Wpis z mikrobloga

Najczęściej przywoływanym przez Was postulatem na naszych spotkaniach w całej Polsce jest rozdział państwa od kościoła.

Tymczasem, kolejne polskie rządy od lat zacieśniają więź łączącą te dwie sfery. Przykładem jest Fundusz Kościelny - miliony złotych, które kolejne rządy przekazują kościelnym hierarchom z naszych pieniędzy. Od 2011 r. PO i PiS stopniowo go powiększały.

Kościół katolicki w Polsce jest dość bogaty, by utrzymać się samemu!


Źródło

#neuropa #4konserwy #biedron #biedron2020 #kosciol #religia #kler #wiara #ateizm #gimboateizm #polska #konkordat #funduszkoscielny #pieniadze #katolicyzm #chrzescijanstwo #polityka
Tom_Ja - > Najczęściej przywoływanym przez Was postulatem na naszych spotkaniach w ca...

źródło: comment_A3GY0lfTIr9E2cOmONmvI3Z5Z0lQxP5F.jpg

Pobierz
  • 2
@Tom_Ja: Do tej kalkulacji należało by dodać jeszcze:
- koszty utrzymania religii w szkołach
- koszty utrzymania kapelanów i kaplic w różnych publicznych instytucjach
- seminaria duchowne, ile na to idzie kasy ?
- państwowe darowizny bezpośrednie i pośrednie dla kościoła. Tu kawałek ziemi, tam świątynia opaczności, tutaj samorząd daje kasę na caritas itp itd

Do zbadania:
- Ile księżą dostają emerytury a ile płącą (czy w ogóle płacą) składek emerytalnych
@PDCCH: @Tom_Ja: dokładnie, fundusz to tylko kropelka transferów dla organizacji z Watykanu

Cytat za @xandra:
Na "katolickie" przytułki, domy samotnych matek i domy starców płacimy my, z naszych podatków, i na domy starców dla księży i zakonnic też - dane w milionach złotych:
- zwolnienie kościelnych osób prawnych z podatków od nieruchomości, spadków, darowizn oraz od czynności cywilnoprawnych – 1 500
- nauczanie religii w szkołach – 1 132