Wpis z mikrobloga

Mirksony i Mirksonki

Moja siostra miała pogrzaną akcje:
1.Jechała autem i przy sygnalizowanym manewrze skrętu w prawo młody gościu przypieprzył w nią ze spora prędkościa w tył (zagapił się czy kij wie co)
2. Zajechali i typ chciał się dogadać (jechał on z dwiema albo trzema dziewczynami), a że w rozmowie był 'dziwny' to moja siostra mówi, że dzwoni na policje.
3. w tym samym czasie z auta wysiadła jedna z dziewczyn i zaczeła płakać na chodniku
4. w momencie w którym moja siostra mówi, że dzwoni na policje typ krzyczy 'wsiadaj s---------y' i ww. dziewczyna wsiadła i odjechali
5. Moja siostra w tym momencie zdążyła zrobić zdjęcie im i auta z widoczną tablicą rejestracyjną
6. Czekanie na przyjazd policji 2h (pominę szczegóły, że w tym czasie siostra źle się czułą, bolała ją głowa i czułą chlupanie w uchu)
7. Po przyjezdzie policja sporządziła notatkę, w której było zaznaczone, że sprawca uciekł i mówili, że to gruba sprawa będzie i żeby sobie spokojnie na pogotowie jechała a oni się z nią skontaktują w dalszej procedurze. Mają na to 30 dni chyba
8. Siostra w tym czasie chorobowe, latanie po specjalistach. Przy końcu 30 dni poszła na policje bo sami nie dawali znaku życia
9. Okazało się, że sprawa została zamknięta - gościa zlokalizowali i przyjął mandat i po problemie.
10. Siostra zrobiła lekka awanture, że jak zamknięta, że chce notatkę urzędową zgodna z prawdą (w tamtej było tylko, że był wypadek gość przyjoł mandat - ani słowa o ucieczce)
11. Wydział Ruchu Drogowego powiedział, że przekaże sprawę do Wydziału Dochodzeniowego, bo to oni prowadzili sprawę (więc dlaczego notatkę policyjna sporządził wydział ruchu drogowego?!), ale pewne będzie wzywana na przesłuchanie (z dokumentacją medyczną), ponieważ jak uszczerbek był powyżej 7 dni to jest przestępstwo a nie wykroczenie (więc sprawa w sądzie).
12. Dzisiaj siostra otrzymała pismo, że typ dostał 250 zł mandatu za wykroczenie, i że sprawy nie kierują do sądu (nadal bez przesłuchania, bez udowodnienia uszczerbku na zdrowiu itp)

Pytanie do ekspertów czy wszystko tutaj przebiegło zgodnie z procedurami ? Jak to wszystko rozegrać ? Siostra ma spotkanie z prawnikiem w tym tygodniu, ale dobrze poznać opinie z innej strony. Teraz ma multum latania po lekarzach + rehabiltacja.

#prawo #pytanie #pytaniedoeksperta #policja #wypadek
  • 24
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

skręcony kręgosłup szyjny, przepuklina kręgosłupa szyjnego, uszkodzone nerwy (drętwienie prawej ręki, niedosłuch).


@szklarnik: z tego co na szybko doczytałem, to akurat skręcenie kręgosłupa szyjnego jest różnie opiniowane, w zależności od współistniejących z nim urazów (między innymi właśnie uszkodzeń nerwów).
TUTAJ masz link do fachowego artykułu na ten temat.

W pierwszym "z brzegu" orzeczeniu sądu karnego, jakie znalazłem, uznano, że są to obrażenia naruszające czynności narządów ciała na okres powyżej 7
  • Odpowiedz
@szklarnik: No czyli policja będzie prowadzić postępowanie za spowodowanie wypadku, możliwe że sąd będzie powoływał też biegłego żeby ocenić stan zdrowia siostry, błędem policjantów od początku było że nie wezwali pogotowia jeżeli siostra mówiła im że się źle czuje i że nie zrobili od początku tego pod wypadek
  • Odpowiedz
Fakt bycia na L4 nie jest jednoznaczny ze średnim uszczerbkiem na zdrowiu (okres obrażeń powyżej 7 dni czyli np. złamanie) a dopiero wtedy jest to przestępstwo, wcześniej wykroczenie


@Kezcliw: To zawsze jest wykroczenie, nawet szarpnięcie jest przestępstwem. Czas rozstroju ciała decyduje za to czy to będzie prywatnoskaragowe czy publicznoskargowe (musisz sam wszystko zrobić czy sprawą zajmuje się prokurator).
  • Odpowiedz