz. Czy w folderze, w ktorym bede mial projekty, mam ustawić pyenv local na wersje z virtual environment? W Geany mam wstawić ścieżkę do pythona w VE - /home/kamil/.pyenv/versions/myenv3.7?