Wpis z mikrobloga

#norwegia #drogi #przepisydrogowe #emigracja

Dużo przemieszczam się po centrum Oslo. Jestem w Norwegi 4. tydzień. Nie mogę zrozumieć tutaj skrzyżowań. Nie ma oznaczeń kto ma ustąpić a kto nie. W takim przypadku działa zasada prawej ręki? Szczerze powiem, że przepuszczają kierowcy jak chcą. Jadąc np. tym samym skrzyżowaniem dzień po dniu, raz ustąpi mi z lewej strony raz z prawej.
Druga sytuacja. Chcąc wyjechać na drogę, powiedzmy z osiedla, pacjent ustępuje mi drogę. Odwróćmy sytuację. Jadę drogą z pierwszeństwem i nagle #!$%@? mi się na drogę Tesla... . Są jakieś obwiązujące zasady czy tj. tzw. kultura jazdy w Norwegii?

P.S. Rowerzyści to samobójcy w Norwegii ¯\_(ツ)_/¯
  • 17
  • Odpowiedz
Znak pierwszenstwa jest po skrzyzowaniu.


@bevegelsesmengde: w sumie to informacja o tym, że jesteś na drodze z pierwszeństwem jest tylko na początku dla tych co na nią wjeżdżają co jest dziwne bo wcześniej mają już informację, że muszą ustąpić pierwszeństwa. Logiczniejsze jest powtórzenie znaku przed krzyżówką gdyż można stracić orientację zwłaszcza gdy droga jest długa.
  • Odpowiedz
@tarzan_szczepan:
Tam często mają znak "Droga z pierwszeństwem" na początku lub w środku drogi a nie przed skrzyżowaniem. Musisz zwracać na nie uwagę. Plus jest taki, że mają może 20% znaków co u nas, więc to nie jest trudne.

Z drugiej strony być może idea jaka stoi za takim stawianiem tego znaku jest wzmożenie ostrożności u kierowcy. Kierowca nie widząc znaku i niepamiętając czy ma pierwszeństwo zwolni i będzie bezpieczniej.
  • Odpowiedz
  • 0
@janekplaskacz

Z drugiej strony być może idea jaka stoi za takim stawianiem tego znaku jest wzmożenie ostrożności u kierowcy. Kierowca nie widząc znaku i niepamiętając czy ma pierwszeństwo zwolni i będzie bezpieczniej.


Chyba jest tak jak mówisz. U mnie znaki ustąp pierwszeństwa są ustawione tak daleko od skrzyżowania, że jadąc w zabudowanym nie jesteś w stanie zobaczyć czy droga z prawej jest podporządkowana czy masz zastosować zasadę prawej ręki. W efekcie zwalniasz.
  • Odpowiedz
@bevegelsesmengde:

Tak wiec dostajesz informacje o tym ze wjezdzasz na droge z ppierwszenstwem


Tylko, że pod względem praktycznym ta informacja jest ci kompletnie niepotrzebna aż do pierwszego skrzyżowania. Pierwsze miejsce, gdzie potrzebujesz tej informacji to właśnie skrzyżowanie. A na następnej drodze też trzeba postawić ten znak, bo mogą na drogę wjechać z podporządkowanej.
  • Odpowiedz
Tak wiec dostajesz informacje o tym ze wjezdzasz na droge z ppierwszenstwem


@bevegelsesmengde: tylko, że taką informację już masz w momencie jak mijasz na przykład znak "ustąp pierwszeństwa" wyjeżdżając z drogi podporządkowanej.
  • Odpowiedz
@tarzan_szczepan: nie rowerzyści tylko pedaliści bo na miano rowerzysty to tu może garstka się nadaje. Na większości skrzyżowań reguła prawej ręki ale jak jest korek to raczej na przekładkę się puszczają... jak wymusza tesla (ma znak ustąp albo na skrzyżowaniu równorzędnym jest z lewej) to wal... kupisz sobie nowe dwa auta w Polsce za odszkodowanie z Norwegii.
Co wy ściemniacie. Jeżeli skrzyżowanie nie jest równorzędne to jest oznaczone znakiem ustępu
  • Odpowiedz