Wpis z mikrobloga

Domyślam się co czeka mnie w komentarzach, więc uprzedzam - kraje dobrobytu radzące sobie z tymi problemami dalekie są od neoliberalnego doktrynerstwa. Bo wiecie - gdy libertariańskie kuce szkalują Szwecję to wtedy tam jest socjalizm. Natomiast gdy poda się przykłady sukcesów tego państwa - wtedy to oczywiście wielka zasługa kapitalizmu xD A mówimy tu o I świecie - w biednych krajach kapitalizm sobie z tymi sprawami kompletnie nie radzi.

#antykapitalizm - obserwujcie, wbiliśmy już setkę! Razem rozbijemy prawicowy monopol na wykopie!
#neuropa #socdem #socjalizm #anarchizm #lewackalogika #bekazlibertarian #bekazkorwina #bekazprawakow #kapitalizm #wolnyrynek #lewackihumor #szwecja
3.....0 - Domyślam się co czeka mnie w komentarzach, więc uprzedzam - kraje dobrobytu...

źródło: comment_UxdBDhRK2IWSAVFeN8U8wfx45cGeczfF.jpg

Pobierz
  • 47
  • Odpowiedz
@3n3bl0: To czym pisalem wczesniej, czyli:

ak zmienial PKB per capita mierzony sila nabywcza(zalezy w duzej mierze od wzrostu produktywnosci). Potem mozesz zadac sobie pytanie ktore kraje zanotowaly najwiekszy skok procentowy.

I jeszcze o którym fragmencie książki mówiłeś?


Nie pamietam w ktorym miejscu to sie dokladnie znajduje, bo czytalem pare lat temu. Ale pewnie da sie znalezc po spisie tresci.
  • Odpowiedz
@3n3bl0: typie ale zdajesz sobie w ogóle sprawę czym jest wolny rynek i kapitalizm? Wiesz że taka Norwegią ma wysoki wskaźnik wolności gospodarczej? Ma gospodarkę wolnorynkową, szanuje dobra prywatne itd?
Socjalistycznych gospodarek już praktycznie nie ma. Odeszły wraz z rozpadem ZSSR
  • Odpowiedz
@3n3bl0: czyli jeżeli debil ci powie że 2+2=5, to ty możesz bezkrytycznie mówić, że 5-2=2??
Szwecja jest krajem o gospodarce wolnorynkowej z wysokimi podatkami i redystrybucją dóbr.
  • Odpowiedz
@3n3bl0: Alez oczywiscie, ze nie. Ale zdecydowanie bardziej liberalne od ich odpowiednikow i to wystarczylo do spowodowania ogromnych roznic.

Ja postoluje poglad, ze jesli znormalizujemy o inne czynnik, to im bardziej liberalne gospodarczo(zreszta spolecznie tez, jest slowo liberalne oznacza tu wolnosc) tym lepiej.
  • Odpowiedz
@3n3bl0: no i co z tego? Nawet jak będzie i 100% to wciąż będą mieli gospodarkę kapitalistyczną, do czasu aż nie przetransformują jej na gospodarkę socjalistyczną. A tego nie zrobią jeszcze dłuuuugo
  • Odpowiedz
@3n3bl0: Sceptyczne podejscie zawsze na propsie. Mozesz zaczac je uzasadniac od tego dlaczego w krajach bardziej liberalnych wymienionych w ksiazce bylo lepiej niz w ich socjalistycznych odpowiednikach. Chetnie poslucham argumentow.
  • Odpowiedz
@VeleiN: nie jest to neoliberalny kapitalizm a przynajmniej społeczna gospodarka rynkowa. Dla mnie ideałem jest anarchizm, ale jak wobec kapitalizmu alternatywą może być socjalizm czy socjaldemokracja, to logiczne co wybiorę.

Przedsiębiorstwa państwowe posiadają zasoby finansowe szacowane na blisko 600 miliardów koron szwedzkich i należą do największych w kraju pracodawców. Rząd jest asygnowany przez Parlament do zarządzania tymi przedsiębiorstwami, ale ostatecznie, współwłaścicielami takich przedsiębiorstw są mieszkańcy Szwecji. Każdy Szwed posiada równowartość około
  • Odpowiedz
Mozesz zaczac je uzasadniac od tego dlaczego w krajach bardziej liberalnych wymienionych w ksiazce bylo lepiej niz w ich socjalistycznych odpowiednikach.


@PanLogik: napisz najpierw o co chodzi, bo sorry, ale niespecjalnie mam czas wertować teraz tą książkę by może się doszukać czegoś, o czym mówisz.
  • Odpowiedz
@3n3bl0: wiem jak to działa. Pracuje dla SASa, którego udziałowcem jest Szwecja. Ale nic co mówisz nie zmienia faktu m, że Szwecja jest wolnorynkowa i te przedsiębiorstwa państwowe działają na takich samych prawach. Jedyna różnica polega na tym do kogo należy kapitał.
  • Odpowiedz
@3n3bl0: na razie tylko ty mówisz o neoliberalizmie. Nawet w twoim wpisie nie ma nic o nim. Piszesz natomiast o kapitalizmie i chcesz rozbić kapitalistyczny monopol prawaków na wykopie.
No więc udowadniam ci, że w celu rozbicia kapitalistycznego monopoli musiałbyś przeprowadzić rewolucje gospodarczą w każdym kraju wysokorozwiniętym. A może być to trudne, bo takie potężne instytucje jak Unia Europejska mają wolny rynek wpisany w fundamenty istnienia.
To czy pieniądze finalnie idą
  • Odpowiedz