Wpis z mikrobloga

Mirksony i Mirksonki

Moja siostra miała pogrzaną akcje:
1.Jechała autem i przy sygnalizowanym manewrze skrętu w prawo młody gościu przypieprzył w nią ze spora prędkościa w tył (zagapił się czy kij wie co)
2. Zajechali i typ chciał się dogadać (jechał on z dwiema albo trzema dziewczynami), a że w rozmowie był 'dziwny' to moja siostra mówi, że dzwoni na policje.
3. w tym samym czasie z auta wysiadła jedna z dziewczyn i zaczeła płakać na chodniku
4. w momencie w którym moja siostra mówi, że dzwoni na policje typ krzyczy 'wsiadaj s---------y' i ww. dziewczyna wsiadła i odjechali
5. Moja siostra w tym momencie zdążyła zrobić zdjęcie im i auta z widoczną tablicą rejestracyjną
6. Czekanie na przyjazd policji 2h (pominę szczegóły, że w tym czasie siostra źle się czułą, bolała ją głowa i czułą chlupanie w uchu)
7. Po przyjezdzie policja sporządziła notatkę, w której było zaznaczone, że sprawca uciekł i mówili, że to gruba sprawa będzie i żeby sobie spokojnie na pogotowie jechała a oni się z nią skontaktują w dalszej procedurze. Mają na to 30 dni chyba
8. Siostra w tym czasie chorobowe, latanie po specjalistach. Przy końcu 30 dni poszła na policje bo sami nie dawali znaku życia
9. Okazało się, że sprawa została zamknięta - gościa zlokalizowali i przyjął mandat i po problemie.
10. Siostra zrobiła lekka awanture, że jak zamknięta, że chce notatkę urzędową zgodna z prawdą (w tamtej było tylko, że był wypadek gość przyjoł mandat - ani słowa o ucieczce)
11. Wydział Ruchu Drogowego powiedział, że przekaże sprawę do Wydziału Dochodzeniowego, bo to oni prowadzili sprawę (więc dlaczego notatkę policyjna sporządził wydział ruchu drogowego?!), ale pewne będzie wzywana na przesłuchanie (z dokumentacją medyczną), ponieważ jak uszczerbek był powyżej 7 dni to jest przestępstwo a nie wykroczenie (więc sprawa w sądzie).
12. Dzisiaj siostra otrzymała pismo, że typ dostał 250 zł mandatu za wykroczenie, i że sprawy nie kierują do sądu (nadal bez przesłuchania, bez udowodnienia uszczerbku na zdrowiu itp)

Pytanie do ekspertów czy wszystko tutaj przebiegło zgodnie z procedurami ? Jak to wszystko rozegrać ? Siostra ma spotkanie z prawnikiem w tym tygodniu, ale dobrze poznać opinie z innej strony. Teraz ma multum latania po lekarzach + rehabiltacja.

#prawo #pytanie #pytaniedoeksperta #policja #wypadek
  • 24
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@szklarnik: postępowanie o wykroczenie nie wyklucza postępowania karnego (o przestępstwo). Niech siostra złoży pisemne zawiadomienie o przestępstwie do właściwej prokuratury. Do zawiadomienia niech dołączy kopię dokumentacji medycznej.

9. Okazało się, że sprawa została zamknięta - gościa zlokalizowali i przyjął mandat i po problemie.


Jak już pisałem, to że przyjął mandat za wykroczenie nie wyklucza możliwości przeprowadzenia o przestępstwo. Pod warunkiem, ze siostra odniosła co najmniej obrażenia tzw. "średnie". Jeśli możesz to napisz dokładnie jakie obrażenia u niej stwierdzono, bo wbrew powszechnej opinii okres leczenia lub hospitalizacji nie jest równoznaczny z tym, że obrażenia są "powyżej lub poniżej dni
  • Odpowiedz
Jak to wszystko rozegrać ?


@szklarnik: Iść na policję z protokołem z obdukcji (czy innym papierem od lekarza stwierdzającym obrażenia) i powiedzieć że popełniono przestępstwo Art. 177. § 1 w którym Twoja siostra została poszkodowana.

W razie gdyby na policji się nie udało, to złożyć doniesienie do
  • Odpowiedz
to zakwalifikowali sprawę jako kolizję.


@hellfirehe: czyli, że co jakis typ ucieka z miejsca wypadku w niewiadomym stanie i pozostawia osobę poszkodowaną bez opieki i dostaje za to 250cbln?
  • Odpowiedz
czyli, że co jakis typ ucieka z miejsca wypadku w niewiadomym stanie i pozostawia osobę poszkodowaną bez opieki i dostaje za to 250cbln?


@piastun: do zaistnienia przestępstwa spowodowania wypadku drogowego koniecznym jest aby co najmniej jedna osoba, inna niż sprawca odniosła co najmniej tzw. obrażenia "średnie". Dopiero w takich wypadku ucieczka z miejsca zdarzenia zaostrza grożącą odpowiedzialność karną (górna granica kary zwiększona jest o połowę). Jeśli takich obrażeń nie ma,
  • Odpowiedz
czyli, że co jakis typ ucieka z miejsca wypadku w niewiadomym stanie i pozostawia osobę poszkodowaną bez opieki i dostaje za to 250cbln?


@piastun:
Tu są dwa tematy.

Jeśli zdarzenie okaże się wypadkiem z ofiarą (osobą ranną), to jest to przestępstwo, a ucieczka powoduje podniesienie kary o 50%
  • Odpowiedz
@szklarnik: Pierwsza rzecz: czekała 2 godziny na policję bo to była kolizja i są bardziej priorytetowe rzeczy a ilość policjantów jest ograniczona, jak się źle czuła to trzeba wezwać pogotowie. Dwa, ruch drogowy sporządził notatkę na kolizję, potem ktoś dostał do realizacji żeby zlokalizować gościa i mu wlepić mandat, albo po zlokalizowaniu wykroczeniowiec wezwał go do siebie i u siebie wystawił mandat od 220 do 500 zł, dobie protestu policji
  • Odpowiedz
@Kezcliw: z ciekawości zapytam: informujecie uczestników kolizji z "lekkimi" obrażeniami i możliwości skierowania "prywatki" z art. 157 par. 3 k.k. w zw. z art. 157 par. 2 k.k. ?
  • Odpowiedz
@IgorK: Szczerze to nie spotkałem się z czymś takim ale ja jestem patrolowcem, ogólnie pierwsze co pytam to czy wszyscy dobrze się czują, jak nikomu nic nie jest to robię kolizje normalnie, jak coś komuś dolega to wzywam karetkę oni w 90 % zabierają do szpitala żeby mieć krytą dupe i wtedy wzywam ruch drogowy i oni robią papiery na wypadek. U mnie patrolówka ogarnia wszystkie kolizje w swoich rejonach
  • Odpowiedz
@Kezcliw: głowy nie dam, bo na wypadki, to tylko śmiertelne jeżdżę ale kolizje u nas chyba robi WRD i przekazuje potem ewentualnie kwity do Prewencji, jak klient mandatu nie przyjmie.
  • Odpowiedz
@IgorK: Zależy od jednostki i od naczelka WRD, u mnie oni są od walenia kwitów a w czasie gdy zrobią kolizję i wystawią mandat mogą wystawić 10 kwitów za prędkość stojąc z suszarką i dlatego kolizjami zajmuje się OPI, u mnie są jaja do tego stopnia że ruch drogowy pracuje do 24 i od 24 do 5 rano nie ma żadnego patrolu RD i jak coś się wydarzy to patrol
  • Odpowiedz
i jak coś się wydarzy to patrol zabezpiecza miejsce wypadku do 5 aż się nie odprawią.


@Kezcliw: tylko nie mów, że trup leży na szosie 5 godzin i czeka aż się "ruchacze" odprawią ;-)
  • Odpowiedz
@IgorK: Teoretycznie to kończący o 24 mają dyżur domowy do 3 a od 3 mają dyżur zaczynający o 5, więc teoretycznie na trupa ktoś powinien kiedyś tam przyjechać no ale mówię w teorii bo w rzeczywistości najwyżej ktoś przyjedzie o 4 zamiast o 5.
  • Odpowiedz
w teorii bo w rzeczywistości najwyżej ktoś przyjedzie o 4 zamiast o 5.


@Kezcliw: i żaden dziennikarz o tym jeszcze nie napisał? :-D U nas kiedyś była afera jak lokalna DK była 2 godziny zablokowana, bo prokurator czekał na medyka sądowego.
  • Odpowiedz
@IgorK: Moją jednostkę w ogóle media omijają szerokim łukiem, może to i dobrze w sumie. W każdym razie ja też nie mogę zrozumieć jak RD może nie być w nocy, w nocy na cały powiat są 4 patrole OPI (ostatnio już nawet 3) i dyżurni wyrywają sobie włosy z głowy jak takimi siłami ogarnąć rejon, a spróbuj kogoś zatrzymać w nocy to dyżurny cie z-----e bo patrolu nie ma.
  • Odpowiedz
@IgorK: @hellfirehe: Co do uszczerbku to skręcony kręgosłup szyjny, przepuklina kręgosłupa szyjnego, uszkodzone nerwy (drętwienie prawej ręki, niedosłuch). Najgorsze, że nie te uszkodzenie słuchu jest bardzo ciężko stwierdzić, że jest bezpośrednia konsekwancja wypadku (a nie jest lekkie). Pierwszej notatki siostra nie przyjęła, bo nie było wzmianki, że sprawca uciekł i mówiła na policji (WDR) jakie ma obrażenia i mówili, że będzie wzywana do dochodzeniowki na przesłuchanie gdzie będzie
  • Odpowiedz