Wpis z mikrobloga

Efekt aureoli

Dlaczego kobiety tak lgną do przystojnych Chadów, a przegrywami gardzą?
Dlaczego jak Chad napisze na tinderze do dziewczyny tą samą rzecz co przegryw to zostaje inaczej odebrany?
Czy to prawda, że przystojni ludzie zarabiają lepiej?

Dzisiaj porozmawiamy o efekcie aureoli czyli tendencji do automatycznego, pozytywnego lub negatywnego przypisywania cech osobowościowych na podstawie pierwszego wrażenia. Udowodniono, że podświadomie oceniamy ludzi w czasie pierwszego wrażenia i trudno później zmienić nasz pogląd. Na taką ocenę składa się bardzo wiele - gesty, mimika, uśmiech, ubiór, ton głosu. Jednak jednym z głównych czynników jest wygląd. Jeśli ktoś wydaje nam się atrakcyjny, od razu myślimy o nim cieplej, mamy wrażenie, że jest sympatyczniejszy, bardziej mu ufamy.

„Dobrze wyglądający” prawnik zarabia od 10 do 12 procent więcej, niż jego „gorzej wyglądający” kolega po fachu.

Już nawet jeden punkt w skali atrakcyjności więcej podwyższa szansę zatrudnienia o trzy procent. To oznacza, że nawet tytuł magistra może być mniej przekonujący dla pracodawcy niż wybitna uroda.


Co ciekawe, uroda bardziej służy mężczyznom niż kobietom. Badania wskazują również, że istotne znaczenie ma masa ciała i umięśnienie - bardziej umięśnieni mężczyźni zarabiają nawet o 8 proc. więcej niż ich mniej wysportowani koledzy. Idealna masa ciała to klucz to zawodowego sukcesu. Naukowcy z Uniwersytetu Strathclyde w Glasgow doszli do takiego wniosku po przeanalizowaniu sylwetek 15 tys. pracowników z Niemiec i Wielkiej Brytanii. Podczas badania zauważono, że zarobki mężczyzn na tych samych stanowiskach różnią się od siebie. Ci, którzy zarabiali najmniej, w 90 proc. mieli problemy z niedowagą.

Podsumowując:
Atrakcyjność fizyczna może stanowić jedno ze źródeł “aureoli”. Wygląd zewnętrzny przenosimy na inne cechy człowieka, na jego charakter. Jest to automatyczna, bezrefleksyjna i co najważniejsze pozytywna reakcja. Istotne, by wystąpił ten efekt, jest to, że ta pierwsza zaobserwowana cecha musi być dla nas ważna. Mamy skłonność do przypisywania osobom ładnym takich cech jak: sympatyczność, uczciwość, inteligencja. Wnioskujemy o ich niezaobserwowanych cechach tylko na podstawie wyglądu.

Chcesz zarabiać lepiej? Zacznij dbać o swoją kondycję fizyczną i sylwetkę (a przy okazji zadbasz też o zdrowie)!

#gruparatowaniapoziomu #gzresrobiwpisy #stulejacontent #przegryw
gzres - Efekt aureoli

Dlaczego kobiety tak lgną do przystojnych Chadów, a przegryw...

źródło: comment_T7jUUY94BAITQDz8GsLSreADsHRmdef9.jpg

Pobierz
  • 18
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@gzres: korelacja to nie przyczynowość
to tak jakby mówić, że większą część wykopu stanowią mężczyźni, więc jak zarejestrujesz się na wykopie to jest większa szansa, że zostaniesz mężczyzną xD

ładny prawnik, który zarabia więcej, może być ładny z powodu jego dobrych genów i 'ładności' jego rodziców, którzy też są prawnikami, co za tym idzie lepszy i łatwiejszy start w karierze

to samo było kiedyś z tym, że za każdy cal wzrostu zarabia się o ileś tam tysięcy dolarów
  • Odpowiedz
@niochland: Jak najbardziej słusznie! Badania bardzo spłaszczyłem, żeby były łatwiejsze w odbiorze, ale fakt - jeżeli chodzi o zarobki i np. budowę ciała to istnieje korelacja, a nie implikacja.

Prawdopodobnie lepsza pozycja urodziwych ludzi wynika z tego, że atrakcyjne osoby robią znacznie lepsze wrażenie w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. "Są oni bardziej pewni siebie. Może się to również przełożyć na ich produktywność, dlatego cieszą się większym zaufaniem"


Więc tak naprawdę dobry
  • Odpowiedz
Podczas badania zauważono, że zarobki mężczyzn na tych samych stanowiskach różnią się od siebie. Ci, którzy zarabiali najmniej, w 90 proc. mieli problemy z niedowagą.


@gzres: @niochland: No i jeszcze zostaje wpływ kasa -> wygląd.

Mniej zarabiasz to zazwyczaj gorzej się odżywiasz co często ułatwia tycie. No i dodatkowo nie stać cię na treningi, operacje plastyczne i inne rzeczy które mogą "polepszyć" urodę.
  • Odpowiedz