Wpis z mikrobloga

Gdy w latach trzydziestych socjalizm niemiecki stworzył koncepcje socjalistycznego nadczłowieka przyszłości (drapieżnika, który stoi na szczycie drabiny pokarmowej, gdzie swój dobrobyt zawdzięcza wyzyskowi ras niższych) w ZSRR powstała alternatywna koncepcja nadczłowieka socjalistycznego: homo sovieticus.
Komuniści zauważyli, ze najsłabszym elementem komunizmu jest sam człowiek, który zawsze egoistycznie przekłada własny interes nad interes kolektywu. Postanowiono więc tak zmienić ustrój, aby ten wymusiłby zmiany ewolucyjne w zachowaniu ludzkim i wprowadził ludzkość na wyższy szczebel ewolucji przekształcając go w Homo Sovieticusa. Swoją drogą, jak bardzo trzeba być zuchwałym, aby usiłować dostosować ludzi na poziomie ewolucyjnym do systemu, zamiast system dostosowywać do ludzi? Efekt eksperymentu był taki, że promowane były jednostki nie te które zachowywały się zgodnie z życzeniem socjalistów, lecz te, które potrafiły wykorzystać system dla własnych korzyści. Tym samym zapowiadany człowiek radziecki stał się człowiekiem pełnym negatywnych cech, z czego najważniejsze to egocentryzm, marazm i zawiść. Cechy te pozwalały na uzyskiwanie większych korzyści w systemie komunistycznym, ale stały się niepotrzebne i uciążliwe po transformacji ustrojowej.


Cechy homo sovieticus ( polskimi odpowiednikami są: buractwo, januszowanie, polska cebula). Im więcej ich posiadasz tym bardziej jesteś zdegradowaną osobą przez socjalizm.

- Podporządkowanie polityczne. Człowiek sowiecki bezkrytycznie podchodzi do władzy, lub w systemie wielopartyjnym, partii, którą sobie upodobał. Biernie przyjmuje wszelkie negatywne działania władzy ograniczając się najwyżej do krótkotrwałego narzekania, jeśli stoi za tym partia przez niego znienawidzona. Wyjątkiem są ludzie z powiązaniami politycznymi. Ci wówczas reagują bardzo agresywnie na działania partii wrogiej, oraz wobec atak na partię z którą są powiązani, albo dzięki którym mają przywileje. Przykłady:


- Brak samodzielnego myślenia - cecha powiązana z podporządkowaniem politycznym i brakiem dociekliwości.Homo Sovieticus nie zastanawia się nad powodem stanu faktycznego. Dlaczego zarabiam mało? Bo mi mało płaci ten sknera dyrektor. Nie są stawiane kolejne pytania dlaczego dyrektor mało płaci. Pierwsza odpowiedź zawsze jest wystarczająca i nie wymaga głębszej analizy. Z tego też powodu często wystarcza odpowiedź która padnie przed pytaniem. Jeśli rząd powie, że dzięki dotacją UE Polacy stają się zamożniejsi, albo, że UE podziwia polski rząd, to homo sovieticus przyjmie tą informację bez refleksji, pod warunkiem, że nie mówi tego wroga mu partia. Wówczas z automatu to odrzuci, nie zw względu na treść, lecz jej pochodzenie.

- Niezdolność do odpowiedzialności - Człowiek sowiecki unika odpowiedzialności, a jako, że odpowiedzialność jest nieodłącznym elementem wolności (nie ma wolności bez odpowiedzialności), są gotowi z niej zrezygnować, nawet jeśli twierdzą, że bardzo wolności pragną. Jednocześnie ich definicja wolności jest wypaczona i odnosi się do "wolności negatywnej", a nie "wolności pozytywnej"
Innym skutkiem tej cechy jest "kłamanie w żywe oczy" w związku z popełnionym czynem nawet w sprawach błahych, kiedy małe jest prawdopodobieństwo wystąpienia negatywnych konsekwencji Przykłady:


- Cwaniactwo i krętactwo - a bardziej naukowo koniunkturalizm


i oportunizm.


Efektem tej cechy jest oszukiwanie innych, oraz wybiórcza moralność, czyli podwójne standardy moralne, a wiec i hipokryzja. Skrytykuję sąsiada, który wywalił śmieć na ulicę, ale samemu nic złego nie widzę w tym gdy samemu tak zrobię. Mało tego, usprawiedliwię się wręcz tym, że skoro on tak zrobił, to i ja tak mogę.
Przykład:


- Marazm - człowiek sowiecki wegetuje. Nie dąży do zmiany faktycznego stanu swojego życia, nawet jeśli dostanie taką możliwość. "Jest chu#owo, ale stabilnie". Jest nie tylko przekonany o nieskuteczności swojego działania, ale również boi się, że zmieniona rzeczywistość okaże się dla niego mniej korzystna. Często również uważa, że włożony wysiłek w działanie, będzie nieadekwatny do zysków. Przykład:


- Kolesiostwo - wzajemne popieranie się ludzi powiązanych ze sobą zażyłością, jakimiś układami w celu osiągnięcia pewnych korzyści, najczęściej zdobywanych w sposób nieuczciwy. Taka postawa oczekiwania że „ktoś coś załatwi”, jest powszechna wśród homo soviticus. Takie załatwialstwo jest otrzymywaniem przywileju kosztem innych. Przykład:


- Brak godności - honor i zasady są dla frajerów. Homo sovieticusowi nie przeszkadza, że musi iść i prosić się do urzędu pomocy socjalnej, aby dostać własne pieniądze, które zabrano mu w podatkach. I jeszcze musi ważyć ostrożnie słowa, bo jeszcze Garzyna z okienka poczuje się urażona i odrzuci nasz wniosek. Nie ma też nic przeciwko, aby prosić się urzędnika o pozwolenie na wycięcie własnego drzewa, czy zbudowania altanki na trawniku. Akceptuje to, że szef bez powodu nie wypłacił mu premii, albo kazał na kolanach szmatą myć podłogę, mimo, że jest od tego firma z profesjonalnym sprzętem.

- Brak poszanowania dla wspólnej własności i skłonność do drobnych kradzieży w miejscu pracy, zarówno dla użytku osobistego jak i dla zysku. Na tym magazynie jest dużo czekolad. Nic się nie stanie, jak zabiorę sobie kilka dziennie. Ktoś zostawił kubek na stołówce? No trudno, znalezione nie kradzione. Kiedy sam zostajesz ...

- Obojętność na wyniki własnej pracy. "Tak trzeba robić, aby zarobić, a się nie narobić". "Czy się stoi, czy się leży, 500 złotych się należy". "Oni udają, że nam płacą, a my udajemy, że pracujemy". Homo sovieticus nie przykłada się do pracy i nie zależy mu zbytnio na rozwoju zawodowym.

- Zawiść - uczucie znacznie silniejsze niż zazdrość, polegające na odczuwaniu silnej niechęci lub wrogości w stosunku do osoby, której czegoś się zazdrości.Zawiść może występować w sytuacjach, gdy osobiste cechy, posiadane przedmioty lub osiągnięcia nie dorównują ich poziomowi/jakości u innych osób. W komunizmie każdy miał mieć po równo, a kto nie miał, ten pewnie miał lepsze układy i więcej kradł od innych.

Jakie cechy jeszcze uważacie za typowe dla Homo Sovieticusa?

#homosovieticus #gruparatowaniapoziomu #bekazsocjalistow #zsrr #polak #pytanie #ankieta #4konserwy

Ile z opisanych cech spostrzegłeś u siebie w choć drobnym stopniu?

  • 9-10 14.0% (7)
  • 8 2.0% (1)
  • 7 0% (0)
  • 6 0% (0)
  • 5 0% (0)
  • 4 2.0% (1)
  • 3 6.0% (3)
  • 2 14.0% (7)
  • 1 12.0% (6)
  • 0. - Jestem idealny, nie to co sąsiad. 50.0% (25)

Oddanych głosów: 50

  • 3