Wpis z mikrobloga

eh strasznie mnie dołuje rzeczywistość, możesz poświęcić 6 lat na studia, rok na staż podyplomowy, 5 lat na specializację, 4 na doktorat, znać temat od każdej strony a i tak człowiek mający ostatnią styczność z biologią będzie się kłócił że mężczyzna to tylko XY a kobieta XX i zarzucał ci brak wiedzy biologicznej; chyba nigdy to się nie zmieni na lepsze skoro takie rzeczy dzieją się nawet na polskiej grupce LGBT (która powinna się nazywać LG bo transfobia tam to codzienność a biseksualizm wg. nich nie istnieje) #gorzkiezale #lgbt
  • 50
  • Odpowiedz
@valhander: nie ma żadnego kryterium które jest w stanie ze 100% pewnością określić płeć, to znaczy można na podstawie np MR określić z określonym prawdopodobieństwem jaka to jest płeć, ale nie ma żadnej rzeczy na podstawie której możesz spojrzeć i stwierdzić z całą pewnością "o, to jest kobieta" albo "o, to jest mężczyzna"; warto dodać że w przypadku osób transpłciowych te wykładniki mózgowe są bliższe płci z którą się identyfikują
  • Odpowiedz
@waldenstrom: hm sorry ale troche nie ogarniam bo mowisz jakby to byla w pewnym sensie losowa sprawa, a z czegos przeciez to musi wynikac. Skoro w DNA widzimy kolor wlosow(?) to jak mozemy nie odczytac plci?
  • Odpowiedz
@valhander: normalnie, sprawa płci jest dużo bardziej zawiła niż koloru włosów, biorą w tym udział setki genów, nawet takie rzeczy z dupy jak geny związane z metabolizmem leków w wątrobie
  • Odpowiedz
@waldenstrom: to z punktu widzenia ewolucji to ostry blad ze 1, 2 i 3 rzedne cechy plciowe rozwina sie zgodnie w jedna strone a reszta (?) nie.

Jaka jest zatem Twoja opinia na temat trendu na zachodzie by wychowywac dzieci gender-neutral? Czy to nie jest branie pod uwage bardzo rzadkiej sytuacji patologicznej i w zwiazku z tym (zgodnie z rachunkiem prawdopodobienstwa) szkodzenie dziecku?
  • Odpowiedz
@valhander:

to z punktu widzenia ewolucji to ostry blad ze 1, 2 i 3 rzedne cechy plciowe rozwina sie zgodnie w jedna strone a reszta (?) nie.

ale przecież są warianty rozwoju 1-rzędowych cech jak u jednej płci a 2 i 3 rzędowych jak u drugiej; ba - są warianty rozwoju 1 i 2 jak u jednej a 3- jak u drugiej

Czy to nie jest branie pod uwage bardzo
  • Odpowiedz
@waldenstrom:
Oczywiscie rozumiem ze zasadniczo czlowiek moze sie urodzic bez reki, nie o tym mowie. Mowie o sytuacji gdy ktos na pierwszy rzut oka wyglada jak facet a czuje sie kobieta. To jest IMO bardzo dziwna i w gruncie rzeczy ciekawa anomalia ze mozg moze rozwinac sie w takim oderwaniu od reszty ciala.

Argumentem za gender neutral jest wlasnie to zeby na sile nie wtlaczac kogos w ramy plci do
  • Odpowiedz
@valhander:nie interesowałem się nigdy tematem takiego wychowania więc się nie wypowiem, ale w tak skomplikowanych sprawach tzw. zdrowy rozsądek bardzo często zawodzi i okazuje się niezgodny z rzeczywistością
  • Odpowiedz
@waldenstrom: mimo pozorow neutralnosci (bo gdzie badania[sic], bo zdrowy rozsadek zawodzi) sugerujesz jednak ze moze dzieci powinny byc wychowywane bez wsparcia tozsamosci plciowej. Interesujace.

Jezeli chodzi o Twoj pierwszy post to jest to bardziej kwestia nomenklatury. Albo przestaniemy w ogole uzywac okreslen 'kobieta' i 'mezczyzna' albo zaczniemy mowic ze mezczyzna urodzil dziecko (bo osoba identyfikujaca sie jako facet moze miec biologiczna zdolnosc do rodzenia dzieci). Nie wiem ktora opcje uwazasz
  • Odpowiedz
@valhander:

mimo pozorow neutralnosci (bo gdzie badania[sic], bo zdrowy rozsadek zawodzi) sugerujesz jednak ze moze dzieci powinny byc wychowywane bez wsparcia tozsamosci plciowej. Interesujace.

nie, ja po prostu pokazuję że twoja argumentacja jest bardzo słaba, nie wiem czy powinny być czy nie
  • Odpowiedz
@valhander:

W odpowiedzi jestes wymijajcy

w jaki sposób odpowiedź "nie wiem bo nie interesowałem się temat" jest wymijająca? twoim zdaniem bez jakiegokolwiek researchu powinienem stwierdzić tak lub nie?

atakujesz mnie i pokazujesz
  • Odpowiedz
@SextusStultus: zgadzam się że płeć psychiczna to coś co można olać, bo w gruncie rzeczy tożsamość płciowa osób transpłciowych to w rzeczywistości ich płeć biologiczna; zamiast intersex dajmy nonbinary i będzie lepiej chociaż w rzeczywistości najbardziej racjonalne jest traktowanie płci jako spektrum
  • Odpowiedz
@waldenstrom: Według obecnej nauki intersex nie jest jedną z trzech opcji. Jest to efekt niepożądany, dlatego koryguje się płeć do pozostałych dwóch, podstawowych.
Ludzie to nie ślimaki i natura przewidziała tylko 2 płcie xd. Pozostałe są uznawane za "błąd w systemie, przyrodzie".
  • Odpowiedz
@waldenstrom: Płeć biologiczną nie można identyfikować na podstawie psychicznej. Jest to coś na co nie mamy wpływu. Przecież nikt nie miał wpływu na to, czy urodził się samcem czy samicą.

Tak, błędem w przyrodzie, czymś niecodziennym, odbierającym od powszechnej normy.
Gdyby przyroda chciała by ludzka płeć była płynna to bylibyśmy wszyscy obojnakami od razu przy urodzeniu jak ślimaki xd.
  • Odpowiedz